Geri Dön

Ayakkabıların ötesinde

Christian Louboutin, Palais de la Porte Dorée-Paris’te, “L’Exhibition[niste]” isimli bir sergi açtı. Tasarımcının zengin dünyasını göz önüne seren sergi hem moda hem de sanatseverler için ilgi çekici

Ayakkabıların ötesinde
Ayşim Özgür

Moda dünyasındaki en ikonik tasarımlardan olan kırmızı tabanlı ayakkabıların yaratıcısı Christian Louboutin, Palais de la Porte Dorée-Paris’te “L’Exhibition[niste]” isimli sergi 26 Şubat’ta açıldı. Kelimelerle oynayarak sergilemek anlamına gelen “exhibit” ile teşhircilik anlamına gelen “exhibitionism”i birleştiren tasarımcı, “Kendi işlerimi sergilemenin, kendimi daha mahrem bir biçimde ortaya koymak anlamına geldiğini düşünüyorum. Bu sergide kendimle, ilham kaynaklarımla, yaratım sürecimle ilgili çok fazla şeyi açığa çıkardım ve bu durumu serginin ismiyle de yansıtmak istedim” diyor.

Yalnızca bir moda sergisi değil

Serginin küratörlüğü Paris Dekoratif Sanatlar Müzesi direktörü Olivier Gabet tarafından yapılmış. Gabet’nin düşünceleri ise şöyle: “Serginin tamamı âdeta bir meydan okuma: Zamanın akma hissini onu dondurmadan nasıl veririz? Tasarımcının coşkulu kimliğini, onu sterilize bir hale sokmadan nasıl yansıtırız? Böylesine hayat dolu arkadaşlıkları ve iletişim ağlarını nasıl gözler önüne serebiliriz? Christian Louboutin, kişiliğini yansıtan cömert bir yaklaşım benimsedi. Sanat ve moda dünyasından, duygularla, yaratıcılıkla ve tecrübeyle örülü bir yolculuktan, zevkten ve espri anlayışından beslenen hayal gücü ve özgürlük hissi sergiye taşındı.”

Ayakkabıların ötesindeYani Louboutin’in kariyerine, işlerine ve yaratıcılığına adanan sergide bir sanat dokunuşu var ki, yalnızca bir moda sergisi deyip geçmek mümkün değil! Zaten tam anlamıyla bir sanat tutkunu olan ve bu tutkusunu kariyerinin başından beri tasarladığı ayakkabılara, aksesuarlara yansıtan Louboutin’in zengin dünyasını gören ziyaretçiler, onun hiçbir işi yüzeysel biçimde yapmayacağını daha iyi anlayacak gibi görünüyor. Ne de olsa kişisel seyahatlerinden popüler kültüre, tiyatrodan dansa, edebiyattan sinemaya pek çok farklı alandan ilham alan ve bu ilhamı çok katmanlı biçimlerde tasarımlarına yansıtan bir deha o. Tüm bunlardan yola çıkarak yarattığı ayakkabılar dünyanın dört bir yanındaki kadınların hayallerini süslüyor.

Ayakkabıların ötesindeFarklı sanatçılarla iş birliği

On bölümden oluşan sergide, bugüne dek hiç görülmeyen ayakkabılarının yer aldığı koleksiyonunun yanı sıra Louboutin’in zanaatkârlığa duyduğu hayranlıktan doğmuş iş birlikleri sonucu ortaya çıkmış eserleri de görmek mümkün olacak. Bunlar arasında Maison du Vitrail (Vitray Evi) imzalı cam paneller, Sevilla işi gümüş bir tahtırevan ve Bhutan’da hazırlanan, ağaç oyması bir sahne de var. Louboutin’in, yönetmen ve fotoğrafçı David Lynch, Yeni Zelandalı multimedya sanatçısı Lisa Reihana, İngiliz tasarım ikilisi Whitaker Malem, İspanyol koreograf Blanca Li ve Pakistanlı sanatçı Imran Qureshi gibi önemli sanatçılarla yaptığı iş birlikleri de cabası. 26 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.

Ayakkabıların ötesindeDoğup büyüdüğü mahallede

Sergiye ev sahipliği yapan Palais de la Porte Dorée, Paris’in 12. bölgesinde, Louboutin’in büyüdüğü mahallede yer alıyor ve tasarımcı bu mekâna duyduğu hayranlığı şu sözlerle dile getiriyor: “Burası dekoratif sanatlara duyduğum tutkunun başladığı yer. Benim için bu sergi, bu mekâna, bana verdiği ilhamın karşılığını ödemek gibi.” Ancak sergiyi gerçek mekânında ziyaret edemezseniz üzülmeyin. The New York Times’ın internet sitesinde, tasarımcının sesli anlatımıyla eserlerin bir kısmını görebilirsiniz.

Kadınlar Günü’ne özel

Ayakkabıların ötesindeRIchmond Nua Wellness-Spa, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sadece kadınlara özel ücretsiz konaklama imkanı sunuyor. Orman ve göl manzarasının kesiştiği Sapanca Gölü kıyısında yer alan otelde sadece konaklamanın ücretsiz olacağı özel günde uzman terapistler tarafından yapılacak masaj servisi ve sağlıklı smoothie’lerle stresten uzak bir gün geçirebilirsiniz.

Ayakkabıların ötesindeFaIrmont Quasar Istanbul’da Stations Brunch, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel sürprizlerle misafirlerini bekliyor. 2-5 Mart tarihleri arasında Aila restoran tüm kadınları yüzde 30 indirim ayrıcalığıyla ağırlayacak. 2-8 Mart arasında Stations’da öğle yemekleri, Ukiyo’da a la carte akşam yemeğinde yüzde 30 indirim fırsatı sunuluyor. Demlique’de tüm hafta 4 kişilik ve üzeri pastalarda yüzde 30 indirim uygulanıyor. FaIrmont Quasar Istanbul’da Stations Brunch, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel sürprizlerle misafirlerini bekliyor. 2-5 Mart tarihleri arasında Aila restoran tüm kadınları yüzde 30 indirim ayrıcalığıyla ağırlayacak. 2-8 Mart arasında Stations’da öğle yemekleri, Ukiyo’da a la carte akşam yemeğinde yüzde 30 indirim fırsatı sunuluyor. Demlique’de tüm hafta 4 kişilik ve üzeri pastalarda yüzde 30 indirim uygulanıyor.

İpek Tanrıyar'ın ilginç corona maskesi6 aylık hamile olan eski manken İpek Tanrıyar, erkek iç çamaşırdan maske yaptığı anları sosyal medya hesabından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber