Geri Dön
EkonomiBrent Petrol Ulusal piyasada kaç dolardan işlem görüyor? 24 Haziran Brent Petrol varil fiyatı kaç dolar?

Brent Petrol Ulusal piyasada kaç dolardan işlem görüyor? 24 Haziran Brent Petrol varil fiyatı kaç dolar?

Brent petrol fiyatlarında düşüş sürüyor. Petrol fiyatlarında resesyon baskısı fiyatları düşürmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası başta olmak üzere birçok ülkede ugulanan sıkı para politikası ekonomide durgunluk beklentisi sebebiyle petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Peki Brent petrol kaç dolar oldu?

Brent Petrol Ulusal piyasada kaç dolardan işlem görüyor? 24 Haziran Brent Petrol varil fiyatı kaç dolar?

Brent Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş devam ediyor. ABD Merkez Bankası başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde artan enflasyon ile birlikte uygulanmaya başlanan sıkı para politikası ekonomide resesyon beklentisi oluşmasına ve böylelikle oluşan baskı nedeniyle brent petrol fiyatlarında düşüşün yaşanmasına neden oluyor.

BRENT PETROL VARİL FİYATI NE KADAR? 24 HAZİRAN

Brent petrol varil fiyatı dün 114 dolar seviyesine kadar yükselmesinin ardından yeniden 109 dolar seviyesine kadar geriledi. ABD ham petrolü ise yüzde 3 düşüşle 103 dolar seviyesine kadar geriledi. An itibariyle ise Brent petrol 111 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

BİR VARİL BRENT PETROL'DEN NE KADAR YAKIT ÇIKARILIR?

SPK'nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

GALON NEDİR KAÇ LİTRE EDER?

Galon, başta Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan bir hacim ölçü birimi. İngiltere kökenli bir birim olan galonun birkaç farklı ölçüsü vardır. Başlıca galon dönüşümleri şu şekildedir:

1 İngiliz galonu = 1,20095 ABD (sıvı) galonu
1 ABD (sıvı) galonu = 0,832674 İngiliz galonu

İngiliz galonu

İmparatorluk galonu olarak da bilinir. "Sıvı" ve "kuru" ayrımı yoktur.

1 galon = 4,54609 litre

ABD galonu

kuru galon = 268,8025 inç3 = 4,40488377086 litre

sıvı galon = 231 inç3 = 3,785411784 litre