Unesco

Unesco

Son dakika UNESCO haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan UNESCO gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan UNESCO haber sayfamızda...

Unesco

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.519 unesco haberi bulunmuştur.
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 40 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
19.06.2021Tatil
Safranbolu'da çiçek açan lavanta tarlaları göz kamaştırıyor
Safranbolu'da çiçek açan lavanta tarlaları göz kamaştırıyorUNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarlalarda yetiştirilen lavantalar çiçek açtı.
16.06.2021Ekonomi
Başka bir dünya müzikle mümkün
Başka bir dünya müzikle mümkünİstanbul Müzik Festivali bir yıllık pandemi arasının ardından 18 Ağustos -16 Eylül tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. Açık havada düzenlenecek festival bu yıl “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuna müziğin diliyle yanıt arayacak
16.06.2021Kültür Sanat
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandı
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandıİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 49. İstanbul Müzik Festivali konserleri, İstanbul’un en keyifli açık hava mekânlarında gerçekleştirilecek. Festival, teması, repertuvarı ve yan etkinlikleriyle, “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuna müziğin diliyle yanıt arayacak.
15.06.2021Kültür Sanat
Zimbabve, Türk yatırımcıları bekliyor
Zimbabve, Türk yatırımcıları bekliyorDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Zimbabve İş Konseyi Başkanı Hıfsı Soydemir, "Türk şirketleri için Zimbabve’de yerinde yapılacak yatırımlar ile Afrika’ya açılmada birçok fırsat bulunuyor. Afrika’nın keşfedilmemiş birçok fırsatını birlikte düşünecek olursak oradaki ekosistem içerisinde şu anda bize talep gelmeyen ürünlerde bile büyük bir ihtiyaç var." dedi.
15.06.2021Uzmanpara
Bukoleon Sarayı müze olacak
Bukoleon Sarayı müze olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih’te bulunan ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan 1610 yıllık Bukoleon Sarayı’nda restorasyon çalışması başlattı. Tarih boyunca gördüğü hasarlara rağmen ayakta kalmayı başarmış ve günümüzde büyük saray kompleksinin ayakta duran tek kalıntı örneği olan tarihi yapı, turizme kazandırılacak.
10.06.2021Gündem
Tarihi liman kenti UNESCO yolunda
Tarihi liman kenti UNESCO yolundaTarihi Kemeraltı Çarşısı, Basmane, Kadifekale, Yassıtepe ve Yeşilova Höyükleri ile Eski Smyrna alanını kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
2.06.2021Ege
UNESCO Dünya Kültür Mirası'nın yıldızı İzmir
UNESCO Dünya Kültür Mirası'nın yıldızı İzmirİzmir, dijital turizm altyapısını tamamlayan Türkiye’deki ilk şehir oldu. Mobil turizm uygulaması Visitİzmir, 30 ilçeyi kapsayan 11 kategori ve 2 bin 300’den fazla noktayla erişime açıldı. Visitİzmir’de keşfedilebilecek yerlerden biri de UNESCO alanları. Binlerce yıllık görkemli tarihiyle uygarlıklara tanıklık eden İzmir; Efes ve Bergama’dan sonra dört yeni alanın daha UNESCO’nun daimi listesine girmesi için çalışıyor.
26.05.2021Tatil
Son kaldı! Türkiye'nin her yerinden talep var...
Son kaldı! Türkiye'nin her yerinden talep var...Türkiye'deki tarihi konakların kilitleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki son çilingir ustası Hüseyin Şahin Özdemir'in maharetli ellerinde yapılıyor.
24.05.2021Ekonomi
'Camili Havzası'nın incisi' olarak anılan Maral Şelalesi büyülüyor
'Camili Havzası'nın incisi' olarak anılan Maral Şelalesi büyülüyorUNESCO'nun "Biyosfer Rezervi Alanı" ilan ettiği Camili Havzası'nın en önemli doğal güzelliklerinden Maral Şelalesi, havaların ısınmasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Ankara'dan tatil için bölgeye gelen hemşire Mehmet Arslan: "Pandemi sürecinde eşim de ben de Kovid servisinde çalıştığımız için oldukça yorulmuştuk. Bu yorgunluktan sonra burası çok iyi geldi bize. Suyun sesinin verdiği huzur ruhumuzu dinlendirdi" dedi.
24.05.2021Tatil
Bir il heyecan içinde! Toprağın altı hazine
Bir il heyecan içinde! Toprağın altı hazineGiresun'da UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için başvuru yapılan Giresun Adası’nda, arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan teknik ekiple 4 yıl aradan sonra yeniden arkeolojik kazı yapılacak.
18.05.2021Gündem
Demeter ve Persephone evlerine döndü
Demeter ve Persephone evlerine döndü2011 yılında Libya’dan yağmalanan bir heykel, British Museum uzmanları tarafından incelendikten sonra Londra’daki Libya Büyükelçiliği’ne teslim edildi.
14.05.2021Kültür Sanat
Gastronomi kenti Gaziantep'in baklavacılarını bayram telaşı sardı
Gastronomi kenti Gaziantep'in baklavacılarını bayram telaşı sardıGastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda yer alan Gaziantep'te baklava ustaları, bayram siparişlerini yetiştirmek için yoğun emek harcıyor. Ramazan Bayramı telaşı başlayan baklavacılar, yurt içi ve yurt dışından alınan tatlı siparişlerini yetiştirmek için çalışan sayısını iki katına çıkardı, ek mesai koydu.
11.05.2021Tatil
YÖK Başkanı Saraç, '2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri' töreninde konuştu
YÖK Başkanı Saraç, '2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri' töreninde konuştuYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Engelsiz Üniversite Ödülleri için bu yıl 114 üniversiteden farklı kategorilerden 837 başvuru yapıldığını bildirdi.
5.05.2021Gündem
Neşet Ertaş nereli, kimdir? Neşet Ertaş türküleri...
Neşet Ertaş nereli, kimdir? Neşet Ertaş türküleri...Bozkırın Tezenesi olarak anılan Neşet Ertaş hakkında araştırmalar sürüyor. Baba mesleğini devralan Ertaş, küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başladı. İlkokul yıllarında keman ve bağlama çalmaya başladı. Türküleri ile milyonların sevgisini kazanan Neşet Ertaş ne zaman, neden öldü? İşte, Neşet Ertaş hayatı...
3.05.2021Cadde
Red Bull dansın en iyilerini Dünya Dans Günü’nde bir araya getiriyor
Red Bull dansın en iyilerini Dünya Dans Günü’nde bir araya getiriyorHer yıl ‘Dünya Dans Günü’ olarak kutlanan 29 Nisan’a özel olarak Red Bull yepyeni bir hareket başlatıyor. Dans özelindeki belgeseller Red Bull TV üzerinden özel bir seçkiyle izlenebiliyor. Red Bull, dünya çapında dansa gönül veren herkesi küresel dans zincirinin bir parçası olmaya davet ediyor.
28.04.2021Kültür Sanat
"Beyaz altın" Araban sarımsağında hasat heyecanı
"Beyaz altın" Araban sarımsağında hasat heyecanıUNESCO'nun dünyaca ünlü mutfağıyla gastronomide "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'in coğrafi işaretli Araban sarımsağının hasadına başlandı.
28.04.2021Ekonomi
23 Nisan için özel Doodle: Google unutmadı! İşte en güzel 23 Nisan mesajları ve 23 Nisan'ın önemi
23 Nisan için özel Doodle: Google unutmadı! İşte en güzel 23 Nisan mesajları ve 23 Nisan'ın önemi23 Nisan Doodle oldu. Google 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ana sayfasına taşıdı. Önemli günleri ve kişileri Doodle olarak kullanıcılarına sunan Google 23 Nisan'ı da unutmadı. 23 Nisan'a özel renkli ve Türk Bayrağı ile özel bir Doodle hazırlayan Google tarayıcılarını açan kullanıcıları şaşırttı. İşte 23 Nisan'ın önemi ve bugüne özel mesajlar...
23.04.2021Gündem
23 Nisan şiirleri ! 2, 3,4 kıtalık her sınıfa uygun 23 Nisan şiirleri...
23 Nisan şiirleri ! 2, 3,4 kıtalık her sınıfa uygun 23 Nisan şiirleri...23 Nisan şiirleri araştırılmaya devam ediyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na geri sayım başlarken, öğrenciler 23 Nisan şiirlerini araştırmaya başladı. Tercihe göre 2,3,4 kıtalık 23 Nisan şiirlerini haberimize ekledik. Her sınıfa uygun 23 Nisan şiirleri haberimizin devamında...
19.04.2021Gündem
Ankara çıkarması
Ankara çıkarmasıİhracat yasağı ve Milas’a müze konularının gündeme geldiği görüşmelerde turizm ve sanat projelerinin bölge ekonomisine katkı koyacağı belirtildi
3.04.2021Ege
Dünya tanıyacak
Dünya tanıyacakSalihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, geride bıraktığı 7 yıllık görev süresini düzenlediği toplantıda anlattı.
31.03.2021Ege
Dünya Tiyatro Günü bugün! Atatürk'ün Sanat ile ilgili sözleri! Dünya Tiyatro Günü mesajları 2021
Dünya Tiyatro Günü bugün! Atatürk'ün Sanat ile ilgili sözleri! Dünya Tiyatro Günü mesajları 2021Dünya Tiyatro Günü bugün kutlanıyor. Dünya Tiyatro Günü kutlama mesajları ve sözleri yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda okul çağında olanlar ise Dünya Tiyatro Günü ile ilgili şiirleri araştırıyor. Haberimizin içeriğinde Atatürk'ün sanat ve sanatçı ile ilgili sözleri ve Dünya Tiyatro Günü mesajları bulunuyor. Peki Dünya Tiyatro Günü tarihi önemi nedir? İşte Dünya Tiyatro Günü hakkında bilinmesi gerekenler ve merak edilenler...
27.03.2021Gündem
Karda  havuz keyfi
Karda havuz keyfiDENİZLİ’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan beyaz travertenleriyle ünlü ‘Beyaz Cennet’, Pamukkale’de etkili olan kar yağışı, kartpostallık görüntüler oluşturdu.
27.03.2021Ege
Salda Gölü UNESCO yolunda
Salda Gölü UNESCO yolundaBurdur’un Yeşilova ilçesindeki, Mars’ın Jezero Krateri’ndeki mineral ile kaya yapısına yeryüzündeki en benzer yapıda olan mineral, taş tortularının bulnduğu Salda Gölü’nün UNESCO’nun Doğal Miras Alanı Listesi’ne alınması için çalışma başlatıldı.
22.03.2021Gündem
Paranın ilk defa kullanıldığı şehir Sardes
Paranın ilk defa kullanıldığı şehir SardesManisa'nın Salihli ilçesi sınırları içinde yer alan antik Sardes kenti, tarihte parayı bulan Lidyalıların yaşadığı şehir olarak biliniyor. Paranın doğduğu kent olarak da bilinen Sardes, UNESCO'nun kalıcı listesine girmeye aday.
7.03.2021Tatil

Benzer Haber Etiketleri

unescoEgeİzmirEfesTürkiye

Unesco ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.