Geri Dön
Dini BilgilerKur'an'da Allah Nasıldır? Kur'an-I Kerim'de Allah Nasıl Tasvir Edilir?

Kur'an'da Allah Nasıldır? Kur'an-I Kerim'de Allah Nasıl Tasvir Edilir?

Kuranı Kerim'de Allah, Esma'ül Hüsnadaki isimleriyle ayrıntılı olarak tasvir edilir. Örneğin Samet ismi, O'nun kimseye muhtaç olmadığı, herkesin O'na muhtaç olduğu anlamına gelir. O doğmamış ve doğurmamıştır. Ezeli ve ebedi olan Allah'ın bir başlangıcı ve sonu yoktur. Kur'an'da Allah nasıldır? Kur'an-ı Kerim'de Allah nasıl tasvir edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kur'an'da Allah Nasıldır? Kur'an-I Kerim'de Allah Nasıl Tasvir Edilir?


Fatiha Suresinde zikredilen Rahman ve Rahim isimleri de Esmaül Hüsnada yer alır. Rahman ve Rahim, Allah'ın sadece dünyada değil ahirette de mümin kullarına karşı merhametli olacağı anlamına gelir.

Kur'an'da Allah Nasıldır?

Kuran'ı Kerimdeki ayetlere göre Allah bir şey olmasını istediğinde ''Kün Fe Yekün'' yani ''Ol'' demesi yeterlidir. Onun yaratma gücü ve kudreti sonsuzdur. Ona yorgunluk ve uyku gelmez. O Hayy'dır, her zaman diridir. Basar ve Semi olan Allah, kullarının her yaptığını görür ve işitir. Onun izni ve haberi olmadan hiçbir şey gerçekleşmez.

Kur'an-ı Kerim'de Allah Nasıl Tasvir Edilir?

Allah'ın isimlerinden bir diğeri Semi'dir. O her şeyi en güzel şekliyle yaratmıştır. Bakara Suresinin 138. ayetinde de ''Allah'tan daha güzel kim boya vurabilir ki'' diye yazar. Onun her şeyi bir sebep ve amaç için yaratmıştır.

El Bais de Esmaül Hüsnada yer alan isimlerden biridir. El Bais, hem yeryüzüne peygamber gönderen hem de ölüleri dirilten demektir. Ahiret gününde herkes diriltilecek ve Allah'ın huzurunda toplanacaktır. Herkes dünyada yaptıklarından sorguya çekilecek, kimseye zerre haksızlık edilmeyecektir. El Muntakim ismi de ceza verirken adil olan anlamına gelir.

Allah bir ve tektir. Ondan başka ilah yoktur. Şirk en büyük günah olduğu için, Allah'ın şirk dışında tüm günahları dilediği takdirde affedeceği bildirilmiştir.

Alemlerin yaratıcısı, Tevvab'tır. Kulunun içten bir şekilde ettiği tövbelerin hepsini kabul eder. Geçmiş günahlarını siler ve kuluna unutturur.

Allah Hz. Adem'i ve tüm insanlığı halifesi olarak yaratmış ve yeryüzüne göndermiştir. İnsana irade ve akıl vererek onu eşref-i mahlukat, yani yaratılanların en şereflisi kılmıştır. Allah, bize şah damarımız kadar yakındır. O El Karib'tir, hem çok yakındır, hem de yakın olunmak istenendir. Gizli fısıldaşmaları da kulunun aklından geçenleri de bilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler