Geri Dön
EğitimDarülkurra Nedir? Osmanlı'da Darülkurra İlk Olarak Ne Zaman Kurulmuştur?

Darülkurra Nedir? Osmanlı'da Darülkurra İlk Olarak Ne Zaman Kurulmuştur?

Osmanlı'da kurulmuş olan pek çok oluşum vardır. Tarihte bu oluşumların ne olduğu ve ilk olarak ne zaman kuruldukları merak edilmektedir. Osmanlı'da kurulan darülkurranın da ne olduğu merak edilen detaylar arasındadır. Darülkurra kavramını ilk kez duyan kişiler Darülkurra ile ilgili araştırmalar başladılar. Peki Darülkurra nedir? Osmanlı'da kurulmuş olan Darülkurra ilk olarak hangi tarihte kurulmuştur? İşte Darülkurra ile ilgili tüm bilinmeyen detaylar

Darülkurra Nedir? Osmanlı'da Darülkurra İlk Olarak Ne Zaman Kurulmuştur?


Darülkurra dini medreselerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Özellikle tarihte Ortaçağ İslam ülkelerinde Darülkurra oluşumları oldukça yaygındır. Hal böyle olunca Darülkurra oluşumu Osmanlı döneminde de olmuştur.

Darülkurra Nedir?

Darülkurra Kur'an-ı Kerim'i okuma yöntemlerini anlatan, Kur'an-ı Kerim'i tecvid ile birlikte okumanın eğitimini veren medreselerden bir tanesidir. Tarihte Orta çağ İslam ülkelerinde sıklıkla Darülkurra kurumları yer almaktaydı. Osmanlı'da da yine aynı oluşumdan söz edilebilir. Darülkurra hiç Kur'an-ı Kerim okumayı bilmeyen talebelerin de Kur'an-ı Kerim öğrendiği medreselerden bir tanesidir. Aynı zamanda sadece Kur'an-ı Kerim bilmeyenler değil, Kur'an-ı Kerim'i bilip de ezber yapmak isteyenler, hafız olmak isteyenlerin yetiştiği medreslerden bir tanesidir.

Darülkurra kurumları kendine özgü mimarisi olan kurumlardı. Dolayısıyla bu oluşumular tarihte ayırt edilebilen yerlerden olarak bilinir. Kendi has kubbesi ve mimarisi ile birlikte Darülkurra oluşumları tarihte pek çok kişinin Kur'an-ı Kerim'i okumasını ve öğrenmesini sağlamıştır. En iyi dini medreselerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Darülkurra oluşumunun asıl amacı ise Kur'an-ı Kerim'in en iyi şekilde yorumlanması ve en iyi şekilde okunmasını sağlamaktır. Bunun için de müezzinler ve imamlar yetiştirmesini sağlamaktı. Kur'an-ı Kerim'in güzel okunmasını sağlayan bu kurumlar Osmanlı imparatorluğunda da aşırı yaygındır.

Darülkurra daha çok 7. ve 8. yüzyılda daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Darülkurra içerisinde yetişen imamlar burada birbirleri ile yarışır ve en iyi okuyana ödüller verilirdi. Darülkurra kurumları içerisinde özel mekanlar da yer almaktaydı. Osmanlı imparatorluğunda Darülkurra inşalarında mimarisini Mimar Sinan üstlenmekteydi. Bu kurumlar çok değerli kurumlar olarak görülüyordu.

Osmanlı'da Darülkurra İlk Olarak Ne Zaman Kurulmuştur?

Osmanlı imparatorluğunda ilk Darülkurra Yıldırım Beyazıt döneminde kurulmuştur. 1389 ila 1402 yılları arasında kurulduğu tahmin edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler