Geri Dön

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır?

İslam alemi her hafta cuma gününü büyük bir heyecanla bekliyor. Kur’ân-ı Kerîm’de isim verilerek emredilen cuma namazı için il il vakitler aranırken bir yandan da vatandaşlar "Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?" sorusuna cevap arıyor.

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır?

 

Bugün Cemaziyelevvel ayının 29. günü ve aynı zamanda miladi takvime göre 24 Ocak cuma... Bir cuma sabahına daha uyandık. Bu mübarek günde camiler dolup taşacak. 81 il için şimdi cuma vakitleri aranırken müminler herhangi bir yanlışa düşmemek adına "Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır?" sorularına cevap arıyor.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Burası Çıldır Gölü! BüyülüyorDoğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü Çıldır Gölü'nde düzenlenen buz kızağı ve kar bisikleti etkinliği renkli görüntüler oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber