Genital siğiller kanser belirtisi mi?

17 Ocak 2022

HPV enfeksiyonunun durumu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir

HPV enfeksiyonunun durumu kişiden kişiye değişir. Birkaç hafta içinde veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu durum kişilerin bağışıklığı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kişinin bağışıklığı düşükse daha kısa sürede, yüksekse siğiller daha uzun sürede ortaya çıkacaktır.

Bazı siğil türleri kansere neden olabilir. Özellikle genital bölgede görülen siğiller çok önemlidir. Bu tip siğil grubu genital kansere zemin hazırlayabilir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir.

100'den fazla HPV virüsü vardır ve bunların tamamen vücuttan uzaklaştırılması imkansızdır. Kriyoterapi, koter , lazer ve eksizyon ile alınabilirken vücuttan kimi zaman tamamen atılamadığı için tekrarlama riski vardır. Siğiller, birden fazla cinsel partneri olan ve cinsel olarak aktif olan kişilerde daha sık görülebilir . Nadir de olsa tek eşli kişilerde de görülebilir. Siğiller her zaman tek temasta yayılmaz. Bu durum daha çok kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Aslında birçok insanda HPV virüsü vücudun kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilebilir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde kansere neden olabilir

HPV genital siğiller veya lezyonlara neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda kansere neden olabilir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkek ve kadınlarda anüs çevresinde anal kansere, erkeklerde penis ve üretra ve hatta mesane kanserine neden olabilir. Benzer şekilde oral seks nedeniyle ağız, dil ve üst çenede lezyonlar oluşturarak kanser oluşumuna neden olabilirler.

HPV'nin her türü kansere neden olmamakla birlikte, hastalığın tekrarlaması ve vücutta aktif hastalıkların oluşması insan bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı kişiler virüsle karşılaşmış olsa da virüs herhangi bir belirti göstermeden vücut tarafından yok edilebilmekte ya da taşıyıcı dediğimiz hastalıklar olmadan sadece bulaşıcı özelliklerini koruyabilmektedir.

Yazının devamı...

Vajinal mantar enfeksiyonu önlenebilir mi?

11 Ocak 2022

Sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir sorundur

Jinekolojik bir bozukluk olarak adlandırılsa da, özellikle aktif cinsel partnerleri olan kadınlar tarafından yayılabilir. Erkeklerde de görülen bir sorundur ancak erkekler kadınlara kıyasla belirtileri hissetmezler. Bu nedenle erkekler hastalığından habersiz olabilir ve diğer partnerlere bulaştırabilir.

Enfeksiyona genellikle akıntı ve kaşıntı da eşlik eder. Vulvit (vulva enfeksiyonu) dış genital bölge olan vulvaya yayılarak eşlik edebilir. Bu durumda cinsel olarak aktif kadınlar cinsel ilişki sırasında ağrıdan şikayet edebilirler.

Vajinal mantar enfeksiyonunu önlemek için yapılabilecekler

Naylon iç çamaşırı vajinal bölgede terlemeye neden olabilir ve bakteri ve mantarların büyümesi için gerekli ortamı yaratabilir. Menopozun hormonal değişiklikleri mantarlara neden olabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi mantar enfeksiyonlarının önünü açar. Vajinal kaşıntı, aylık adet döngüleri ile ortaya çıkabilir. Sık vajinal duş pH dengesini bozarak maya enfeksiyonlarına ve vajinal kaşıntıya neden olabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda vajinal mantar enfeksiyonunun önüne geçebilmek için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, hormonal değişiklikler uzman hekim tarafından düzenli kontrol edilmeli.

Tedavi yöntemleri kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir

Hafif vakalarda vajinaya yerleştirilen fitiller ve vulvaya uygulanan kremler semptomları birkaç gün içinde hafifletebilir. Yoğun kızarıklık, şişme ve kaşıntı; vajinal bölgede çatlaklar ve yaralar oluştuğunda ya da hamilelik sırasında başka bir mantar ve/veya bakteriyel enfeksiyon ve kontrolsüz diyabet varlığında vajinal mantar enfeksiyonu kötü ilerleyebilir. Bazı hastalarda mantar enfeksiyonu yılda dört defadan fazla tekrarlar. Şiddetli veya tekrarlayan enfeksiyonlarda topikal tedaviye ek olarak sistemik (oral) tedavi de mevcuttur.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

Yazının devamı...

Kızlık zarı onarımı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

4 Ocak 2022

Kızlık zarı dikişlerle düzeltilebilecek bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı onarım işleminin başarı oranı, hastanın dokusunun operasyona verdiği yanıttan ziyade hekimin tecrübesi ve hastanın iyileşme sürecinde gösterdiği dikkat ile doğru orantılıdır. Kızlık zarı onarımı ve hasarlı zar onarımı için en çok tercih edilen yöntem kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasıdır yani fleb tekniğidir.

Kızlık zarı dikişlerle düzeltilebilecek bir yapıya sahiptir

Kızlık zarını onarmanın bir başka yolu da geçici olarak kızlık zarını onarmaktır. Bu yöntem cinsel ilişkiden ortalama 3 gün önc veya aynı gün yapılabilir ve bu şekilde cinsel ilişki sırasında kanama olur. Kadınlarda doğumdan sonra bile kızlık zarı dikilebilir. İki tip kızlık zarı onarımı ameliyatı vardır. Bunlar geçici kızlık zarı ameliyatı ve lazer kalıcı kızlık zarı ameliyatıdır.

Geçici kızlık zarı ameliyatında kızlık zarı kalıntıları bir araya toplanır ve bulundukları yerden serbest bırakılarak dikilir. Kızlık zarı kendini geçici olarak koruyabileceği için bu tedavi evlilikten 3 ila 7 gün önce yapılmalıdır. Geçici kızlık zarı onarımı tedavisi kanamayı ancak söylenen zaman içinde birliktelik yaşanırsa garanti eder. Asıl ve kalıcı olan kızlık zarının fleb tekniği ile onarılmasıdır, bu işlemde doku vajina içinden aktarılır.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı onarımı

Bu kalıcı kızlık zarı onarımı müdahalesidir. Mikrocerrahi basamaklarla gerçekleştirilen kızlık zarı yerleştirme işlemidir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Doku deplasman cerrahisi olarak da adlandırılır. Kafa karıştıran nokta, aslında ameliyat sırasında dikilen kızlık zarı değil, vajina duvarının kızlık zarının arka kısmında yer alan kısmıdır. Vajinanın arka duvarındaki dokuyu çıkarmak için kozmetik cerrahi sırasında vajinanın üst duvarına asılarak çalışır. Kısacası üst duvarda asılı olan iç duvar implante edilir. İşlemde yan duvarlar için kullanılabilir.

Hasta  hafif uyku tekniğine göre uyuşturulur. Operasyondan hemen sonra bölgeye lokal anestezi uygulanır. Operasyon ortalama 20-30 dakika sürer. Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır. Gerekirse aynı ameliyata ek olarak vajina daraltma estetiği de uygulanabilir. Sonuç olarak aynı anda iki ayrı ameliyat yapılır ve başka bir ameliyata gerek kalmaz.

Geçici kızlık zarı onarımda; kızlık zarının arkasındaki vajina duvarları birbirine yaklaştırılır veya güzel dikişlerle dikilir. Bu nedenle ilişki sırasında kızlık zarının yırtılmasını taklit eder. Geçici kızlık zarı implantasyonundan en az 1 gün sonra, en fazla 7 gün sonra cinsel ilişki girilecekse geçici kızlık zarı implantasyonu daha uygun bir seçim olacaktır.

Yazının devamı...

Kızlık zarı onarımı nasıl yapılır?

28 Aralık 2021

Kızlık zarı onarımı için çeşitli yöntemler vardır

Kızlık zarı onarımı için başarıyla kullanılmış en popüler üç ameliyat yöntemi vardır. En sık kullanılan yöntem fleb yöntemidir. Kızlık zarını onarmak için yapılan fleb yöntemine kalıcı kızlık zarı onarımı da denir. Kızlık zarının deri flebi ile onarılması yönteminde vajinanın alt duvarından alınan doku ile yapay kızlık zarı oluşturulur ve yerine dikilir.

Kalıcı kızlık zarı onarım yönteminin fleb yöntemi ve mikrocerrahi yöntemi kullanılmadığı durumlarda tercih edilen geçici kızlık zarı onarımı yönteminde vajina duvarları veya kızlık zarının artıkları birbirine dikilerek dikişler açılır ve ilk ilişkide kanama olur. Mikrocerrahi yönteminde kızlık zarı onarımı için kızlık zarının parçaları bir araya getirilerek kızlık zarı onarılır. Mikrocerrahi yöntemler diğer vajinal kozmetik cerrahi ve kızlık zarı onarımında yüksek başarı oranı ile kullanılmaktadır.

Merak edilenler…

Vajina ağzından 1-2 cm uzaklıkta bulunan kılcal damarlardan oluşan kızlık zarı, cinsel ilişkiye ve adet ağrısına müdahale ediyorsa kızlık zarını çıkarılması gerekebilir. Ayrıca yırtık olan kızlık zarını onarmak için zarı dikilebilir. Kızlık zarı onarımı geçici veya kalıcı olabilir.

Kızlık zarının halka şeklinde olmayıp tamamen kapalı olup vajina girişinin kapalı olması durumu dışında kızlık zarı esnek bir yapıdadır. Bazı durumlarda kızlık zarının ortasındaki delik nispeten büyük olduğu için ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmaz bu nedenle esnek kızlık zarı olarak adlandırılır. İlişki sırasında kanamasa dahi doğumla birlikte yırtılır.

Bir diğer merak edilen konu ise kızlık zarının bozulmasıdır. Klitorisi uyararak yapılan mastürbasyon kızlık zarını bozmaz. Vajinaya bir parmak veya cisim sokulursa kızlık zarına zarar verebilir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

Yazının devamı...

Kızlık zarı onarımı mümkün mü?

20 Aralık 2021

Kızlık zarı onarımı iki şekilde yapılabilir

Kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide ya da ani çarpmalarda bütünlüğünü kaybedebilir.  Kızlık zarının dikilmesi ise cerrahi operasyon ile yapılır. İşlem sonrasında ilk cinsel ilişkide az ya da çok kanamayı sağlamak için vajinada farklı cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde gerçekleştirilir: Uzun süreli onarım ve kısa süreli onarım

Uzun süreli onarım, evlenmeye hiç niyeti olmayan ya da uzun bir süre sonra evlenmeyi düşünmeyen kişilere yapılır. Öte yandan, kısa süreli onarımlar en fazla bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek kişiler için uygundur. Kısa süreli ve uzun süreli kızlık zarı onarımı için kullanılan teknikler tamamen farklıdır. Uzun süreli kızlık zarı onarımı cilt flebi ameliyatı, mikro cerrahinin birincil onarımı ve vajina daraltmanın birincil onarımı şeklinde çok katlı flepler ile olabilir.

En sık uygulanan yöntem: Mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımı

Kızlık zarının mikrocerrahi ile onarımı oldukça avantajlı ve kalıcı bir yöntemdir. Kızlık zarının yırtılan kısmı önce kesilir ve ardından mikrocerrahi ile yeniden birleştirilir. Bu sayede kızlık zarının kalıcı onarımı sağlanır. Avantajı operasyon sırasında ağrı olmaması, operasyon sonrası iyileşme sürecinin çok daha hızlı olması ve jinekolojik muayenede kızlık zarınına müdahale yapıldığının anlaşılmamaulunmamasıdır.

Kızlık zarının mikrocerrahi yöntemlerle dikilmesi deneyim gerektirir. Uygun hasta grubunda oldukça başarılıdır. Ayrıca özellikle cinsel yaşamı sık olan, düşük ve doğum yapan hastalarda vajina daraltma ameliyatı ile mikrocerrahi uygulanması çok iyi sonuçlar vermektedir.

 

Yazının devamı...

Hymenoplasti hakkında bilinmesi gerekenler

14 Aralık 2021

Kızlık zarı onarımı kısa sürede gerçekleştirilebilir…

Kızlık zarı vajinanın 1-3 cm içindeki doku bütünlüğüdür. Cinsel ilişki sırasında bu bütünlük yırtılabilir ve kanama meydana gelebilir, ancak bazı durumlarda kanama oluşmayabilir. Bu durumda doku kanamadan ayrılır.

Kızlık zarı onarımı yapılmadan önce hastalara iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken hijyen kuralları anlatılır. Kızlık zarı muayenesi bittikten sonra hastanın genel jinekolojik muayenesi yapılır. Hasta muayene sonrasında kendisinin de hazır olduğunu hissederse kızlık zarı onarımı yapılabilir. Kızlık zarı lokal veya genel anestezi altında dikilenidir. Bu Anestezi tercihi hastanın durumuna veya isteğine  göre değişebilmektedir . Müdahale ortalama 15 ila 30 dakika sürer.

Kızlık zarı geçici veya kalıcı olarak dikilebilir. Geçici yöntemler, ilişki tarihinden itibaren ortalama 1 ile 7 gün arasında uygulanan işlemlerdir. Kalıcı kızlık zarı tamiri herhangi bir süre gerektirmez , iyileşme süreci tamamlandıktan sonra bakire bir bayan gibi dikkat edildiği sürece ne zaman beraberlik yaşanırsa o zaman kanama olur. Geçici kızlık zarı onarımı operasyonda zar üzerine küçük dikişler atılır ve bu dikişler belli bir sürede  kendiliğinden kaybolur. Bu durumda ilk cinsel ilişki sırasında kanama olacaktır. Geçici kızlık zarı onarımı tercih edildiği durumda kişi belirttiği süre içinde beraberlik yaşamalıdır , aksi taktirde süreç aşılırsa işlem geçerliliğini kaybeder.

Kalıcı kızlık zarı onarımı için ise kısa vadeli değil uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız flep yöntemi aradığınız yöntemdir. Flep yöntemi, mikrocerrahi araştırmaları ile kızlık zarını bir doku parçası ile yeniden yapılandırmak için uzun vadeli etkili bir çözümdür ancak ilkem bu konuda deneyimli ve uzman bir hekim tarafından yapıldığında başarı sağlanır. .

Kalıcı ve geçici onarımın farkları nelerdir?

-Kalıcı kızlık zarı onarımı ilişkiden en az 20 gün - 4 hafta önce yapılmaktadır. Geçici kızlık zarında ise ilişki ile aynı gün ya da 4-5 gün önce yapılmalıdır.

-Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı onarımı işlemine kıyasla daha kolaydır.

Yazının devamı...

Doğum sonrası vücudunuzu yenileyin!

7 Aralık 2021

Annelik estetiği kişiye özel bir süreçtir

Doğum; kadınlar için oldukça heyecan verici bir durum olsa da kadın vücudunda çeşitli deformasyonlara neden olabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle normal doğum sürecinde genital bölgede çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bu duruma neden olan durumlar; çoğul doğumlar veya kilolu bebek doğumu olarak sayılabilmektedir. Bu durumlar önemli vajinal genişlemeye veyol açar.

Annelik estetiği kişiye özel tasarlandığından, yapılacak ameliyatın türü de kişiye özel olacaktır. Annelik estetiği doğum ve emzirme dönemini tamamlamış kadınlar için önerilir.

Genital bölge için annelik estetiği uygulamaları nelerdir?

Vajina estetiği: Normal doğum ve kilo alımından sonra vajina kanalı genişleyebilmektedir. Vajina estetiği, vajinayı eski haline döndürmek veya daha sıkı hale getirmek için kullanılan bir ameliyattır.

Dış dudak estetiği: Vajina dış dudağı estetiği, normalden fazla gelişen dış dudağın düzeltilmesi ve küçültülmesidir. Dış dudak ameliyatı cinsel hayatın zorluklarını da ortadan kaldırır. Bu yaklaşımda tedavi genellikle benzerdir. Vajina dış dudağının estetik tipi kişiye özel belirlenir. Yani uygulanan yöntem kişinin yaşına ve sarkma miktarına göre değişmektedir. Çok fazla sarkma varsa dudak kaldırma ameliyatı yapılabilmektedir. Fakat sarkma çok fazla değilse dış dudakların doldurulması yeterlidir. Bu sarkmaları tedavi edecek bir ilaç yoktur.

Labioplasti uygulaması: Doğum sırasında vajina iç dudaklarının genellikle gevşek olması doğum sonrası birçok kadın için rahatsız edici ve istenmeyen bir durumdur. İç dudağın dış dudağa göre daha gevşek ve uzun olması bu alerjik bölgenin günlük yaşamı olumsuz etkilemesine neden olabilir. Bu nedenle anne estetiği kapsamında yapılan labioplasti, gevşek iç dudakları azaltabilen ve normal görünümlerini geri kazandırabilen başarılı bir cerrahidir işlemdir.

Radyo frekans

Yazının devamı...

Doğum sonrası ortaya çıkan şikayetlere özel tedavi seçeneği!

29 Kasım 2021

Doğum sonrasındaki şikayetler nelerdir?

Özellikle normal doğum sonrasında genital bölgede çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetlerin açığa çıkmasında genellikle çoğul doğum ya da bebeğin fazla kilolu olması etkilidir. Bu iki durum ciddi derecede vajina genişlemesine yol açmaktadır.

Uygun bir operasyon adayında aranması gereken kilit nokta; doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş ve emzirme döneminin tamamlanmış olmasıdır. Bu prosedür, tekrar hamile kalmayı planlamayan kişiler için önerilir Hamilelik sürecini tekrarlarsanız yine aynı konulardan şikayet edebilirsiniz.

Ameliyat sürecini başlatacak kişinin dikkat edeceği temel noktalar şunlardır: Ameliyatı engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu olmaması, ameliyata başlamadan önce sigara içmemesi veya sigarayı bırakması, anesteziye uygun olmasıdır.

Annelik estetiğinde yapılan uygulamalar

Vajina daraltma işlemi: Vajina kanalı doğum sırasında genişler. Bu artış genellikle doğumdan sonra eski haline dönmez. Bu nedenle doğum yapan kadınların çoğu genellikle vajina daraltma yöntemlerini benimsemektedir. Bu süreç halkta doğum sonrası anne estetiği olarak da bilinir.

Labioplasti: Kadın genital bölgesinin iç ve dış dudakları; doğumda deforme olabilir. Özellikle elastik yapısını kaybetmiş iç ve dış dudaklarda sarkmalar meydana gelir. Bu nedenle birçok anne doğum sonrası güzellik planlamasına labioplasti uygulamasını dahil eder.

Vajinanın beyazlaması:

Yazının devamı...