Geri Dön
Ekonomi2022 heyecanı başladı

2022 heyecanı başladı

Yılbaşına sayılı günler kaldı. Yeni yılı evde karşılayacak olanlar süsleme ürünleri ve hindiye ilgi gösteriyor. Online’da yılbaşı ağaçlarında üç kat, dekorasyon ürünlerinin satışlarında ise iki kat artış yaşanıyor.

2022 heyecanı başladı

Aylin Rana Aydin - Restoranlara da büyük talep var. Çoğu restoranın rezervasyonu şimdiden dolarken, fiyatlar 300 TL ile 10 bin TL arasında değişiyor. Müzikli mekanlar daha yoğun talep görüyor. Maske ve mesafe kuralları hatırlatılıyor.

Ev kutlaması için alışveriş hızlandı

Yeni yıla evde ‘merhaba’ demeyi planlayanlar, hazırlıklara başladı. Üretici ve esnaftan alınan bilgilere göre, evde yılbaşı sofralarının başrolü hindide olacak. Kovid-19 salgını nedeniyle kalabalık kutlamaları tercih etmek yerine evde sade bir yılbaşı geçirmek isteyenler için ev süslemelerinin yanı sıra sofra tasarımları da öne çıkıyor. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan kuruyemiş, hindi gibi ürünler için alışverişler hızlandı. Aynı zamanda evlerde yılbaşı havası yaşatmak için yapay çam ağacı, renkli ışıklar, tombala gibi ürünler satın alınıyor. Online alışverişlerde ise yılbaşı ağaçlarında üç kat, dekorasyon ürünlerinin satışlarında ise iki kat artış yaşandığı belirtiliyor.

Kilosu 40 lira

‘Yılbaşı’ denilince herkesin aklına ilk olarak hindi geliyor. Hindi için de siparişler alınmaya başladı. Catering firmaları, restoranlar, zincir marketler tüketiciler için pişmiş hindi hizmeti veriyor. Yarım veya tam şeklinde iç pilavla tüketiciye sunulan pişmiş hindilerin fiyatı 199 liradan başlayıp büyüklüğüne göre 750 lirayı aşabiliyor. Pişmiş hindi paketlerinin yanında şakşuka, haydari, acılı ezme gibi çeşitli mezeler de sunuluyor. Eğer yılbaşı için evinize pişmiş hindi sipariş etmek isterseniz 31 Aralık’tan birkaç gün önce hindi siparişini vermeniz gerekiyor. Çiğ olarak satılan bütün hindinin kilogram fiyatı ise 38.90 liradan başlıyor.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Naci Kaplan geçen yıla göre hindi fiyatlarının arttığını söyledi. Kaplan, “Hedefimiz hindinin yalnızca yılbaşında değil diğer dönemlerde de tüketimini artırmak” dedi.

Yılbaşı ağacı satışı üç kat arttı

IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, bu yıl internetten yapılan yılbaşı alışverişlerinde yılbaşı ağaçlarında üç kat, dekorasyon ürünleri satışında ise iki kat artış yaşandığını belirtti. En çok yılbaşı alışverişini yapan illerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğunu söyleyen Özkara, “Bu dönemde diğer öne çıkan sektörler gıda, atıştırmalıklar, kuruyemişler, hediyelik eşya, aksesuar, çorap ve iç çamaşırı oldu. Teknoloji tarafında ise akıllı bileklik, kulaklık gibi teknolojik ürünler ön planda yerini aldı” diye konuştu.

Sepet sepet eğlence

Marketteki karışık kuruyemişlerin kilogram fiyatı ise 65 liradan başlayıp 150 liraya çıkıyor. İçinde cips, içecek, çikolata, kahve gibi ürünlerin yer aldığı yılbaşı sepetleri ise 99-200 lira arasında değişen fiyatlardan tüketiciye sunuluyor. Tüketiciler evlerini ve sofralarını süslemek için rengarenk çam ağacı, ışıklar, mumlar tercih ediyor. Online’da çam ağaçları boyutuna göre 40 liradan başlayıp 850 liraya kadar çıkıyor. Eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için ise tombalalar 5, tabu 140, denge oyunu ise 35 liradan başlıyor.