Geri Dön
EğitimPdr Nedir, Pdr Açılımı Ne Demek? Pdr Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

Pdr Nedir, Pdr Açılımı Ne Demek? Pdr Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

Bölüm seçimi yaparken istediğiniz mesleğe uygun bölüm tercihleri yapmanız gerekmektedir. PDR bölümü de son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören bölümler arasında yer almaktadır. Siz de eğer PDR bölümü seçmek istiyorsanız, öncesinde bu bölüm hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. PDR nedir, PDR açılımı ne demek? PDR bölümü mezunları nerede çalışır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Pdr Nedir, Pdr Açılımı Ne Demek? Pdr Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

PDR bölümü son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören bölümler arasında yer almaktadır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık şeklinde açılımı yapılan PDR bölümü iş imkanları güzel olan bölümler arasında bulunmaktadır.

PDR Nedir, PDR Açılımı Ne Demek?

PDR aslında Psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi olarak da bilinmektedir. Genel olarak okullarda çalışmakta olan PDR mezunları aynı zamanda başka bir çok alanda da çalışma imkanı bulurlar. Özellikle okullarda görev alan PDR mezunları, öğrencilerin sorunları ile ilgilenerek iyi bir şekilde eğitim almaları için çalışmalarını sürdürürler. Genelde okullarda rehberlik öğretmeni olarak çalışsalar bile aynı zamanda farklı sektörlerde de geniş bir iş imkanı bulunmaktadır.

PDR eğitimi, üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilmektedir. Bu yönüyle de psikoloji ve psikiyatri bölümleri ile her ne kadar benzerlik gösterseler bile ayrılırlar. Psikoloji bölümüne yakın bir bölüm olarak ifade edilebilir.

PDR Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

PDR bölümünden mezun olan kişiler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de ihtiyaç duyulmakta olan meslek elemanları olarak bilinmektedir. Eğitim kurumları başta olmak üzere; emniyet genel müdürlüğünde, cezaevlerinde, askeriyeye bağlı eğitim kurumlarında, hastanelerde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında, mahkemelerde, sosyal hizmetler kurumuna bağlı olan yurtlarda da görev yapabilirler. Aynı zamanda bir çok özel kurumda ve devlet kurumunda da PDR mezunları için iş imkanı bulunmaktadır. PDR mezunları genel olarak danışmanlık vermek üzere eğitim alırlar.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler