Geri Dön
EğitimK Belgesi Nedir? K1-K2-K3 Belgeleri Nereden Ve Nasıl Alınır?

K Belgesi Nedir? K1-K2-K3 Belgeleri Nereden Ve Nasıl Alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından araç kullanım alanlarına göre çeşitli belgeler verilmektedir. Bu belgelerden bir tanesi de K belgesidir. K belgesi hangi araç kullanımları için verilen bir belgedir? Bu belgeyi almanın şartları nelerdir? Kimler bu belgeye başvurabilmektedir? Bakanlıktan bu belge başvurusu için neler yapmak gerekmektedir? İşte K belgesi ve çeşitleri hakkında bilgileri derledik.

K Belgesi Nedir? K1-K2-K3 Belgeleri Nereden Ve Nasıl Alınır?

K belgeleri araçların kapasitesi ya da kullanım alanına göre verilen belgeler arasında gelmektedir. Bu bağlam da çeşitli sınıflandırma içerisinde bulunan araçlara K yetki belgeleri verilmektedir.

K Belgesi Nedir?

K1, K2 ve K3 olarak üç sınıfa ayrılan ve araçların sınıfına göre verilen belgelere K belgesi adı verilmektedir. Kamyon ve kamyonet tarzı araçlar ile ticari iş yapabilmek amacıyla araç sahiplerinin bu araçları anılan hizmetlerde kullanabilmeleri için K belgesini alma yükümlülüğü vardır. Bu belgeler şahıs adına alınabileceği gibi şirket adına ve tüzel kişiliklere de alınabilir. Şirketler bir tek K belgesi almak yeterli olacaktır.

K Belgesi Türleri Nelerdir?

K1 yetki belgeleri yurt içinde ticari eşya taşımacılığı yapacakların alması gereken belgedir. K2 belgeleri hususi taşımacılık yapanların alması gereken belgedir. K3 belgesi ise taşınma işlemlerini ticari amaçla yapanlara verilen belgelerdendir.

K1-K2-K3 Belgeleri Nereden ve Nasıl Alınır?

Ulaştırma Bakanlığınca koordine ve takip edilen bu işlemler e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Böylece bu belgenin alınması daha kolay ve daha pratik hale gelmiştir. Bu yolu kullanmak istemeyenler ya da K belgesi ile ilgili daha başka işlemleri olanlar Bakanlığa direkt başvurabilirler. Eğer bulunan illerde ilgili müdürlükler varsa, bu müdürlüklere de başvuru yapılabilir.

Başvuruyu ilgili şahsın yapması gerekmektedir. Tüzel kişiler için yetkilendirilmiş kişilerin, şirket için ise ortaklardan bir tanesinin başvurması yeterli olmaktadır. Böylece ticari işlemlerin yapılması mümkün hale gelecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler