Geri Dön
Gündem“Karagümrük Çetesi” soruşturmasında çarpıcı detaylar! “Senin bir damla kanına kova kova kan dökerim”

“Karagümrük Çetesi” soruşturmasında çarpıcı detaylar! “Senin bir damla kanına kova kova kan dökerim”

Kamuoyunda “Karagümrük Çetesi” ya da “Nuriş Kardeşler” olarak bilinen suç örgütü hakkında yürütülen soruşturma kapsamında savcılık örgüt hakkında çarpıcı detaylara ulaştı. Örgütün cezaevinde bulunan lideri Nuri Ergin’in, örgüt üyelerine cezaevinden telefon vasıtasıyla talimatlar verdiği tespit edilirken, dinlemeye takılan bazı telefon konuşmalarına da fezlekede yer verildi. Öte yandan hazırlanan fezlekede örgütün dinlemeye yakalanmamak için bazı şifreli kelimeler belirledikleri anlatıldı. Nuri Ergin’in bir örgüt üyesiyle yaptığı telefon konuşmasında, “Kur’an evliya çarpsın hepinizi ters takla attırırım. Yeter ya yeter benim de bir canım var, bırakın beni. Bak Şükrü sen benim cezamı yattın. Senin bir damla kanına ben kova kova kan dökerim” dediği kayıtlara geçti.

“Karagümrük Çetesi” soruşturmasında çarpıcı detaylar! “Senin bir damla kanına kova kova kan dökerim”

Damla Güler / Milliyet.com.tr
Karagümrük Spor Kulübü Asbaşkanı Yaşar Ecim 13 Eylül 2020 tarihinde Beylikdüzü’nde eşiyle gittiği bir mekanda silahlı saldırıya uğradı. Yapılan saldırıda Ecim, sağ bacağından 8 kurşun, sol bacağından ise 2 kurşunla vuruldu. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Yaşar Ecim, 2013 yılından itibaren Karagümrük Spor Kulübü’nün asbaşkanı olduğunu söyledi. 2019 yılında oynanan Erzurumspor-Karagümrük maçında, Erzurumspor taraftarlarının, “Nuri Ergin” diye tezahürat ettiğini söyleyen Ecim, “Maçtan sonra kulübün lokalinde oturduğumuz sırada ticari taksi şoförü Necmettin isimli kişi elinde telefonla gelerek, ‘Nuri Ergin hatta’ diyerek telefonu garsona uzattı. Nuri Ergin’in garsona, ‘Ben ömrümü Karagümrük’e verdim. Bu kadar ceza yattım. Erzurumlular, Nuriş diye bağırırken Karagümrüklüler nasıl bağırmaz. Onlara söyle hepsini öldüreceğim’ dedi. Bu telefon görüşmesinde Nuri Ergin beni ve yönetimdeki arkadaşları da tehdit etti” dedi. 

CEZAEVİNDEN TALİMATLARA DEVAM EDİYOR 

Yaşar Ecim’in bu ifadesinin ardından soruşturmayı derinleştiren Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı kamuoyunda “Nuriş Kardeşler” ya da “Karagümrük Çetesi” olarak bilinen suç örgütünü takibe aldı. Yapılan incelemelerde hala cezaevinde olan Nuri Ergin’in dışarıda olan kardeşleri Zeynel Ergin ve Soner Ergin üzerinden tehdit ve talimat eylemlerine devam ettiği belirlendi. Yapılan tespitlere göre Nuri Ergin hala örgütün başında ve cezaevinden kardeşlerini organize ederek istediği eylemleri yaptırıyordu.

"İFADE İÇİN BİLE CEZAEVİNDEN ÇIKARMAYIN" TALİMATI

Soruşturmayı titizlikle yürüten Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, suç örgütü lideri Nuri Ergin’in hayatında çok defa cezaevinden firar ettiğini göz önüne alarak bu soruşturma kapsamında ifadesinin alınması için bile cezaevinden çıkarılmaması talimatını verdi. Ergin’in firarları ise şöyle; duruşma için götürüldüğü Fatih Adliyesi’nin 4. Katında bulunan tuvalet penceresinden firar etti. Kadıköy’de yakalandığı evin penceresinden yine kaçmaya çalışırken yaralanan Ergin, bu kez de tedavi gördüğü hastanede adamlarının pencereye dayadıkları merdiven sayesinde firar etti. Tutuklanan Nuri Ergin yine duruşma için götürüldüğü adliyenin tuvalet camından firar etti.

“SENİ MERMİ MANYAĞI YAPARIM” 

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak dava açılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen fezlekede “Nuriş Kardeşler” çetesinin sürekli, “Seni mermi manyağı yaparım” şeklinde söylemde bulundukları belirtilerek, “Kendilerine has tehdit sloganı oluşturmuşlardır. Yine şahısların silahla yaralama eylemleri incelendiğinde hedef aldıkları şahıs ya da iş yerlerine çok sayıda ateş ettikleri, eylemlerde bir nevi kendi izlenimlerini kendi izlenimlerini bırakmaya çalıştıkları bu sayede örgütün korkutucu gücünü insanlar üzerinde etkin kılmaya çaba göstermişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

“BİLGİ VERMEKTEN KORKUYORLAR” 

Örgüt lideri Nuri Ergin’in cezaevine girmiş olmasına rağmen örgütün korkutucu gücünün insanlar üzerinde etkisinin devam ettiği anlatılan fezlekede, “Örgüt mensupları, bilgi vermeleri halinde başlarına her türlü sıkıntının gelebileceğini belirterek susmayı tercih ettikleri, örgütün halen dışarıda olan üyelerinden çekindikleri anlaşılmıştır” denildi. 

“CEZAEVİNDEN YAPTIĞI TELEFON KONUŞMALARI KAYDEDİLDİ”

 Hazırlanan fezlekede Nuri Ergin’in cezaevinden yaptığı bazı telefon konuşmalarının dökümlerine de yer verildi. Fezlekede yer alan bir görüşme kaydında Nuri Ergin, konuştuğu bir örgüt üyesine, “Bak bu adam buradan gidince, ‘Ağabeyle konuşurken korkuyorum çok veryansın ediyor’ demiş. Kardeşim ben cami imamı değilim, sen de hoca değilsin. Ben seni hapishaneden aldırdım, yemek verdim, cebine para koydum. Sen de biraz hareket etmek zorundasın i.. eline silah verdim kullanamadın. Korktun. Silah taşıyamazsan sen bilirsin kardeşim, silah taşımayan adamı sokakta öldürürler” dediği belirtildi. 

“SENİN BİR DAMLA KANINA KOVA KOVA KAN DÖKERİM” 

Nuri Ergin’in yine bir örgüt üyesiyle yaptığı telefon konuşmasında, “Kur’an evliya çarpsın hepinizi ters takla attırırım. Yeter ya yeter benim de bir canım var, bırakın beni. Bak Şükrü sen benim cezamı yattın. Senin bir damla kanına ben kova kova kan dökerim” dediği kayıtlara geçti.  Nuri Ergin’in telefonda konuştuğu örgüt üyesinden birisiyle konuşmak istediğini ve telefonla kendisini konuşturmasını istediği konuşmada ise, “Bak burası akşam 5’ten sonra müsait oluyor. Ben rahat rahat konuşurum” dediği, telefonun diğer tarafındaki örgüt üyesinin ise, “Tamam ben 5’ten sonra sana mesaj atarım sen de müsait olduğunda ararsın” dediği kayıtlara geçti.

SİLAH; NEJLA, BEKÇİ; CİBEK

Hazırlanan fezlekede örgütün bazı kamu görevlileri ile de bağlantılı olduğu, kamunun her alanında ve her seviyesinde rahatlıkla tanıdık bulabildikleri anlatıldı. Şüphelilerin telefon dinlemesine yakalamamak için bazı şifreli kelimeler kullandığı anlatılan fezlekede tespit edilen şifreler ise şöyle sıralandı; Silah: Nejla, Küte ve DemirAraba: Trava ve Drava Araba plakası: TenekePolis: ZarboBekçi: CibekKarakol: Zarboluk Para: Pençe ve NeyminGizli: Kamança