2017 nasıl bir yıldı?

Bu yıl okuduğum bütün yıl sonu değerlendirmelerinde baş köşede Adriana Lima-Metin Hara vardı, sanki gerçekten de yılın en önemli haberiymiş gibi. Yılın son gününde bizde ve dünyada sosyal hayatı etkileyen neler oldu, hatırlayalım...

2017 nasıl bir yıldı

OCAK

Trump ABD Başkanı oldu

Ne kadar sürreal görünse de Donald Trump 20 Ocak itibarıyla ABD Başkanı seçildi. Hillary Clinton daha sonra seçimi kaybetmesini bir anı kitabıyla anlattı.

Kadın hakları yürüyüşü

Dünyada belki de ilk kez kadın hakları yürüyüşü bu kadar ses getirdi. Kadınların gücü yıl boyunca daha da çok hissedildi.

Boks pilatesin yerini aldı

Ne pilatesin sakinliği ne spinning’in yüksek müzikli motivasyonu... Dünya stresle mücadelede en etkili sporu buldu, boks.

ŞUBAT

Oscarlar’da en iyi film skandalı

“La La Land” ve “Moonlight”... Sanki birbirine çok benzermiş gibi iki film karıştırıldı. Faye Dunaway ve Warren Beatty, Pricewaterhouse Coopers’ın zarfları karıştırması üzerine ilk defa bir ödül töreninde bu kadar büyük bir gaf yapmış oldu.

Yeni süpermodel: Kaia Gerber

Cindy Crawford-Randi Gerber’in kızı Kaia Gerber ilk defa podyuma çıktı. Doğrusu moda dünyasında Kendall Jenner’ın bile saltanatını sarstı ve yılın en popüler mankeni oldu.

MART

Avrupa’da şaşırtan karar: Brexit

ABD’den sonra Avrupa’da da dengeler değişti, İngiltere 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nden çıkma kararı aldı.

NİSAN

Modanın yeni trend: Çeşitlilik

Moda haftalarında daha fazla siyahi, Asyalı, Hint, İspanyol modeller podyuma çıkmaya başladı. Helmut Lang, Sisley, Marc Jacobs gibi markalar defilelerinde ve kampanyalarında trans modellerle çalışmaya başladı. 2017’nin en çok kazanan mankeni Gisele değildi, büyük beden mankeni Ashley Graham’dı. Ayrıca İngiliz Vogue yeni yayın yönetmeninin Ganalı Edward Enninful olacağını açıkladı, böylece ünlü kadın moda dergisi ilk defa Afrikalı, siyahi gay bir yayın yönetmenine teslim edildi.

MAYIS

Macron ve 24 yaş fark

Fransa’da Emmanuel Macron, Marine Le Pen’e karşı seçimi kazanmasıyla ülkenin Napolyon’dan sonra en genç başkanı oldu. Ama dünyanın asıl ilgilendiği kendisinden 24 yaş büyük eşi Brigitte’in yaşı oldu. Tanıştıklarında Macron’un 15 yaşında olması da yaş konusunun gündemden düşmemesinde daha da etkiliydi.

HAZİRAN

Grande kahraman oldu

Gençlerin hayranı olduğu Ariana Grande’nin 22 Mayıs’taki Manchester konserinde bir intihar bombacısı yüzünden 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. Bunun üzerine Grande haziranda bir yardım konseri düzenledi, Justin Bieber, Katy Perry, Miley Cyrus, Coldplay de katıldı. Ve 10 milyon sterlinlik bağış toplandı.

2017 nasıl bir yıldıTEMMUZ

Roger Federer’in Wimbledon zaferi

8 defa üstüste rakiplerini geride bırakarak bir rekora imza atan Roger Federer Wimbledon’ı bir kez daha kazandı.

AĞUSTOS

Moda dünyası aydınlandı

Adwoa Aboah’ın Gurls Talk adlı platformuyla ve Halima Aden’in Milano Moda Haftası’nda ilk türbanlı model olmasıyla ilgisi var mı bilinmez ama moda dünyasında artık her şeyin bir amacı var. Filleri kurtarmak isteyenlerden çocuklara yardım etmek isteyenlere daha duyarlı bir moda dünyası var artık karşımızda.

2017 nasıl bir yıldıEYLÜL

Rihanna güzellik endüstrisini ele geçirdi

2017’de internetten en çok dinlenen kadın şarkıcıydı, bu yıl bir albüm çıkarmamasına rağmen. Eylülde 17 ülkede Fenty adlı güzellik markasını tanıttı. Youtube’a göre 132 milyon kişi Fenty’nin makyaj derslerini izledi.

EKİM

Cinsel tacizler ortaya döküldü

Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein hakkında başta Ashley Judd ve Rose McGowan olmak üzere birçok yıldız konuştu. Daha sonra Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Cara Delevingne de Weinstein tarafından tacize uğradıklarını itiraf etti. Weinstein işini, eşini kaybetti. Akabinde Kevin Spacey tarafından cinsel tacize uğradığını açıklayan erkekler oldu. Kevin Spacey’nin sevilen dizisi “House of Cards” yayından kaldırıldı. Cinsel taciz açıklamaları hâlâ son hızla devam ediyor.

Instagram Snapchat’i geçti

Instagram hikayeler günlük kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti, böylece Snapchat’i de geride bırakmış oldu.

KASIM

Meghan Markle etkisi

İngiltere Prensi Harry’nin “The Suits” dizisinin yıldızı Meghan Markle ile evleneceğinin açıklanması yılın en mutluluk verici masalsı haberlerindendi.

ARALIK

‘Star Wars’a karşı ‘Aile Arasında’

“Star Wars: Son Jedi” gösterime girmesiyle bütün dünyada en çok izlenen film olurken Türkiye’de aynı hafta birinci sırada Gülse Birsel’in yazdığı, Ozan Açıktan’ın yönettiği “Aile Arasında” vardı.