Geri Dön
EğitimUltraviyole Nedir, Nerelerde Kullanılır? Uv Işınlarının Zararları Nelerdir?

Ultraviyole Nedir, Nerelerde Kullanılır? Uv Işınlarının Zararları Nelerdir?

Morötesi adıyla da bilinen ultraviyole, güneş tayfında bulunan bir ışındır. Ultraviyole ışını dalga boylarına göre üçe ayrılır. İnsan sağlığı için eh tehlikeli olanı UV- C olarak bilinir. Ozon tabakasının önlediği bu ışınlar cilt kanserine, solunum yetmezliğine ve alerjik reaksiyona neden olur. Ultraviyole nedir, nerelerde kullanılır ve zararları nelerdir sizin için ayrıntılı bir şekilde derledik.

Ultraviyole Nedir, Nerelerde Kullanılır? Uv Işınlarının Zararları Nelerdir?


UV ışınlarından koruyan birçok ürün, özellikle yaz aylarında milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Krem, losyon ve sprey dışında UV ışınlarından koruyan gözlükler ve mayolar da üretilmektedir.

Ultraviyole Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Güneşten gelen kızıl ve morötesi zararlı ışınlara ultraviyole denir. Kısaca UV olarak da bilinen bu ışınların dalga boyu, yaz mevsiminde ve öğle saatlerinde daha yüksek olur. Dalda boyu en kısa olan ışınlara UV - A olarak bilinir.

Cıva buharlı lambalarla ultraviyole ışınları elde etmek mümkündür. Bu ışınlar, kontrollü bir şekilde havalandırma ve filtreleme sistemlerinde kullanılır. Son derece güçlü bir ışın olan UV, mikrop ve bakterileri öldürür. Bu nedenle sağlık kurumlarının sterilizasyon bölümünde kullanılan makinelerde de ultraviyole ışınlarından faydalanılır.

UV Işınlarının Zararları Nelerdir?

1- Cildin kızarmasına, soyulmasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
2- Özellikle yaz aylarında ve öğle saatlerinde uzun süre güneşte kalmak göz sağlığını olumsuz etkiler.
3- UV ışınları bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücut direncinin düşmesine yol aça.
4- Ciltte lekelere neden olur.