Eğitim Efektif Faiz Nedir? Efektif Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Efektif Faiz Nedir? Efektif Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

14.11.2021 - 04:01 | Son Güncellenme:

Bir yıldan daha az bir süre içinde yıl cinsinden ve bileşik faiz ile birlikte sağlanacak olan faizin oranı olarak ifade edilir. 12 ayı aşmayacak şekilde vadeli olan bileşik faizle hesaplanarak senelik bir oran sonucunda faiz hesaplanır. Efektif faiz nedir sizler için derledik.

Efektif Faiz Nedir Efektif Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır


Vade süresinin yıllık baz altında olması gerekir. Bu faiz türüne ise, “gerçekleşen faiz” ismi de verilir. Hesaplanma işlemi, yapılırken Nominal faizin baz alınarak hesaplanacaktır.

Efektif Faiz Nedir?

Bir yıldan daha kısa bir süre içinde yıl cinsinden ve bileşik faiz ile birlikte sağlanacak olan faizin oranı olarak ifade edilir. 12 ayı aşmayacak şekilde vadeli olan bileşik faizle hesaplanarak senelik bir oran sonucunda faiz hesaplanır. Her zaman için nominal faiz oranına bakılarak daha yüksek bir şekilde hesaplanır. Ama işleme alındığı zaman ise, etkisinin nominal faiz ile aynı olduğu görülür. Fakat işleme alındığı zaman da etkisinin nominal faizle aynı olduğu görülür.

Haberin Devamı

Ödeme sıklığına bakılarak hesaplanır;

Bileşik faizin periyotu da baz alınması gerekir;

Faiz oranı ayrı hesaplanmalıdır;

Nominal faizden daha fazladır.

Efektif Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Paranın belirli bir süre boyunca belli bir oranda faizde kalması ile bir gelir elde edeceği için bir yıldan kısa sürmesi halinde bileşik faizi uygulanarak gelir elde edilir. Parayı yatıracak olduğunuz faizin vade sayısı üzerinden hesaplanmasını ve bu süre sonunda para getirmesini istediğiniz zaman efektif faizde tercih edilmesi gerekir. Finans açısından karlı olması nedeni ile sadece yatırdığınız 1 yıldan az olan dönemleri kapsar.