Geri Dön

Obeziteye kırmızı ışık

Gıda konusunda iki önemli adım atıldı. İlk adımda, kantinlere ‘okul gıdası’ etiketi olmayan ürün sokulmayacak. İkinci adımda ise obezite ile savaş var. Sağlığa zararlı gıdaların paketi kırmızı nokta ile işaretlenecek

Obeziteye kırmızı ışık

Okullarda satışı uygun ürünlere verilecek logo için imzalar atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzaladığı protokolle birlikte 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılından itibaren okullarda kriterlere uygun satılan yiyecek ve içeceklerin üzerinde okul gıdası logosu bulunacak. Ayrıca, Türkiye genelinde de tuz, şeker, yağ ve doymuş yağ gibi bileşenlere karşı vatandaşı uyarıcı kırmızı, turuncu ve yeşil renk uygulaması geliyor.

Bakan Pakdemirli, “Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. Geleceğimizin garantisi çocuklarımıza erken yaşta iyi beslenme alışkanlıkları kazandırmış olacağız” dedi.

Gıdalara trafik ışığı!

Pakdemirli, 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyeğini belirterek, “Farkındalığı artırmak anlamında trafik ışıkları uygulamasına geçiyoruz. Yakın bir zamanda yönetmelik değişikliğiyle geçeceğiz. Enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin daha az tüketilmesi için kırmızıyı gören vatandaşlarımız, daha sağlıklı ürünlere doğru yönlendirilecek” diye konuştu.

Bakan Koca da, kontrolsüz şekilde yüksek kalorili gıdaların, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi gibi alışkanlıkların, obezite, ortopedik gelişme bozuklukları, diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın temelini oluşturduğunu söyledi. Koca, “2016’dan itibaren okullarda şekerli, kolalı gazlı içecek, cips, şekerleme ve çikolataların satışına sınırlama getirildi” dedi. Bakan Selçuk ise, “Enerji yoğunluğu yükseldikçe öğrenme ve öğretme faaliyetlerindeki verimliliklerde de problem oluşmaya başlıyor. Biz çocuklarımızın öğrenmesi ile beslenmesi arasındaki ilişki çok kritik düzeyde” diye konuştu.

Renklere dikkat

Tuz, şeker, yağ, doymuş yağ gibi kriterlere göre Türkiye genelinde satılan ürünlerin üzerine vatandaşı uyarıcı kırmızı, turuncu ve yeşil noktalar gelecek. Örneğin enerji yoğunluğu fazla olan ve bakanlığın bir insanın bir gün içerisinde alması gereken miktarın üzerinde enerjisi olan ürünler kırmızı noktalı olacak. Tuzu, yağı, enerjisi biraz daha düşük olan ancak ürünler uyarı olarak turuncu nokta ile ile gösterilecek. Sağlıklı ürünlerde ise yeşil nokta olacak.

Okullarda besin değeri yüksek, her gün bulundurulması önerilen yeşil gruptaki yiyecek ve içecekler ‘okul gıdası’ logosunu alabilecek. Turuncu grupta yer alan ürünlere, okullar için yeniden üretilmesi halinde okul gıdası logosunu alabilecek. Kırmızı grupta yer alan ve kantinlerde satılması yasak ürünler ise logo alamayacak.

AMBALAJLARI İYİ OKUYUN

KIRMIZI GRUP

Bu gruptaki yiyecek ve içeceklerin enerji, doymuş yağ, şeker, tuz (sodyum) içerikleri yüksek besin değerleri çok düşüktür. Okullarda bulundurulması önerilmez. Bu gruptaki yiyecek ve içecekler:

Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay-ice tea), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi, kızartmalar, cipsler (patates, mısır, şekillendirilmiş vb), gevrek çerezler, tüm çikolata türleri (ayrı satılan veya ürünlere eklenmiş, damla çikolata, sürülebilir çikolata ve çikolata kaplanmış olanlar dâhil), gofretler (sade, dolgulu, kaplamalı vb.), tüm şeker ve şekerleme türleri (jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, tüm lolipoplar vb.), eklenmiş kafein, guarana (kafein) vb. içeren ürünler, kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.), hamurlu, şerbetli tatlılar (kuru baklava dahil), tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler, krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması, çay ve kahve tarzı içecekler.

TURUNCU GRUP

Bu gruptaki yiyecek ve içeceklerin enerji, doymuş yağ, şeker, tuz (sodyum) içerikleri yüksek besin değerleri çok düşüktür. Okullarda bulundurulması önerilmez. Bu gruptaki ürünler:

Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay - ice tea), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi, kızartmalar, patates, mısır ve şekilli cipsler, gevrek çerezler, tüm çikolata türleri (damla çikolata, sürülebilir çikolata ve çikolata kaplı olanlar dâhil), gofretler, jöle şekerleme, sert şekerleme, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, lolipop gibi şekerlemeler, eklenmiş kafein, guarana (kafein) içeren ürünler, kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake), hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler, krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması, çay ve kahve tarzı içecekler.

YEŞİL GRUP

Bu gruptaki yiyecek ve içeceklerin besin değeri yüksektir. Okullarda her gün bulundurulması önerilir. Yeşil gruptaki yiyecek ve içecekler: Meyveler, kuru meyveler, kuru yemişler, içme suyu, doğal mineralli su, UHT/pastörize süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, % 100 meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan yumurtalı veya peynirli sandviçler, sakızlar...

Türkiye'nin günlük corona virüs tablosu ( 2 Haziran 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüste son durumu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 786 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 22 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 165 bin 555, can kaybı 4 bin 585 oldu. Son 24 saatte 974 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 129 bin 921 oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber