Süheyl Batum

Süheyl Batum

Türk hukuk profesörü ve siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden TBMM 24. Dönem Eskişehir milletvekili'dir. Orta ve Lise öğrenimini (1966-1975) Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1979 yılında Paris I Panthéon - Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1980’de İstanbul Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku kürsüsünde asistanlık yapmaya başladı. 1985 yılında "Siyasal Katılma Aracı Olarak Referandum" konulu tezi ve pekiyi derecesiyle doktor, 1990 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Anayasal Sistemine Etkileri" başlıklı teziyle doçentlik unvanını aldı. 1996 yılında "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye" isimli teziyle Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Profesör ünvanını aldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve iki dönem Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi'nde, Galatasaray Üniversitesi'nde, Bilgi Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde ve Okan Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku dersi verdi.  22 Mayıs 2010 tarihindeki Cumhuriyet Halk Partisi 33. Olağan Kurultayı'nda MYK üyelerinin onayıyla CHP üyesi olmuş, 23 Mayıs'ta da delegelerin oylarıyla (1108 oy) CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2003 yılından beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan Gazetesi'nden, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi'ndeki görevi nedeniyle 27 Mayıs 2010 tarihinde ayrıldı. 29 Mayıs 2010 tarihli Parti Meclisi'nde CHP Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) seçildi. 3 Kasım 2010 tarihinde yürürlükte bulunan tüzük uyarınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Önder Sav'dan boşalan Genel Sekreterlik makamına getirildi. 18 Aralık 2010'daki Cumhuriyet Halk Partisi 15. Olağanüstü Kurultayı'nda 1089 oyla yeniden Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25 Aralık 2010'da toplanan Parti Meclisi kararıyla Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 de yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde, CHP Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olarak seçilerek TBMM'ye girmiştir.  Vatan gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Süheyl Batum

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 665 süheyl batum haberi bulunmuştur.
Süheyl Batum ADD Başkanlığından istifa etti
Süheyl Batum ADD Başkanlığından istifa ettiAtatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Süheyl Batum istifa ettiğini bildirdi.
17.02.2019Gündem
Ata’nın gölgesi eğitim yuvası oldu
Ata’nın gölgesi eğitim yuvası olduBuca Belediyesi, 160 günde yeniledikleri Atatürk maskının altına ‘Eğitim Atölyesi’ açtı. Başkan Levent Piriştina, “Ulu Önder’in ilke inkılaplarını, Kurtuluş Mücadele’mizi, verdiğimiz savaşı anlatıyoruz” dedi
11.09.2018Ege
F klavyenin mucidi son  yolculuğuna uğurlandı
F klavyenin mucidi son yolculuğuna uğurlandı91 yaşında hayatını kaybeden Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı, F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener için dün Şişli Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.
4.09.2016Gündem
Türk Gençliğine  Hizmet Vakfı yine Şatıroğlu’nu seçti
Türk Gençliğine Hizmet Vakfı yine Şatıroğlu’nu seçtiTürk Gençliğine Hizmet Vakfı’nın(TGHV) başkanlığına yeniden Prof. Dr. Güngör Şatıroğlu seçildi. Şatıroğlu, eski bakan, belediye başkanı ve akademisyenlerin üyesi olduğu vakfın 15 yıldır başkanlığını yürütüyor.
25.05.2016Gündem
Aylin Nazlıaka CHP'den ihraç edildi
Aylin Nazlıaka CHP'den ihraç edildiCHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasıyla ilgili olarak Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, oy çokluğu ile kesin ihracına karar verdi.
4.03.2016Siyaset
CHP'yi, Halk Tv'yi ve Kılıçdaroğlu'nu bombaladı!
CHP'yi, Halk Tv'yi ve Kılıçdaroğlu'nu bombaladı!CHP'nin eski Genel Sekreteri Süheyl Batum, CHP'yi, Halk Tv'yi ve Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu.
9.11.2015Siyaset
AK Parti’de iki CHP çekincesi
AK Parti’de iki CHP çekincesiAK Partililerin aklında CHP ile koalisyon formülünde temel soru “Koalisyonu hangi CHP ile kuracağız?”. CHP’nin içinde farklı CHP’ler olduğunu düşünen AK Partili isimler, bu nedenle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun parti üzerindeki hâkimiyetini sorguluyor.
25.06.2015Siyaset
Siyasetçi ve gazeteciler Ermenistan’ı kınadı
Siyasetçi ve gazeteciler Ermenistan’ı kınadıAralarında milletvekilleri Dilek Akagün Yılmaz, Süheyl Batum, Birgül Ayman Güler, Nur Serter ile eski milletvekilleri Kemal Anadol, Canan Arıtman, M. Şükrü Elekdağ, Onur Öymen ve Şahin Mengü gibi isimlerin de bulunduğu siyasetçi, gazeteci ve öğretim üyeleri Ermeni soykırımı iddialarını reddeden ve Ermenistan’ın politikalarını kınayan bir bildiri yayımladı.
24.04.2015Siyaset
Batum’dan şeffaflık için kanun teklifi
Batum’dan şeffaflık için kanun teklifiCHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylara yapılan bağışların denetim koşullarını şeffaflaştırmayı öngören bir kanun teklifi hazırladı.
5.04.2015Siyaset
CHP’de Şafak Pavey şoku!
CHP’de Şafak Pavey şoku!CHP'de toplam 550 milletvekili koltuğu için resmi aday adaylığında bulunan kişi sayısı 2 bin 822 oldu. Ancak CHP'li 15 vekil, yeniden adaylık için başvuru yapmadı.
3.03.2015Siyaset
CHP’de 16 vekil adaylık başvurusu yapmadı
CHP’de 16 vekil adaylık başvurusu yapmadıCHP’de aday adaylığı başvurusu önceki gün sona erdi. Buna göre 2 bin 822 isim aday adaylığı başvurusunda bulundu.
2.03.2015Siyaset
Süheyl Batum'dan zehir zemberek sözler!
Süheyl Batum'dan zehir zemberek sözler!CHP'den ihraç kararı mahkemece iptal edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, partisinden yeniden adaylık için başvuruda bulunmadığını belirterek, "Bu kadar haksızlığı, hukuksuzluğu zerre kadar utanmadan yapan, bu hukuksuzluğa göz yuman, kişilerle bir arada siyaset yapmayı, aynı listede yer almayı kendime zul addettiğim için adaylığımı koymadım" dedi.
2.03.2015Siyaset
CHP’ye kaç başvuru oldu ?
CHP’ye kaç başvuru oldu ?CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “CHP’den aday adayı olmak üzere müracaat edenler 2 bin 822. Bunun 2 bin 173 kişisi erkek müracaatçı, 649 kişisi kadın müracaatçı. Genç aday adayı sayımız 158, engelli aday adayı sayımızda 72” dedi.
2.03.2015Siyaset
CHP’li kimliğiyle  Vatan heyetinde
CHP’li kimliğiyle Vatan heyetindeBir süre önce partisinden ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla, partiye geri döndü.
27.02.2015Siyaset
Mahkeme Süheyl Batum kararını verdi
Mahkeme Süheyl Batum kararını verdiYüksek Disiplin Kuru kararıyla CHP'den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, açtığı davayı kazanarak CHP'ye geri döndü. Batum, partiye dönmesi ile yeniden CHP'nin Eskişehir'den milletvekili oldu.
27.02.2015Siyaset
Vatan Partisi  Esad'a gidiyor
Vatan Partisi Esad'a gidiyorSuriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Şam'da bir görüşme gerçekleştirecek olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 3 gün sürecek temaslarına ilişkin Milliyet'e açıklamalarda bulundu. Perinçek, davetin bizzat Esad'tan geldiğini ayrıca Suriye Meclis Başkanı'yla da görüşme yapacaklarını dile getirdi.
26.02.2015Gündem
Artık ‘İşçi’ değil ‘Vatan’ Partisi
Artık ‘İşçi’ değil ‘Vatan’ PartisiDoğu Perinçek’in liderliğini yaptığı İşçi Partisi’nin ismi, dünkü kurultayla “Vatan Partisi” olarak değişti.
15.02.2015Siyaset
Cindoruk: Başkanlık sistemine karşıyım
Cindoruk: Başkanlık sistemine karşıyımEski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Anayasa kolay değiştirilir bir anayasa olmamalı. Tek bir cumhurbaşkanı veya tek bir partinin ortaya attığı bir anayasa değişikliğini ben Türkiye için tehlikeli buluyorum” dedi.
12.02.2015Gündem
Cindoruk'tan 30 isme davet! Merkezde yeni arayış
Cindoruk'tan 30 isme davet! Merkezde yeni arayışMerkez sağın önemli siyasetçilerinden eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk; merkez sağ ve solda yer alan 30 isimle yarın İstanbul'da düzenlediği siyasi toplantıda buluşacak.
12.02.2015Siyaset
Cindoruk merkez sağ  ve solu topluyor
Cindoruk merkez sağ ve solu topluyorMerkez sağın önemli siyasetçilerinden eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk; merkez sağ ve solda yer alan 30 isimle bugün istanbul’da düzenlediği siyasi toplantıda buluşacak.
11.02.2015Siyaset
Tarihi duruşma... Perinçek AİHM'de
Tarihi duruşma... Perinçek AİHM'de-İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 1915 olaylarına ilişkin AİHM'de görülen davasının temyiz duruşması için Strazbourg'da. AİHM'deki tarihi davaya Türkiye, Ermenistan ve İsviçre'nin yanı sıra Fransa'da dahil oldu.-Türk heyeti de salonda, duruşmayı izledi. Deniz Baykal ve Egemen Bağış'ın yan yana oturduğu görüldü. Dışarıda da çok sayıda Türk toplandı.-Duruşmada Ermenistan'ın hukuk ekibinde, ünlü aktör George Clooney'nin avukat eşi Amal Alamuddin Clooney de yer alıyor.-Duruşmada Perinçek'in avukatı "Müvekkilim asla Ermenilere karşı nefreti teşvik etmedi." dedi. İsviçre ise "İnkar, kamu düzenine tehdittir" görüşünü savundu. Perinçek ise "Soykırım hukuki bir tanımdır. Osmanlı Devleti Ermeni yurttaşlarına karşı toplan yok etmeye girişmemiştir. Ermeni iddiaları Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi" diye konuştu.-AİHM'de görülen Doğu Perinçek'in taraf olduğu temyiz duruşması sona erdi.-Perinçek duruşma sonrası "Bundan sonra kimse Türkler soykırım yapmıştır diyemez" dedi.
28.01.2015Gündem
Tarihi duruşma... Perinçek AİHM'de
Tarihi duruşma... Perinçek AİHM'de-İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 1915 olaylarına ilişkin AİHM'de görülen davasının temyiz duruşması için Strazbourg'da. AİHM'deki tarihi davaya Türkiye, Ermenistan ve İsviçre'nin yanı sıra Fransa'da dahil oldu.-Türk heyeti de salonda, duruşmayı izledi. Deniz Baykal ve Egemen Bağış'ın yan yana oturduğu görüldü. Dışarıda da çok sayıda Türk toplandı.-Duruşmada Ermenistan'ın hukuk ekibinde, ünlü aktör George Clooney'nin avukat eşi Amal Alamuddin Clooney de yer alıyor.-Duruşmada Perinçek'in avukatı "Müvekkilim asla Ermenilere karşı nefreti teşvik etmedi." dedi. İsviçre ise "İnkar, kamu düzenine tehdittir" görüşünü savundu. Perinçek ise "Soykırım hukuki bir tanımdır. Osmanlı Devleti Ermeni yurttaşlarına karşı toplan yok etmeye girişmemiştir. Ermeni iddiaları Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi" diye konuştu.-AİHM'de görülen Doğu Perinçek'in taraf olduğu temyiz duruşması sona erdi.-Perinçek duruşma sonrası "Bundan sonra kimse Türkler soykırım yapmıştır diyemez" dedi.
28.01.2015Gündem
Kuzu ve Batum tövbe edip gelsin
Kuzu ve Batum tövbe edip gelsinSeçim barajıyla ilgili bir sıkıntılarının olmadığını belirten Karslı “Kuzu ve Batum tövbe etsin, beraber siyaset yapalım” dedi
29.12.2014Siyaset
Kuzu ve Batum tövbe edip gelsin
Kuzu ve Batum tövbe edip gelsinMerkez Parti Genel Başkanı Abdurrahim Karslı, milletvekili genel seçimlerine 81 ilde teşkilatlanmış şekilde gireceklerini belirterek, “Mansur Yavaş Bey ile fikir olarak yakınız. Görüştük, konuştuk. Mustafa Sarıgül Bey ile şahsen görüşmedim ama teşkilatı ile hep konuştuk. Zannediyorum teşkilatının büyük bir kısmı bize intikal edecek” dedi.
28.12.2014Siyaset
Güler ve Aygün’e kınama istemi
Güler ve Aygün’e kınama istemiCHP Parti Meclisi’nde Birgül Ayman Güler ve Hüseyin Aygün kınama istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiler. Kurul, kınama cezası verirse parti tüzüğü hükümleri gereği her iki isim 2015 seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı olamayacak.
23.12.2014Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Süheyl Batum ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.