Geri Dön
SiyasetSon dakika: Bakan'dan kritik açıklama! Bu adım işbirliğimizi zayıflatır...

Son dakika: Bakan'dan kritik açıklama! Bu adım işbirliğimizi zayıflatır...

Dışişleri Bakanı, AKPM'nin aldığı Türkiye kararını Ankara'nın kabul etmediğini belirterek "Türkiye'ye ceza verilmek isteniyorsa ters teper. İlişkilerimizi tekrar gözden geçireceğiz" dedi.

Son dakika: Bakan'dan kritik açıklama! Bu adım işbirliğimizi zayıflatır...

Özbekistan'da açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin aldığı kararın siyasi olduğunu söyledi. Kararın bir öneminin bulunmadığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yolla Türkiye'ye bir ceza vermeye çalışıyorsanız bu ters teper. Bugüne kadar Avrupa Konseyi ile çok yakın bir işbirliği içinde olduk. Reform sürecinde AB'den daha çok Avrupa Konseyi'nin tavsiyelerini dikkate aldık. Birçok yasal düzenlemeler, reformlar yaptık. Avrupa Konseyi ile aramızda çalışma grubu var. Genel sekreterle yakın işbirliğimiz var. Parlamentonun bu aldığı kararı kabul etmiyoruz, bundan sonraki işbirliğimizi zayıflatan bir adımdır.

Bu kurumla bazı konulardaki ilişkilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Buna bizi mecbur bıraktılar. Bizim arzu ettiğimiz bir şey değildi. Avrupa siyaseti çok değişiyor ve maalesef Avrupa ülkelerinde artan ırkçılık İslam karşıtlığı Avrupa kurumlarına da sirayet etti."

'ABD'ye bilgi verdik'

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki hava harekatına da değinen Çavuşoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"ABD’li dostlarımıza müttefikimize de hem askeri kanaldan hem de diplomatik kanallardan defalarca burada operasyon yapacağımızı bildirdik. Bu bilgileri paylaştık. Türkiye her konuda şeffaf davranıyor. Bizim gizli ajandamız yok. Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğünü herkesten daha çok önemsiyoruz ve herkesten daha fazla saygı duyuyoruz. Dolayısıyla bu müdahaleler de bizim meşru hakkımızdır.

Buradan bize tehdit geliyor. Teröristler, Türkiye’ye değişik yollardan giriyorlar. Tünel kazıyorlar. En son Diyarbakır saldırısında gördük. Kazdıkları bir tünelden hem teröristler geliyor hem de bir ton patlayıcı getiriyorlar. Şimdi bu sınırın diğer tarafından bize yönelik bir terör tehdidi varsa bizim ne yapmamız lazım. Başka ülke olsa ne yapar kendisine yönelik bir terör tehdidi olduğu zaman. Mutlaka o tehditleri yok etmek için gerekli tedbirleri alır. Biz milli güvenliğimizi, yani bize yönelik tehditleri bertaraf ederek halkımızın, milletimizin vatan topraklarının güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri almakla sorumluyuz.

Milletimiz bize yetki verdi, güvenerek yetki verdi ve bu sorumluluğu yerine getirmek durumundayız. Aksi takdirde bedeli ağır oluyor. Çok bedeller ödedik biz. Ve bundan sonra her zaman olduğu gibi daha da kararlılıkla, içeride ve dışarıda terörle mücadelemiz devam edecektir. Dostlarımızdan da beklentimiz bu mücadelede müttefiklerine yani Türkiye’ye destek olmalarıdır. Yani engel değil destek olmalılar. Oradaki YPG’nin manipülasyonundan etkilenerek bu operasyonun meşru olmadığını kimse söylemesin. Bu operasyon meşrudur ve Birleşmiş Milletler'in ilgili 51'inci maddesini ve yine uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda ve tüm bunlara uygun bir şekilde biz hareket ettik. Bundan sonra da uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullanacağız. Burada bir meşru müdafaa vardır yani bu hukuk dışı da değildir ve gayet de ölçülüdür. Ama bir tehdit varsa bunu bertaraf etmek bizim de görevimizdir."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
7 kişinin öldürüldüğü olayın zanlıları hakkında istenen cezalar belli olduKonya'da 7 kişinin silahla öldürülmesine ilişkin iddianamede, sanık Mehmet Altun için "canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme"den 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler