Geri Dön
RamazanMukabele nedir? Mukabele nasıl yapılır, saat kaçta yayınlanıyor?

Mukabele nedir? Mukabele nasıl yapılır, saat kaçta yayınlanıyor?

Mukabele nedir, nasıl yapılır? 2021 Ramazan ayının gelmesi ile birlikte mukabele ile ilgili aramalar da hız kazandı. Peki, bu Ramazanda mukabele hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? İşte mukabele ile ilgili merak edilenler...

Mukabele nedir? Mukabele nasıl yapılır, saat kaçta yayınlanıyor?

Mukabele nedir, nasıl yapılır? Mukabele televizyondan yapılır mı? 2021 Ramazan ayının gelmesi ile birlikte mukabele ile ilgili aramalar da attı.

MUKABELE NEDİR?

Mukabele Mukabele anlamca karşılıklı verme, karşılıklı okuma anlamına gelir. Özellikle Ramazan aylarında her gün bir cüz ile bayrama kadar bütün Kur'an'ı baştan sona okunarak mukabele yapılır.

TELEVİZYON, RADYO VE BAŞKA BİR CİHAZDAN MUKABELE DİNLEMEKLE HATİM YAPILIR MI?

Hatim, Kur’an’ın başından sonuna kadar Arapça olarak okunarak bitirilmesidir. Televizyon veya cd’den okunan bir mukabeleyi takip etmek veya dinlemek sevaptır. Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse hatim sevabı alır. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir.

MUKABELE HANGİ KANALDA, SAAT KAÇTA YAYINLANACAK?

2021 Ramazan ayında mukabele her gün saat 15.00'te Diyanet İşleri Başkanlığı resmi kanalı Diyanet TV'de izleyici ile buluşacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler