Geri Dön
EğitimGlutensiz Gıdalar Nelerdir? Gluten Bulunmayan Yiyecekler Listesi

Glutensiz Gıdalar Nelerdir? Gluten Bulunmayan Yiyecekler Listesi

Pek çok kişi sağlığına dikkat etmek için, tükettiği gıdalara dikkat ediyor. Bu gıdaların içeriğinde olan bazı maddeler kişileri rahatsız edebiliyor. Gluten içeren pek çok gıda bulunuyor. Kişiler bazı nedenlerden dolayı gluten içermeyen gıdalar tüketmek isteyebiliyor. Glutensiz gıdalar nelerdir? Gluten bulunmayan yiyecekler listesi hakkında detayları derledik.

Glutensiz Gıdalar Nelerdir? Gluten Bulunmayan Yiyecekler Listesi

Glutensiz gıdalar, gluten içermeyen ve pek çok kişi tarafından tercih edilen gıda türleri arasında yer alıyor.

Glutensiz Gıdalar Nelerdir?

Kişiler bazı nedenlerden dolayı farklı gıdalar tüketebiliyor. Özellikle her gıdanın içerisinde farklı katkı maddeleri bulunabiliyor. Kişiler glutensiz gıda tüketmek isteyebiliyor. Bu nedenden dolayı gluten içermeyen gıdaların araştırmasını yaparak bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Gluten bir protein çeşidi olarak biliniyor. Özellikle arpa ve buğday gibi tahıllarda çok fazla bulunuyor. Bu nedenden dolayı kişiler gluten içermeyen gıdaları araştırmak için internete başvurabiliyor. Kişiler glutensiz gıdalar tüketmek için, gluten içermeyen gıdaları tercih edebiliyor.

Glutensiz gıdalar arasında çok fazla çeşit bulunuyor. Kişiler zayıflamak için de glutensiz gıda tüketimi yapabiliyor. Glutenli gıdaların içeriğinde oldukça fazla protein olması nedeniyle, kişiler glutenli gıdaları tüketmek istemiyor. Bu nedenden dolayı glutensiz gıdaların araştırmasını yapıyor. Gluten içermeyen gıdalar farklı kategorilere ayrılabiliyor. Özellikle meyveler, yağlar ve unlar kişilerin en çok dikkat ettiği çeşitler arasındadır. Glutensiz gıdayla beslenmek yemekten sonra yaşanan şişliği ortadan kaldırıyor. Bu nedenden dolayı kişiler glutensiz gıdaları tercih edebiliyor.

Gluten Bulunmayan Yiyecekler Listesi

Gluten içermeyen gıdaları tüketmek isteyen bireyler, bu gıdaları daha iyi bir şekilde öğrenerek tüketmek istiyor. Gluten içermeyen gıdaların pek çok faydası bulunuyor. Özellikle sindirim sistemine sağladığı faydalarla, midenin daha rahat çalışmasını ve sindirmesini sağlıyor. Kişiler mideyle alakalı bir sorun yaşıyorsa, gluten içermeyen gıdalara yönelebiliyor. Bu nedenlerden dolayı glutensiz gıdalar oldukça merak ediliyor. Özellikle hamur yemeklerini seven kişiler, gluten içermeyen unları merak ediyor. Gluten içermeyen unlar şu şekilde sıralanabilir;

Hindistan cevizi unu

Fındık unu

Pirinç unu

Mısır unu

Badem unu

Kestane unu

Bu unların her birinin içerisinde herhangi bir gluten yer almıyor. Bu nedenden dolayı glutenli un tüketmek istemeyen kişiler bu unları kullanabiliyor. Gluten içermeyen tüm gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

Süt

Tereyağı

Kaymak

Peynir

Yoğurt

Patates

Pirinç

Soya

Nohut

Bezelye

Fasulye

Mercimek

Barbunya

Fındık

Fıstık

Ceviz

Su

Çay

Soda

Limonata

Kırmızı et

Beyaz et

Deniz ürünlerinin tamamı

Sarımsak

Soğan

Pırasa

Enginar

Mantar

Kırmızı biber

Domates

Karnabahar

Karalahana

Maydanoz

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler