Geri Dön

Hoparlör Nasıl Yazılır? Tdk Sözlük'te Hoporlör Mü Yoksa Hoparlör Olarak Mı Yazıyor? İşte Doğru Yazılışı

Hoparlör, günlük hayatta oldukça fazla kullanılan bir cihazdır. Bu sebeple yazım dili içerisinde de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Peki, hoparlör kelimesinin doğru yazılışı nedir? TDK’ya göre bu kelime nasıl yazılır? Sizler için hoparlör sözcüğünün yazımı hakkında akıllara takılan tüm soruları yanıtladık.

Hoparlör Nasıl Yazılır? Tdk Sözlük'te Hoporlör Mü Yoksa Hoparlör Olarak Mı Yazıyor? İşte Doğru Yazılışı

 Hoparlör ve hoporlör kelimeleri aslında aynı cihazı belirtmek için kullanılmaktadır. Ancak bu kelimelerden birinin yazılışı doğru kabul edilirken diğer tamamen yanlıştır.

 Hoparlör TDK’ya Göre Doğru Yazılışı

 Türkçe yazım dilinde yer alan bir kelimenin yazılışını merak edenler için en doğru kaynak TDK yazım kılavuzu olarak geçmektedir. Buna göre ilgili kılavuzda bu kelimenin doğru yazımı “hoparlör” olarak geçmektedir. TDK sözlüğü içerisinde ise hem kelimenin doğru yazımı hem de tanımlaması yer almaktadır.

 Hoparlör Kelimesinin Cümle İçerisinde Örnekleri

 - Ofisteki bilgisayarı eve taşırken hoparlörü unuttuğumu fark ettim. (Doğru)

 - Elif, evdeki hoparlorün bir üst modelini almak istediğini söyledi. (Yanlış)

 Hoparlör Nedir?

 Hoparlör, elektrik dalgasını ses dalgasına dönüştüren ve istenildiği takdirde ses düzeyi ayarlanabilen bir alettir. Kısaca sesi işitebilecek duruma getirme görevi üstlenmektedir.

Fahrettin Altun'dan İYİ Parti'ye cevapİletişim Başkanı Fahrettin Altun, İYİ Parti'nin Tweetini alıntılayarak verdiği cevapta "Her zaman iletişim üzere olalım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet