Ekonomi Zincir marketlere indirim çağrısı!

Zincir marketlere indirim çağrısı!

05.10.2023 - 07:51 | Son Güncellenme:

Enflasyonla mücadelede Türkiye'de 10 binden fazla şubesi bulunan bir marketten destek geldi. Yapılan kampanyada Cumhuriyetin 100 yılı nedeniyle 1 ay boyunca toplamda 1000 üründe indirime gideceğini açıkladı. Peki bu kararın ardından diğer zincir marketlerde harekete geçer mi? Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu tek tek anlattı.

Zincir marketlere indirim çağrısı

Milliyet.com.tr/ Zincir markette kampanya kapsamında ekim ayı boyunca bin üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapacak.  Peki bu kararın ardından diğer zincir marketlerde harekete geçer mi? Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu tek tek anlattı.

Haberin Devamı

HANGİ ÜRÜNLERDE İNDİRİM OLACAK? İNDİRİMİ NASIL BULDUNUZ?

Ağaoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Sıvıyağı, peynir, zeytin gibi temel ihtiyaç ürünlerinde Cumhuriyetin 100. yılı onuruna bir zincir market bin üründe yüzde 50’ye varan indirim artı ekim ayı sonuna kadar indirimli sabit fiyat uygulayacak. Bu yerli ve milli bir davranıştır.

Bilindiği üzere pandemi ertesinde kuzey komşularımızda çıkan savaş küresel enflasyona yol açmış, ülkemiz tüketicisi de bundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Nitekim Cumhurbaşkanımız daha önceki Ticaret Bakanı Mehmet Muş Bey’e göreve başlar başlamaz zincir marketlerle görüşüp indirimli fiyat uygulamalarını ve piyasada istikrarın sağlanması için gayret etmelerini görüşmesini önermiş, kamu otoritesi de temel gıda ürünlerinde katma değer vergisini 14 Şubat 2022’de yüzde 7, temel ihtiyaç ürünlerinde 1 Nisan 2022’de yüzde 10 indirim yaparak zincir marketlerin de karlarından biraz fedakarlık etmesi isteğinde bulunmuşlardır.

Haberin Devamı

‘PİYASADA REFERANS FİYATA YOL AÇMAKTA’

Bilindiği gibi on binlerce mağaza ile zincir marketler piyasada fiyat belirleyici rol oynamakta yani referans fiyata yol açmaktadırlar. Daha önce İngiltere’de, Fransa’da, Belçika’da zincir marketler süreli ve indirimli sabit fiyat uygulamaları yapmış. En son Kanada Başbakanı enflasyonist ortamda zincir marketlerin ettikleri fahiş karları görünce onlara ultimatom vermiş ve 9 Ekim’e kadar süre tanımıştır.

‘YÜZDE 50’YE VARAN İNDİRİM KAMPANYASI BAŞLATTI’

Bizde ise yerli ve milli 10 binin üzerinde mağazası bulunan bir zincir market Cumhuriyetin 100. yılı onuruna başta temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinde olmak üzere bin kalem malda yüzde 50’ye varan ay sonuna kadar sürecek indirim kampanyası başlatmıştır.

İNDİRİMLER EN AZ NE KADAR SÜRE SÜRMELİ?

Bu geç kalınmış ancak olumlu bir işaret fişeğidir. İngiltere’de geçtiğimiz yıl sabit indirimli fiyat uygulaması 9 ay uygulandı. Bizde ise sürenin asgari üç ay olarak belirlenmesi ve diğer zincir marketlerin de bu kampanyaya katılarak enflasyon baskısı altında bunalan tüketicilere sadakat ve saygılarını göstermeleri gerekmektedir.

DİĞER MARKETLERDE FİYAT İNDİRİMİNE GİDER Mİ?

Bu artışla hep birlikte mücadele etmeliyiz. O nedenle piyasada önemli aktörlerinden zincir marketlerden bir çağrıda bulunuyoruz. Tüketici Konfederasyonu olarak tüm zincir marketler tedarik zincirlerindeki önemli aktörlere de yaslanarak fiyatların artışında azalmaya katkı sağlamalı ve enflasyonun düşüşünde önemli rol almalıdırlar.

Haberin Devamı

Zincir marketlerin burada önemi şu nedenle büyüktür. Zincir marketlerin büyük montanlı alımları, tarım ürünlerinde sadece hal değil, tüccardan tarladan her türlü kanaldan mal temini imkanlarının bulunması, tedarikçiler üzerinde önemli etki yapmakta, dolayısıyla fiyatların stabil kalmasını sağlayacak güçleri bulunmaktadır. Tüketici Konfederasyonu olarak Gıda Perakendecileri Derneği’nin üyelerine bir tavsiye kararı almasını ve bir zincir marketin başlattığı indirim kampanyasına katılmalarının sağlanmasını bekliyoruz.”