Dünya Papa'dan ilginç karar! Mezar yerini Vatikan'dan seçmedi

Papa'dan ilginç karar! Mezar yerini Vatikan'dan seçmedi

14.12.2023 - 09:16 | Son Güncellenme:

Son dönemde sağlık sorunları yaşayan 87 yaşındaki Papa Francis, öldüğünde Roma'daki Santa Maria Maggiore'ye gömülmek istediğini söyledi.

Papadan ilginç karar Mezar yerini Vatikandan seçmedi

Papa Francis, Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nda seleflerinin yanına değil, Roma'daki bir bazilikaya gömülmek istediğini söyledi.  Bu hafta sonu 87 yaşına girecek olan Papa, "Yer çoktan hazırlandı. Santa Maria Maggiore'ye gömülmek istiyorum" dedi. Böylece Francis, 100 yılı aşkın bir süredir Vatikan dışında gömülen ilk papa olacak.

Haberin Devamı

Son olarak 1903 yılında ölen 13. Leo, Aziz Petrus dışında Roma'daki Lateran Aziz John Bazilikası'na gömüldü.  Papa Francis son olarak bronşit nedeniyle Dubai'deki COP28 iklim görüşmelerine yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kalmıştı. Meksikalı yayıncı Televisa'nın N+ yayın servisine konuşan Papa, 2024 yılında Belçika'yı ziyaret etmeyi planladığını; memleketi Arjantin ve Polinezya'ya da gitmek istediğini kaydetti. Roma'daki dört papalık bazilikasından biri olan Santa Maria Maggiore, Francis'in "özel bir bağ" hissettiğini söylediği yer. 

Papa olmadan önce Roma'yı ziyaret ettiği pazar günleri sık sık buraya giden Francis, Vatikan'da seçildiği 2013 yılından bu yana, yolculuğa çıkmadan önce ve sonra bazilikada dua ediyor.