Geri Dön
SiyasetSon dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'deki 'müjde'si ne olacak? İşte kulis bilgileri...

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'deki 'müjde'si ne olacak? İşte kulis bilgileri...

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, 'KKTC'de bir müjde açıklayacağım' dedi, tüm dikkatleri o açıklamaya çevrildi. Söz konusu "müjde" ne olabilir? Ankara kulislerinde neler konuşuluyor? İşte Ankara kulislerinde yer alan son dakika bilgileri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün cuma namazını kıldığı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlamıştı KKTC'ye yapacağı ziyarete ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, 19 Temmuz Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne seyahat edeceklerini, geniş bir heyetle bu seyahati gerçekleştireceklerini ifade etmişti. Erdoğan, 'Kuzey Kıbrıs'a müjdesini orada parlamentoda vermek istiyoruz, şimdi verirsem yanlış olur, güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik.' demişti.

KULİSLERDE KONUŞULANLAR

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'müjde' ne olabilir? CNN TÜRK muhabiri Ahmet Melik Türkeş kulislerde yer alan bilgileri anlattı. İşte Türkeş'in açıklamaları;

Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştirecek. Geniş bir heyetin katılımıyla Lefkoşa'ya gidecek Erdoğan'ın da salı günü temaslarını tamamlayıp yurda dönmesi bekleniyor. Erdoğan bu ziyaretle ilgili olarak, "KKTC'ye müjdesini orada, parlamentoda vermek istiyorum. Güzel bir adımımız var. Ön çalışmalarını bitirdik" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın sonrasında ise tüm gözler "müjde ne olabilir?" sorusuna çevrildi. Tabi bu soruya yanıt aramadan önce de Erdoğan'ın programının detaylarına bakmakta fayda var.

Erdoğan, beraberinde Meclis Başkanı Mustafa Şentop, MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti MYK üyeleri ve milletvekilleriyle 19 Temmuz'da Lefkoşa'ya adeta bir çıkartma yapacak. Erdoğan önce KKTC Meclisi'ne parlamentoya hitap edecek. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte "Şöhretler Karması"nın yapacağı maçta başlama vuruşunu yapacak. 20 Temmuz programına da bakalım. Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47. yıl dönümü olan 20 Temmuz'da ise akıbeti tüm dünya tarafından merak edilen Maraş şehirini ziyaret edecek ve bu kapsamda bazı açılışlar yapması da söz konusu.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğanın KKTCdeki müjdesi ne olacak İşte kulis bilgileri...

BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİŞ

Gelelim müjde konusuna. Bu konuda kesin bir başlıktan söz etmek güç. Ancak kulislerde konuşulan bazı bilgileri paylaşabiliriz. Örneğin KKTC Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı geçtiğimiz günlerde KKTC'nin ismiyle birlikte anayasasını da değiştirip başkanlık sistemine geçişin mümkün olabileceğini söylemişti. Eğer Arıklı'nın açıklamasını esas alırsak KKTC'nin isminin ve sistem değişikliğine ilişkin bir açıklama duyabiliriz.

MARAŞ'IN SİVİL İDAREYE VERİLMESİ

Ayrıca Erdoğan'ın programında Maraş şehrine özel bir yer ayrılması da açıklamaların Maraş şehriyle ilgili olabileceğini de düşündürüyor. Örneğin, Maraş'ı askeri statüsünün kaldırılıp sivil idareye verilmesi söz konusu olabilir. Bu kapsamda belli bölgelerin, kamu arazilerinin açılışı söz konusu olabilir.

AZERBAYCAN'IN KKTC'Yİ TANIMASI

Öte yandan Azerbaycan Dostluk Grubu üyeleri şuanda KKTC'de temaslarda bulunuyor. Bu kapsamda Azerbaycan'la KKTC arasında diplomatik bir girişim, tanıma, doğruda uçuş gibi bazı kararlar açıklayacağını duyabiliriz.

TÜRK SİHA VE İHA'LARI İÇİN DAİMİ ÜS KURULMASI

Gelelim bir diğer önemli konuya. İşin savunma-askeri kısmına... Zaman zaman Türk insansız hava araçlarının KKTC'deki Geçitkale Havaalanı'na iniş yaptığını biliyoruz. Buradaki Türk SİHA ve İHA'ları için daimi bir üs kurulması gündeme gelebilir.

KKTC'DE DENİZ ÜSSÜ

Bir diğer konuysa uzun süredir gündemde konuşulan bir konu aslında. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz'de kritik öneme sahip KKTC'de bir deniz üssünün açılması gündem olabilir. Bu kapsamda da Türkiye'nin Türk donanmasında da bölgede güçlü pozisyonu güçlenmiş olacaktık.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Okuldan eve dönerken köpeklerin saldırdığı çocuk ağır yaralandıAnkara'nın Pursaklar ilçesinde okuldan eve dönerken başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan Enes Koca (12) ağır yaralandı. Teyzesi Kevser Muslu ise Enes'in hayvanları çok sevdiğini köpeği olsun diye dualar ettiğini belirterek, "Annesi ona köpek alsın diye Yasin Suresi'ni ezberliyordu ve çocuk köpekle imtihan oldu" diye konuştu.