Geri Dön
Gündemİskan Nasıl Alınır? Belediyelerden İskan Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İskan Nasıl Alınır? Belediyelerden İskan Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kişiler oturacağı veya satın alacağı evlerin belgelerini incelemesi gerekir. Özellikle iskan olup olmadığı bilinmesi gereken konulardan biridir. İskan belgesinin nasıl alındığı kişilerin en çok merak ettiği konular arasında bulunuyor. Belediyelerden iskan almak isteyen kişiler ihtiyaç duyulan belgeleri araştırıyor. İskan nasıl alınır? Belediyelerden iskan almak için gerekli belgeler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

İskan Nasıl Alınır? Belediyelerden İskan Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İskan almak için, hazırlanması gereken evraklar bulunuyor. Kişiler belediyelerin belirtmiş olduğu evrakları hazırlayarak, iskan başvurularını yapabilir.

 İskan Nasıl Alınır?

 Ev alırken veya kiralarken evlerin hakkında detaylı araştırma yapılması gerekiyor. Günümüzde iskan belgesi olmayan çok fazla sayıda ev bulunuyor. İskan, kişilerin evde oturmasına izin veren belgedir. Belediyeler tarafından hazırlanan iskan belgesi, ev sahiplerine veriliyor. Evlerin iskan belgesi bulunmuyorsa, oturma izni olmadığını ifade eder.

 Yasal olarak iskan olmayan evlerde oturmak tamamen yasaktır. Tespit edilmesi durumunda ev sahiplerine büyük cezai işlemler uygulanıyor. İskanların nasıl alınacağı da kişiler tarafından çok merak edilebiliyor.

 Evlerinde rahatça oturmak isteyenler, iskan belgesini almak zorundadır. İnşaatların eksik olmadan bitirilmesi iskan belgesi verilmesi adına önemlidir. İnşaatların eksik olması, iskan belgesinin alınamayacağını gösterir. Belediye tarafından yapılan kontrollerde herhangi bir eksiğin tespit edilmemesi gerekir. Belediye bina hakkında projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda, iskan verilmez.

 Belediyelerden İskan Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 İskan başvuruları belediyelere yapılıyor. Belediyeler istenen evrakların tam olmasıyla birlikte kişilere oturma izinlerini verebiliyor. Evraklardan önce, binanın eksiksiz olarak bitirilmesi aranan ön koşullarından biridir. İskan istenen binalarda eksik bulunuyorsa, belgelerin tam olması iskan almaya yeterli olmayacaktır. Gerekli olan belgeler şu şekildedir.

İskan belgesi için dilekçeler

Tapu kayıtları

Vergi dairesi "borcu yoktur" yazıları

Telekom uygunluk

Proje müellif raporu

Yapı denetim kuruluş belgeleri

Binanın cephe fotoğrafları

 

Bakan Pakdemirli'den flaş açıklamaTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklama yaptı. 98 yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, "Yarın saat 12.00'den itibaren nem yüzde 10'a düşüyor. Çok daha dikkatli olmamız lazım." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet