Geri Dön
SiyasetErdoğan’dan Erdoğdu’ya 250 bin liralık dava

Erdoğan’dan Erdoğdu’ya 250 bin liralık dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik sözleri nedeniyle CHP’li Erdoğdu hakkında dava açtı. Aykut Erdoğdu’nun sözlerine AK Parti’den tepki geldi

Erdoğan’dan Erdoğdu’ya 250 bin liralık dava

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyada kendisine yönelik “Vatana ihanetten yargılanacaksınız” paylaşımında bulunan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu ve 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Erdoğdu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan suç duyurusunda bulundu ve kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle de Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Avukat Aydın, Erdoğdu’nun, Cumhurbaşkanı’nın kişiliğini hedef aldığını ve mesnetsiz ithamlarla kişilik haklarını ağır bir şekilde ihlal ettiğini savundu.
Dava dilekçesi ve suç duyurusu dilekçesinde, Erdoğdu’nun paylaşımlarının, “tümüyle mesnetsiz, bir bütün olarak boş tehditlerden ve ucuz hakaretlerden müteşekkil, sığ ve düzeysiz paylaşımlar” olduğu ifade edildi. Erdoğdu’nun paylaşımlarının, “ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde” olduğu ve aynı zamanda suç teşkil ettiği belirtildi. Dava dilekçesinde ayrıca Erdoğdu’nun 250 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesi ve tahsili ile mahkeme kararının yüksek tirajlı bir gazetede yayınlanması talep edildi.

Soruşturma başlatıldı

Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğdu hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan soruşturma başlattığını açıkladı. 

‘Yassıada zihniyeti’

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ifadelerine Cumhurbaşkanlığı’ndan ve AK Parti’den sert tepki geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Milletine hizmetle dertlenen Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibini vatana ihanetten yargılamaya heves etmek, milletin hayrına düş dahi göremeyen darbe sevicilerinin Yassıada zihniyetidir. Bilinmelidir ki, özlediğiniz o günler gerilerde kaldı. Orası artık Demokrasi Adası’dır.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Yıllardır yaptıkları tek şey, aziz milletimizin temsilcilerini idam sehpasıyla tehdit etmek olan zihniyetin mensubu olan bir siyasetçi, Cumhurbaşkanımıza, yol arkadaşlarına ve devletimize hizmet eden bürokratlarımıza hezeyan dolu ifadelerle saldırmış... Türkiye’yi her alanda ülkemize çağ atlatan Recep Tayyip Erdoğan, sizin hadsiz ve ahlâksız tehditlerinize prim vermez... Millete hizmet yolculuğuna ‘kefeniyle’ çıktığını her fırsatta söyleyen bir lideri idam sehpasıyla, devletimize hizmet eden kamu görevlilerimizi ise yüce divanla tehdit etmek ve devlet organizasyonunu bir çeteye benzetmek gerçekte neye hizmet ettiğinizi apaçık göstermektedir.

‘Bir bedeli olacak’

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal: Birtakım Batı ülkelerinin meşru hükümete yönelik düşmanca tutumları, içeride  CHP’nin sözcülüğü ile vücut bulmaktadır... Darbe heveslerinden vazgeçmeyen bu yıkım memurları meşru ve seçilmiş devlet başkanını tehdit etmenin bir bedeli olduğunu bilmeliler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Bu zihniyete 15 Temmuz gecesi haddini bildirmiştik ancak belli ki hâlâ akıllanmamışlar. Liderimizin de milletimizin de hukukunu asla çiğnetmeyiz.