Geri Dön
GündemHayallere giden yolda destek

Hayallere giden yolda destek

Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG), online eğitim platformu Udemy ve Elidor’un ‘Kendi Yolumuzda’ projesi, genç kadınları hayallerine giden yolda eğitimle desteklemek için hayata geçti.

Hayallere giden yolda destek

Proje kapsamında, binlerce genç kadına TOG ve Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi(ICRW)uzmanlığıyla hazırlanan ücretsiz kişisel gelişim programı ve özel olarak seçilen eğitimlere erişim imkânı sunulurken, TOG tarafından belirlenecek 200 genç kadına da üniversite eğitimleri süresince burs desteği verilecek.

Elidor’un proje kapsamında yaptırdığı ankete göre ise her 10 genç kadından 6’sı ‘hayallerimle aramda engeller var’ derken, genç kadınların yüzde 45’i en çok güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran bir birey olmanın hayalini kuruyor.

Kendi ayakları üzerinde durma isteği

Elidor için IPSOS tarafından yapılan ve projenin çıkış noktasını da oluşturan araştırmadan öne çıkan veriler ise şöyle:

Türkiye’de her 10 genç kadından 6’sı hayalleriyle önünde engeller olduğunu düşünüyor.
Yüzde 78’i geleceğe ilişkin hayallerinin sadece kadınlara “yakıştırılan” belirli kalıplarla sınırlandırılmasını kabul etmiyor.
Yüzde 44’ü geleceğini şekillendirmek için duygusal desteğe ihtiyaç duyduğunu ama toplumdaki önyargıların cesaretini kırdığını söylüyor.
Yüzde 41’i maddi imkansızlıklar sebebiyle hayalini kurduğu alanda üniversite eğitimi alamadığını ifade ediyor.
Yüzde 42’si geleceklerini şekillendirirken bir yol göstericinin eksikliğini hissediyor.
Yüzde 33’ü ilerlemek istediği alanda kendini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip olmadığını söylüyor.
Yüzde 29’u geleceği için nasıl bir yol çizeceğini bilmediğini söylüyor.
Her 10 genç kadından 9’u bir hayali olduğunu söylüyor.
18-25 yaş arası genç kadınların yüzde 45’i, en çok güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran bir birey olmanın hayalini kuruyor.

Şüpheliler 15 kilometrelik kovalamacayla yakalandı; mahalleli polisi alkışladıBursa'da polisin 'dur' ihtarına uymayan otomobil sürücüsü Şaban Ü.(34) ve arkadaşı B.D. 15 kilometrelik kovalamacanın ardından yakalandı. Otomobilde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ele geçirilirken cezaevinden izinli çıktığı tespit edilen Şaban Ü. ile yanında bulunan arkadaşı gözaltına alındı. Mahalleli, şüphelileleri gözaltına alan polisleri alkışladı. Polis ekipleri de vatandaşa sirenle karşılık verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet