Geri Dön

‘Trendyol’ karmaşası!

ABD’de ev eşyaları/mobilya satışı yapan e-ticaret şirketi Wayfair’in çocuk ticareti yaptığı iddiaları gündemi sarsmaya devam ediyor. Buna göre, site üzerinden çok yüksek fiyatlara satılan mobilyaların model isimlerinin kayıp olarak aranan çocuklarla örtüştüğü iddiaları var. Sosyal medyada günlerdir konuşulan bu iddialar, dün de Türkiye’deki e-ticaret sitesi Trendyol için gündeme taşındı. Sitede yer alan bazı çocuk kıyafetlerinin fahiş fiyatlara satılması, olayın arkasında, Wayfair’in odağında olduğu çocuk kaçakçılığı tartışmalarını gündeme getirdi.

‘Trendyol’ karmaşası!

 

İddialar üzerine yazılı bir açıklama yapılan Trendyol’dan; platformlarında on binlerce tedarikçinin kullanıcılara milyonlarca ürünü sunduğuna dikkat çekilirken, şöyle denildi:

“Türkiye’nin Trendyol’u olarak on binlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılarımız tarafından belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ayrıca platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri düzenli olarak gerçekleştirmeye ve kontrol mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Veri girişi kaynaklı

Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili incelemeler yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın böyle bir iddia ile yan yana gelmesinden son derece üzgünüz. Böyle bir konuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve konunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz” denildi.

FAHİŞ FİYATLAR

Wayfair hakkında Cuma akşam saatlerinde ABD’de ortaya atılan ve pazar gününe kadar tüm dünyaya yayılan iddiaların doğruluk payı taşımadığı ifade edildi. Newsweek ve Mashable ile bazı ABD’li gazeteciler tarafından şirketten isimlerle yapılan görüşmelerde, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi. Trenyol’da ise, sadece birkaç ürün satışa açan bir katalogda, bu ürünlerin fiyatlarının

290 bin lira, 120 bin lira,

70 bin lira gibi fahiş fiyatlara satıldığı görüldü. Sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı ekran görüntüleriyle birlikte dün gün boyu konuyla ilgili binlerce paylaşım yapıldığı görüldü.

Hırsızlar, arkadaşlarını yakalayan bekçilere ateş açtıMaltepe'de hırsızlık amacıyla markete girmeye çalışan 4 kişiye müdahale eden gece bekçileri, 1 kişiyi gözaltına alırken 3 kişi ise kaçtı. Kaçan 3 kişi olay yerine geri dönerek arkadaşlarını yakalayan bekçilere ateş açtı. Güvenlik kamerasının saniye saniye kaydettiği olayda ölen veya yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber