Geri Dön

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Cuma namazı için geri sayım başladı. Koronavirüs nedeniyle uzun bir süre camilerde cemaat ile cuma namazı kılınamamıştı. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından camilerde de sosyal mesafe, maske ve seccade kuralına uyularak cuma namazları eda ediliyor. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Cuma namazı nasıl kılınır sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Corona virüs nedeniyle uzun süre camilerde cuma namazı kılınamamıştı. Bu süre zarfında evlerde cuma namazı yerine öğle namazını yerine getiren binlerce müslüman Normalleşme adımlarının atılmasının ardından Öğle ve İkindi namazları ve cuma namazını kurallara uyarak kılabiliyorken şimdi beş vakit namazı camide kılabiliyor. Peki Cuma namazı nasıl kılınır?

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC Başbakanı Tatar ile görüştüCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ile görüştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber