Unesco

Unesco

Son dakika UNESCO haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan UNESCO gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan UNESCO haber sayfamızda...

Unesco

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.646 unesco haberi bulunmuştur.
Akropolis’e 150 adet kamera kuruldu
Akropolis’e 150 adet kamera kurulduYunan yetkililer, başkent Atina’daki antik Akropolis’te cinsel ilişkiye girildiğini gösteren “Xeparthenon” adlı bir kısa filmin geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanmasının ardından tarihi alana 150 güvenlik kamerası kurdu.
26.06.2022Dünya
İade eserler müze açtırdı
İade eserler müze açtırdıİtalya, yurt dışından iade aldığı tarihi eserleri bir müze çatısında buluşturdu.
21.06.2022Kültür Sanat
Kültürel mirasa evrensel koruma
Kültürel mirasa evrensel korumaStratonikeia Antik Kenti, UNESCO tarafından 1972 yılında kabul edilen Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme’ye bağlı olarak oluşturulmuş Dünya Mirası Listesi’ne aday mirasın yer aldığı “Geçici Liste”de bulunuyor
20.06.2022Arkeoloji
Emeğin ve azmin yansıması: Titus Tüneli
Emeğin ve azmin yansıması: Titus TüneliHatay’da 2 bin yıl önce dere yatağını değiştirmek için açılan ve yaklaşık 100 yılda tamamlanan Titus Tüneli, insanoğlunun zekâsının ve azminin bir göstergesi
20.06.2022Arkeoloji
Yorulan turist tarihi merdiveni zedeledi
Yorulan turist tarihi merdiveni zedelediAmerikalı turistler, Roma’nın tarihi İspanyol Merdivenleri’nde 26 bin dolarlık zarara yol açtı.
20.06.2022Kültür Sanat
Hıdırellez Duası Nasıl Edilir? Hıdırellez Nedir, Nasıl Dilek Dilenir?
Hıdırellez Duası Nasıl Edilir? Hıdırellez Nedir, Nasıl Dilek Dilenir? Hıdrellez duası ile ilgili aramalar sürüyor. Yaz mevsiminin müjdecisi Hıdırellez Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar gibi bölgelerde çeşitli şekillerde kutlanılan bir bayramdır. Hıdrellez gününde çeşitli dilekler dilenir ve dualar edilir. Bu buram gününde dileklerinin gerçeklemesini isteyen kişiler Hıdırellez duası okur. Hıdırellez duası nasıl edilir? Hıdırellez duası ve anlamı ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
14.06.2022Dualar
Zelenskiy BM ve UNESCO'ya seslendi! 'Açıklama bekliyoruz'
Zelenskiy BM ve UNESCO'ya seslendi! 'Açıklama bekliyoruz'Rus ordusu, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan tarihi bir manastırı vurmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "BM ve UNESCO’dan açıklama bekliyoruz" dedi.
4.06.2022Dünya
Ayvalık, UNESCO yolunda emin adımlar atıyor
Ayvalık, UNESCO yolunda emin adımlar atıyorUNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Emekli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ve Ayvalık UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörü Yaşagül Ekinci Danışan ile birlikte “Dünya Mirası Listesi ve Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Sürecinin” konuşulduğu panel Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesinde gerçekleştirildi.
24.05.2022Ege
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğuProf. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından kurulan Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’nın bünyesindeki Korfmann Kütüphanesi, Troya rotasının en önemli duraklarından biri. Kütüphane özellikle Troya ve Troas arkeolojisi konularında çok zengin bir içeriğe sahip
23.05.2022Arkeoloji
Şimdiki zamanın hikayesi
Şimdiki zamanın hikayesiBÜNYAMİN AYGÜN - Küçük mülteci -  CEM TEKKEŞİNOĞLUKüçük mülteciRusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ikinci ayını geride bırakırken milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etmek zorunda kaldı...
15.05.2022Kültür Sanat
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldik
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldikKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kültür sanat fuarı Heritage İstanbul'un açılışında konuştu. Bakan Ersoy, "Kazılar sonucu ortaya çıkan eserler, çağdaş müzecilik anlayışıyla yapılan müzelerimizde sergileniyor. Son yıllarda attığımız adımlarla, müzecilik alanında da dünyaya yön veren, hedefler gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Türkiye'miz 'kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele' konusunda da rol model olma yolunda ilerliyor" diye konuştu.müze,
11.05.2022Kültür Sanat
Görülmeye değer
Görülmeye değerManisa’daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı içerisinde bulunan Türkiye’nin en genç volkanik yapısı, iki yıllık korona virüs salgını sonrası misafirlerini ağırlamaya başladı.
9.05.2022Ege
Edirne’de ‘Kakava ateşi’ havadan görüntülendi
Edirne’de ‘Kakava ateşi’ havadan görüntülendiEdirne’de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen yurtiçi ve yurtdışından on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nde kakava ateşinin yakılması havadan görüntülendi.
6.05.2022Haberler
HIDRELLEZ NEDİR, NE ZAMAN 2022? Hıdırellez gecesi, akşamı ve sabahı neler yapılır, dilekleri ve ritüelleri neler?
HIDRELLEZ NEDİR, NE ZAMAN 2022? Hıdırellez gecesi, akşamı ve sabahı neler yapılır, dilekleri ve ritüelleri neler?Hıdırellez bayramı olarak bilinen ve bahar kutlamaları yapılan bugünde, çeşitli ritüeller yapılır, dilekler dilenir. Hıdrellez'in Hızır ve İlyas isimlerinin birleşiminden oluştuğu bilinir. Hızır ve İlyas'ın yılda bir defa biraraya geldiğine inanılır. Peki, 2022 hıdrellez ne zaman, nasıl ortaya çıktı?
5.05.2022Gündem
Mayıs ayında kar sürprizi! Birçok kent beyaza büründü
Mayıs ayında kar sürprizi! Birçok kent beyaza büründüArtvin’in Borçka ilçesi Camili (Macahel) bölgesinde Mayıs ayında etkili olan kar yağışı 6 köy yolunu ulaşıma kapattı. Ekipler kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışma başlattı. Ardahan, Sivas, Tokat'ın yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini gösterirken Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde de kar yağışı etkili oldu.
5.05.2022Gündem
HIDIRELLEZ NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE KUTLANIR? Hıdırellez ritüeli, gelenekleri neler? Nasıl dilek dilenir?
HIDIRELLEZ NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE KUTLANIR? Hıdırellez ritüeli, gelenekleri neler? Nasıl dilek dilenir?Hıdırellez tarihi yaklaşıyor. Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan bayram olan Hıdırellez mevsimlik bir bayramdır. Hıdırellez günü çeşitli ritüeller yapılır, dilek dilenir. Peki, Hıdırellez ne zaman, hangi tarihte kutlanıyor? İşte Hıdırellez gelenekleri.
2.05.2022Gündem
UNESCO’dan iptal kararı
UNESCO’dan iptal kararı19-30 Haziran tarihlerinde  Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenmesi planlanan 45. Dünya Miras Komitesi, UNESCO tarafından ertelendi.
HIDIRELLEZ NE ZAMAN, hangi gün? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir? Gül ağacına dilek dileme
HIDIRELLEZ NE ZAMAN, hangi gün? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir? Gül ağacına dilek dilemeHıdırellez yaklaşıyor. Mevsimlik bayram olan Hıdırellez, dünyada darda kalanlara yardımcı olduğu düşünülen Hızır ve denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yer yüzünde buluştuğu gün olarak düşünülür. Peki, Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir?
30.04.2022Gündem
Uluslararası Caz Günü beş farklı konserle kutlanıyor
Uluslararası Caz Günü beş farklı konserle kutlanıyorUNESCO tarafından 2012’de ilan edilen 30 Nisan Uluslararası Caz Günü 10. yılında Garanti BBVA’nın bugüne özel hazırladığı konserlerle coşkuyla kutlanıyor
30.04.2022Kültür Sanat
2022 HIDIRELLEZ NE ZAMAN, HANGİ GÜN KUTLANIR? Hıdırellez nedir, nasıl dilek dilenir? Hıdırellez Bayramı
2022 HIDIRELLEZ NE ZAMAN, HANGİ GÜN KUTLANIR? Hıdırellez nedir, nasıl dilek dilenir? Hıdırellez BayramıHıdırellez Bayramı tarihi yaklaşıyor. Mevsimlik bayram olan Hıdırellez ile ilgili ayrıntılar araştırılmaya başlandı. Hıdırellez, dünyada darda kalanların yardımcı olduğu düşünülen Hızır ve denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak düşünülür. Peki, 2022 Hıdırellez ne zaman?
28.04.2022Gündem
23 NİSAN MESAJLARI VE SÖZLERİ | 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şiirleri ve en güzel mesajlar
23 NİSAN MESAJLARI VE SÖZLERİ | 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şiirleri ve en güzel mesajlar23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bugün coşkuyla kutlanıyor. Ulu Önder Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan'da okullarda özel törenler düzenleniyor, kutlamalar yapılıyor, şiirler okunuyor. Sizler de 23 Nisan'ı kutlamak için en güzel mesajları gönderebilirsiniz. İşte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajları ve şiirleri için en güzel seçenekler.
23.04.2022Gündem
HIDIRELLEZ NEDİR, RİTÜELLERİ NELER, nasıl dilek dilenir? 2022 Hıdırellez ne zaman, hangi tarihte?
HIDIRELLEZ NEDİR, RİTÜELLERİ NELER, nasıl dilek dilenir? 2022 Hıdırellez ne zaman, hangi tarihte?Mevsimlik bayramlardan birisi olan Hıdırellez'in tarihi yaklaşıyor. Hıdırellez, dünyada darda kalanların yardımcı olduğu düşünülen Hızır ve denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak düşünülür. Peki, Hıdırellez ne zaman kutlanıyor?
23.04.2022Gündem
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ŞİİRLERİ 2022 | Kısa, uzun, 2, 3, 4 kıtalık 23 Nisan Şiirleri
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ŞİİRLERİ 2022 | Kısa, uzun, 2, 3, 4 kıtalık 23 Nisan Şiirleri23 Nisan şiirleri için en güzel seçenekleri sizler için derledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın gelmesiyle birlikte okullarda öğrenciler 23 Nisan'ı coşkuyla kutlanıyor. Bu yıl 23 Nisan Cumartesi gününe denk geliyor. İşte okuyabileceğiniz en güzel kısa, uzun, 2,3,4 kıtalık 23 Nisan şiirleri.
23.04.2022Gündem
Hayat çocuklara hep bayram olsun
Hayat çocuklara hep bayram olsunÇorak Ankara'ya olağanüstü yetkilere sahip bir Meclis açılması gerektiğini ilan eden Atatürk'ün çağrısıyla milli uyanış başladı, henüz adı konulmayan devlete can suyu verildi. Başta Milli Hakimiyet Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan çocuklara armağan edildi. Ve halen dünyada çocuklara milli bir bayramın armağan edildiği tek ülke Türkiye...
23.04.2022Gündem
EN GÜZEL 23 NİSAN RESMİ VE ŞİİRLERİ kısa, uzun, 2-4-6 kıtalık | 23 Nisan hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi?
EN GÜZEL 23 NİSAN RESMİ VE ŞİİRLERİ kısa, uzun, 2-4-6 kıtalık | 23 Nisan hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi?23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi yaklaşıyor. Böylelikle 23 Nisan resimli mesajları ve sözleri öne çıkyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan'da tüm dünya çocukları coşkuyla bugünü kutlar. Peki, 23 Nisan hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? İşte 23 Nisan şiirleri ve en güzel 23 Nisan resimleri.
19.04.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Unesco ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.