Kadın doğum hapları genital bölgede kararmalara neden olur mu?

Genital bölgede çeşitli nedenlerle kısmi veya geniş alanlarda kararma sorunu yaşanır. Dış genital bölgeye "vulva" denir. Zamanla vulva, yaşa ve hormonal değişikliklere bağlı olarak kahverengiye dönebilir. Burada esmerleşmenin ana hormonu östrojendir. Östrojen yönünden zengin vulva dokusu güneşin ultraviyole ışınlarının etkisiyle koyulaşabilir. Hamilelik sırasında östrojen artışına bağlı olarak birçok kadın genital bölgenin kararmasından şikayetçidir. Hamilelikten sonra bölgedeki koyulaşma kalıcıdır. Bu özellikle koyu tenli kişilerde belirgindir.

Gebeliğin yanı sıra doğum kontrol hapı, polikistik over sendromu, bazı hormonal problemler ve bazı cilt hastalıkları da dış genital bölgenin esmerleşmesine ve kararmasına neden olur. Bazı kişilerde genetik yatkınlık da olabilir. Bazen genital bölgedeki tüyleri almak için lazer uygulandıktan sonra genital bölgenin rengi değişebilir. Genital bölgeye verilen lazer cilt dokusundaki "melanin" pigmentini aktive ederek bölgenin kahverengileşmesine neden olabilir.

Kadın doğum hapları genital bölgede kararmalara neden olur mu?

Haberin Devamı

Vücuttaki hormonal değişiklikler; kadınlarda güçlü östrojen salgısı, genital bölgenin koyulaşmasının en sık nedenidir. Bu bağlamda, bir kadında hormonal değişikliklerin meydana geldiği ergenlik ve hamilelik sırasında östrojen salgısının artması nedeniyle genital bölgede koyulaşma meydana gelebilir. Doğum kontrol hapları; gebeliğin önlenmesi için kadın vücudunda hormonal değişimler yaratmakta ve özellikle içerdikleri östrojenle genital bölgede kararma meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Genital bölge kararması için yapılabilecekler

Dış genital bölgede istenmeyen renk değişiklikleri kişilerde bazı psikolojik problemlere neden olabilir. Bazı kadınlar kendilerini önceki halleriyle kıyaslayarak bu durumu kendi sorunu haline getirebilirler. Bu durumda lazerler kullanılarak tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Lazerle genital renk açma aynı zamanda ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da adlandırılır. Dış genital bölgeye lazer uygulaması da genital bölgedeki vulvayı sıkılaştırmak için kullanılır. Bu durumda büyük dudaklara ve küçük dudaklara lazer uygulanabilir. Renk açma için lazer kullanmak ortalama 15-20 dakika sürer. İşlemden önce lokal anestezik krem ​​uygulamak ağrıyı ortadan kaldırabilir. Genel anestezi gerekmez. İşlem sırasında yayılan lazer sayesinde derinin dermisinde kahverengileşmeye neden olan melanini üreten "melanosit" hücreleri yok edilerek genital ağartma ve beyazlatma amacına ulaşılır. Lazer aydınlatması için genellikle bir tedavi kürü yeterlidir. Bazı durumlarda birden fazla uygulama gerekebilir. İşlem ağrısızdır. Kişi işlem sonrası günlük yaşamına geri dönebilir.

Haberin Devamı

Lazer işlemi ile ilgili merak edilenler

İşlemden sonra doktorun önerdiği krem kullanımı ​​yeterli olacaktır. Birkaç gün içinde tedavi edilen bölgede şişlik (ödem), kızarıklık ve geçici kararma olabilir. Bazen hafif bir su birikimi olabilir. Sonrasında cilt kendi kendine soyulacak ve altta daha canlı, daha hafif ve parlak bir cilt dokusu ortaya çıkacaktır. Lazerin cilde penetrasyonu 3-4 mm'yi geçmez. Bilinenin aksine kısırlığa, adet düzensizliğine ve cinsel istek üzerinde etkisi yoktur. Kişiden kişiye değişmekle beraber doku iyileşmesi ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. İlk bir hafta sonrası şişlik, ödem gibi belirtiler yok ise cinsel hayata dönülebilir. Alanında uzman güvenilir hekimler tarafından uygulandığında risksiz bir işlemdir. Yanlış kişiler tarafından uygulandığında ise kötü sonuçlara yol açabilir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

Haberin Devamı

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/