Geri Dön
GündemBAYRAM TATİLİ NE KADAR? 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte takvim

BAYRAM TATİLİ NE KADAR? 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte takvim

Bayram tatili için meraklı arayış başladı. 2022 Bayram tatili ne kadar sorusu gündeme yerleşti. Vatandaşlar, Ramazan Bayramı öncesinde araştırmaya geçti. Peki Bayram tatili kaç gün sürecek, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte takvim...

BAYRAM TATİLİ NE KADAR? 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte takvim

Ramazan Bayramı bu yıl, 2 Mayıs Pazartesi, 3 Mayıs Salı, 4 Mayıs Çarşamba günlerinde kutlanacak. Hafta sonu tatilinin ardından başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili en az toplam 5 gün sürecek. Bayram tatilini 5 gün olarak garantileyen öğrenciler ve çalışanlar, 5 Mayıs Perşembe ve 6 Mayıs Cuma hakkında da bilgi almak istiyor. Bayram tatili kaç gün, 9 gün olacak mı? 2022 Bayram tatili 5 Mayıs ve 6 Mayıs ile birleşecek mi? Haberimizin içeriğinde okul ve iş yerleri için son duruma yer verdik. İşte bayram tatili uzatıldı mı? sorusunun yanıtı...

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN, 9 GÜN OLACAK MI?

Ramazan Bayramı tatili şu an için hafta sonu günleriyle birleştiğinde toplam 5 gün görünüyor. Peki bayram tatiline 5 ve 6 Mayıs günleri de eklenerek 9 güne birleşecek mi?

BAYRAM TATİLİ NE KADAR 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor İşte takvim

BAYRAM TATİLİ NE ZAMAN, BİRLEŞECEK Mİ, 9 GÜNE UZATILDI MI?

Bayram tatili 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlıyor, 3 Mayıs Salı ve 4 Mayıs Çarşamba günlerini de kapsıyor. Öncesinde yaşanacak lan hafta sonu günleriyle birleştiğinde bayram tatilinin en 5 gün süreceği netleşiyor.

Bayram tatilinin 9 güne uzatılacağına dair henüz bir açıklama gelmedi. Konuya ilişkin resmi duyuru yapıldığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

BAYRAM TATİLİ NE KADAR 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor İşte takvim

RAMAZAN BAYRAMI ÖNEMİ

Ramazan bayramının birçok anlamı ve önemi mevcuttur. Ramazan ayı boyunca nefsini kontrol etmeyi ve şükretmeyi öğrenen insanlar, Ramazan ayından sonra gelen bayramda ise yoksullara bolca yardım eder ve hem kendi hem evinin temizliğine özen gösterir. Bu bayramda insanlar birbirlerini ziyaret ederek aradaki bağı daha da güçlendirmeye çalışır. Fitre ve zekat, Ramazan bayramından önce verilerek yardıma muhtaç insanların Ramazan bayramını mutlu geçirmesine yardımcı olunur. Bayramın ilk günü camide kılınan namazın da Müslüman toplumlar için önemi büyüktür. Bu namaz kalabalık bir şekilde kılınır ve namazdan sonra camide hutbe okunur.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, HANGİ GÜNLER?

9 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (1.Gün)

10 Temmuz PAZAR: KURBAN BAYRAMI (2.Gün)

11 Temmuz PAZARTESİ: KURBAN BAYRAMI (3.Gün)

12 Temmuz SALI: KURBAN BAYRAMI (4.Gün)

BAYRAM TATİLİ NE KADAR 2022 Bayram tatili kaç gün, ayın kaçında başlıyor, ne zaman bitiyor İşte takvim

KURBAN BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.