Geri Dön
GündemCuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Videolu cuma namazı kılınışı

Cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Videolu cuma namazı kılınışı

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden cuma namazının kılınışı hakkında video yayımladı. Vatandaşların merakla araştırdığı cuma namazı kaç rekat, cuma namazı nasıl kılınır soruları yanıt buldu. İşte cuma namazı kılınışı hakkında detaylar ve cuma namazı videosu haberimizde...

Cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Videolu cuma namazı kılınışı

1 Kasım 2019 Cuma günü, cuma namazına katılacak olan vatandaşlar, namaz vakitlerini merak ediyor. Cuma namazı saat kaçta kılınacak sorusu yoğun ilgi görüyor. İşte Cuma günü için en çok merak edilen konular arasında yer alan Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenler...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

 CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet