Geri Dön
EğitimDuygusal Özelliklerimiz Nelerdir? Örnekler İle Duygusal Özellikler

Duygusal Özelliklerimiz Nelerdir? Örnekler İle Duygusal Özellikler

İnsanların yaradılışları itibariye pek çok farklılıkları bulunmaktadır. İlgi, yetenek, fiziksel özellikler, duygusal özellikler bu farklılıklardan bazılarıdır. Bu kapsamda insanlar değişik özellikler ortaya koymaktadır. Başka başka meslekler icra etmektedir. Bu özelliklerden en belirgin olanlardan bir tanesi de duygusal özelliklerdir. Peki, bu duygusal özellikler nasıl kendini göstermektedir? İnsanlar neden farklı duygu tepkimeleri ortaya koyarlar? Bu özellikler zamana göre değişebilir mi? İşte, duygusal özelliklerimiz ve örnekleri.

Duygusal Özelliklerimiz Nelerdir? Örnekler İle Duygusal Özellikler

İnsanlar farklı farklı duygusal özellikler gösterebilmektedir. Hatta bir insan bile kendi içinde değişik duyguları barındırır. Bu duygular zamanla değişebilmektedir. Ağlamak, gülmek, korkmak, sevinmek, heyecanlanmak belli başlı gösterilen duygusal özelliklerdendir.

Duygusal Özelliklerimiz Nelerdir?

Bir kişi, bir nesne veya bir olay karşısında insanların iç dünyasında oluşan çağrışımlara duygu denmektedir. Bu duygular, karşılaşılan durumlara göre farklı özelliklerde ortaya çıkabilmektedir. Böylece insanlarda farklı duygusal özellikler oluşmaktadır.

İnsanlar mutlu olduğu veya üzüldüğü, sevdiği ya da sevmediği olaylar karşısında bir takım duygular gösterebilmektedir. Bu insanları birbirlerinde ayıran en önemli kriterlerden biriside duygu durumlarıdır. Duygusal özellikler hem insanlar ile ilişkileri belirlerken hem de insanların kendi tercihlerini belirler.

Örneğin cesareti olmayan kişiler askerlik mesleğini seçemezler. İkna kabiliyeti ve samimi duyguları olmayan kişiler insan kaynakları veya müşteri ilişkileri işlerinde başarılı olamazlar. Bu manada duygular insanların hayatlarını da şekillendirmektedir. Bu duyguları gizlemek ya da saklamak pek mümkün görünmemektedir. Çünkü insan duygularını saklayamaz. Karşı taraf hemen bu duyguların farkına varır.

Örnekler ile Duygusal Özellikler

Kıskançlık, fesat, kin gibi olumsuz duygularda var iken, iyi niyet, merhamet, acıma, hoşgörü gibi olumlu duygu özellikleri de bulunmaktadır. Duygular çoğu zaman mantığın önüne geçmektedir. İnsanlar bazen duygularına hakim olamamaktadır. Sinirlenmek, sevinmek, korkmak, ağlamak, üzülmek, çekinmek, heyecanlanmak, öfkelenmek, endişelenmek gibi özellikler birer duygusal özelliklerdir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler