Geri Dön
EğitimBeylerbeyi Nedir, Kime Denir? Beylerbeyinin Görevleri Nelerdir?

Beylerbeyi Nedir, Kime Denir? Beylerbeyinin Görevleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze dünya genelinde pek çok devletin yönetim şekillerinde değişiklikler meydana geldi. Özellikle Osmanlı Devleti'nde de yönetim şekli farklıydı. Beylerbeyi rütbesinde kişiler bulunuyordu. Beylerbeyi nedir, kime denir? Beylerbeyinin görevleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Beylerbeyi Nedir, Kime Denir? Beylerbeyinin Görevleri Nelerdir?

Beylerbeyi, Osmanlı Devleri döneminde eyaletin yönetiminden sorumlu olan kişi olarak bilinirdi. Günümüzdeki valiler Osmanlı Devleti'nde Beylerbeyi olarak adlandırılırdı. 

Beylerbeyi Nedir, Kime Denir?

Beylerbeyi arı beylerin en büyüğü olarak biliniyor. Osmanlı Devleti döneminde eyalet yönetiminden sorumlu olan kişiye Beylerbeyi denilmekteydi. Fars kültüründe yer alan yöneticilik birimi için genellikle Vali gibi kelimeler de kullanılmıştır.

Osmanlı tarihinin çeşitli süreçlerinde eyalet yöneten kişilere Vali ve ya Beylerbeyi denilmekteydi. Osmanlı döneminde Rumeli Beylerbeyi ve ya Anadolu Beylerbeyi gibi eyalet yöneticileri bulunuyordu. Osmanlı Devleti'ne fetihler sonucunda yeni eyaletler katılmıştı. Özellikle Osmanlı Devleti'nin son döneminde 40'ı aşan beylerbeyi bulunuyordu. Beylerbeyi yüksek rütbeli yöneticilerdir. 

Beylerbeyinin Görevleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti'nde önemli bir yer edinen Beylerbeyi'nin birbirinden önemli görevleri bulunuyordu. Beylerbeyi bağlı oldukları bölgelerde sultanı temsil ederler. Sultanın buyruklarını ve isteklerini halka iletirler.Belirlenen bölgelerin yönetimleri de Beylerbeyi'ne aittir. Beylerbeyi bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamak ile yükümlüdürler. Osmanlı döneminde eyaletlerin başında bulunan Beylerbeyi ordu ile ilgilenirlerdi. Orduyu komuta eden Beylerbeyinin de belli başlı görevleri bulunuyordu. Özellikle tımar düzeni ile ilgilenen Beylerbeyi yönettiği bölgedeki işleyiş ve halktan da sorumlu olarak biliniyordu.

Osmanlı Devleti döneminde eyaletlerinde doğru bir şekilde yönetilmesi için Beylerbeylerine ihtiyaç duyuluyor. Ordu ile yakından ilgilenen Beylerbeyi aynı zamanda kendi bölgelerinde sultanı temsil ediyorlardı. Her türlü emir ve buyruklarında halka uygulayan beylerbeyi in görev ve sorumlulukları de oldukça fazlaydı. Beylerbeyi günümüzde vali statüsünde bulunan kişilerdir. Beylerbeyi'nin görev ve yetki alanları daha geniştir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler