Geri Dön
DünyaKur'an-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveç'te skandal böyle bitti!

Kur'an-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveç'te skandal böyle bitti!

Norveç'in başkenti Oslo'da İslam karşıtı aşırı sağcı SIAN (Norveç'in İslamlaştırılmasını Durdurun) grubunun lideri Lars Thorsen, müslüman topluluğun yaşadığı bölgeye gelerek Kur'an-ı Kerim yaktı. Thorsen'in içinde bulunduğu araç, dönüş yolundayken başka bir aracın çarpmasıyla takla attı, 6 kişi yaralandı.

Norveç'in başkenti Oslo'da İslam karşıtı aşırı sağcı SIAN grubunun lideri Lars Thorsen, büyük bir Müslüman topluluğun yaşadığı Mortensrud bölgesine geldi. Thorsen yaktığı Kuran-ı Kerim'i yolun ortasına bıraktı ve aracına döndü. Çevredekiler ise duruma müdahale ederek alevleri söndürmeye çalıştı.

Aracına binen Thorsen bir kez daha aynı provokasyonu gerçekleştirdi ve aracında yaktığı Kuran-ı Kerim'i camdan çıkararak sokaklarda dolaşmaya başladı.

İSLAM KARŞITI GRUBUN LİDERİNİN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Daha sonra içinde iki kadının bulunduğu bir araç, eylemini sonlandıran Thorsen'in aracının peşine düştü. Bir süre yaşanan kovalamacanın ardından Thorsen'in bulunduğu araç takla attı.

KADINLAR ALEVLERİ SÖNDÜRMEYE YARDIM ETTİ

Polis yetkilileri, ellerinde aşırı sağcı grubun aracını takip eden kadın sürücü ve yolcusunun alevleri söndürmeye yardım ettiğini gösteren görüntüleri olduğunu söyledi.

Kuran-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveçte skandal böyle bitti

Kazada 6 kişinin yaralandığını açıklayan polis, "kasten çarpmakla" suçlanan araç sürücüsü dahil olmak üzere iki kadını gözaltına alındığını aktardı.

Kuran-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveçte skandal böyle bitti

İskandinav ülkelerindeki aşırı sağcı İslam karşıtı eylemciler, son yıllarda müslüman nüfusun yoğun olduğu mahallelere gelerek provokatif eylemler gerçekleştiriyor.

DAHA ÖNCE ÜÇ KİŞİYE BİBER GAZI SIKMIŞTI

Ulusal yayın kuruluşu NRK, her iki kadının da Pazartesi günü polis tarafından gözaltına alındığını ve suçsuz olduklarını savunduklarını bildirdi. Thorsen, kazadan sonra açıklama yaparak olayı "hoş olmayan" bir konu olarak nitelendirdi, ancak "şaşırtıcı değil" dedi.

Kuran-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveçte skandal böyle bitti

Kendisini Norveç değerlerini savunan bir ifade özgürlüğü aktivisti olarak tanıtan Thorsen, daha önce üç kişiyi darbettiği ve onlara biber gazıyla saldırdığı iddialarıyla suçlanmıştı.

ŞİDDETLE SONUÇLANAN SALDIRILAR

2008'de kurulan ve Avrupa'daki diğer İslam karşıtı gruplarla bağlantıları olan Thorsen ve SIAN, daha önce de benzer saldırılarda bulunmuştu. Grup, yıllardır şiddetle sonuçlanan benzer gösterilerde bulunuyor.

Ulusal yayın kuruluşu NRK, Thorsen'in Kur'an-ı Kerim'i yakmak için izin istediğini ancak polis tarafından izin verilmediğini aktardı.

Kuran-ı Kerim yakıp kaçmaya çalıştı...Norveçte skandal böyle bitti

Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, İsveç'in başkenti Stockholm'de Müslümanların yaşadığı mahallelerde Kur'an-ı Kerim yakarak huzursuzluk yaratmıştı. Paludan, daha önce de Kur'an-ı Kerim yakarak İslam dini ve Peygamberi Hazreti Muhammed'e hakaret etmişti. Paludan'a tepki gösteren 2 kişi de polis tarafından gözaltına alınmıştı.