Geri Dön
EğitimVeraset İlamı Nasıl Çıkar? Veraset İlamı Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Veraset İlamı Nasıl Çıkar? Veraset İlamı Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Veraset ilamı diğer adıyla mirasçılık belgesi olarak da bilinir. Bu belge bir kimsenin ölmesi durumunda varlıkları üzerinde hak sahibi olanları gösterir nitelikte bir belgedir. Veraset ilamı noterler aracılığıyla alınan bir belgedir, ancak bu belgenin alınması için bazı hususların tamamlanması gerekir. Peki veraset ilamı nasıl çıkar? Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? İşte veraset ilamı alacakların bilmesi gereken tüm detaylar.

Veraset İlamı Nasıl Çıkar? Veraset İlamı Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Veraset ilamı, mahkeme kararı ile bir mal varlığında söz sahibi olduğunu gösterir nitelikte yasal bir belgedir. Bu belgenin alınması için kişiler arasında soy bağı olması gerekir.

Veraset İlamı Nasıl Çıkar?

Veraset ilamı arasında soy bağı bulunan kişilerin başvuracağı bir belgedir. Diğer türlü bu belgenin alınması için Sulh Mahkemeleri'ne başvurulması gerekir. Arasında kan bağı bulunan kimselerin veraset ilamı alabilmesi için notere gitmeleri gerekir.

T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik belgesi ve vekil aracılığıyla yapılan başvurularda ayrıca vekalet örneği ve noterde bulunan başvuru formu da gereklidir. Başvuru formunun imzalanması ve diğer belgelerin tamamlanmasıyla birlikte bu belgeye başvuru yapılabilir. Fakat ilamın çıkması için talepte bulunan kimsenin miras bırakan kişi ile kan bağı bulunması ya da yasal mirasçı olarak belirlenmiş olması şartı vardır.

Veraset İlamı Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Noter aracılığıyla yapılan veraset ilamı başvurularında belgelerin tam olması durumunda noter bütün bilgileri inceler ve sonunda bu kişinin mirasçı olup olamayacağına dair kesin bir karara varır. Noter Kanunu'na göre kişiler nüfus kayıtlarında mirasçı olarak gözüküyorsa veraset ilamı başvurusu onaylanır.

Sulh Mahkemeleri'ne yapılan başvurular noterdekine göre daha uzun sürer. Bu durumda gerekli olan belgeler nüfus kayıt örneği, veraset ilamı dilekçesi ve ölüm belgesidir. Bu belgelerle gerekli başvuru yapıldığında işlemin sonuçlanması yoğunluğa göre 1 hafta ve 1 ay kadar sürebilir. Bilirkişi incelemesine ve tanık dinlenmesine gerek olmayan durumlarda ilam duruşma ile alınır. Ancak noter aracılığıyla bu belgeyi alan kişiler mahkemeye itiraz davası açabilirler. Belge iptalini talep eden mirasçı olmadığında, mirasçılar davayı hazineye de açabilirler. Mahkemeden olumlu bir sonucun çıkması durumunda başvuru tamamlanır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler