Gündem İstanbul'da alarm! 'Son yağışlar sadece 15 gün yeter'

İstanbul'da alarm! 'Son yağışlar sadece 15 gün yeter'

16.04.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İstanbul’da geçtiğimiz hafta etkili olan yağışlar, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranını artırdı. Ama son yağışlar kentin sadece 15 günlük su ihtiyacını giderebilecek.

İstanbulda alarm Son yağışlar sadece 15 gün yeter

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul  - İstanbul’da kurak geçen kışın ardından yağışlar kendisini ilkbaharda gösterdi. Beklenen yağışların yağmaması ülke genelinde barajlarda tehlike zillerini çaldırdı. 

Haberin Devamı

TASARRUF ÇAĞRISI 

Uzmanlar ve belediyeler “su tasarrufu” çağrısında bulunurken son yağışlar, İstanbul’daki barajları olumlu etkiledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 14 günlük verilerine göre, barajlardaki doluluk oranı yaklaşık yüzde 4.5 artarak yüzde 44.38 seviyesine ulaştı. Son bir haftada su seviyesindeki artış yüzde 3,56, son iki haftada da yüzde 4,92 olarak hesaplandı.

Son yağışların barajlardaki durumunu Milliyet’e değerlendiren İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, şunları söyledi: 

“Son on günlük sürede biz toplamda baraj rezervlerimizde 40 milyon metreküplük bir artış oldu. Bu 40 milyonluk bir artışın yanında şehre günlük 3 milyon su verdiğimiz için onu da düşündüğünüz zaman on günlük sürede bize yaklaşık 70 milyon metreküp gibi su gelmiş oldu barajlarımıza. Buna bizim Melen’den transfer ettiğimiz sular da dahil. 

Artı olarak baktığımız 40 milyonluk su bizim 15 günlük su ihtiyacımızı karşılar. Bizi 15 gün daha ötelemiş olur. Zaten İstanbul’da su yönetimi, bir döngüdür. Dolayısıyla bizim bu sene tehlikeli bulduğumuz durum özellikle Terkos ve Istrancalar’a çok az su almıştı. Bu son yağışlar özellikle Istranca ve Terkos’lara nispeten diğer bölgelere göre daha fazla yağdığı için sistemi dengeledi diyebiliriz. Ama yine de 2014 yılı hariç son 20 yılın en düşük seviyelerindeyiz” diye konuştu. 

Haberin Devamı

DOLULUK ORANLARI

Barajların doluluk oranları Alibey’de yüzde 19,16, Büyükçekmece’de yüzde 31,95, Darlık’ta yüzde 58,22, Elmalı’da yüzde 46,3, Istrancalar’da yüzde 47,91, Kazandere’de yüzde 13,21, Ömerli’de yüzde 69,68, Pabuçdere’de yüzde 10,66, Sazlıdere’de yüzde 32,77, Terkos’ta ise yüzde 36,81 olarak kaydedildi.

HAVZALAR KURAKLIK PENÇESİNDE

Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılmasına yönelik gerekli tedbirler alınmadığı takdirde 2030’da toplam nüfusun yüzde 49’unun, sulanan tarım alanlarının ise yüzde 78’inin su açığı riskiyle karşı karşıya kalacağı ifade edildi. Bazı havzalarda önlemler alınsa dahi 2030 sonrasında su açığının oluşması bekleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da “suda sıfır kayıp” hedefiyle kuraklık yönetim planları hazırlamayı sürdürüyor.

Bu kapsamda, havzaların kuraklık analizleri, mevcut ve gelecek su potansiyeli tespiti yapılarak, tarım, içme suyu, sanayi, ekosistem, turizm sektörlerine kuraklığın etkileri belirlenerek, sulama sistemlerinin modernizasyonu, alternatif su kaynaklarının değerlendirilmesi, sulama randımanının artırılması hedefleniyor.

Haberin Devamı

12 HAVZADA ÇALIŞILIYOR

Doğu Karadeniz, Meriç, Ergene ve Marmara Havzalarında Kuraklık Yönetim Planları ile ilgili toplantıda konuşan Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever, toprak su varlığı açısından Türkiye’deki havzaların tamamında farklı şiddetlerde meteorolojik kuraklıkların gözlendiği uyarısı yaptı. 15 havzada kuraklık yönetim planlarının tamamlandığını aktaran Sever, 2 havzada güncelleme olmak üzere 12 havzada ise çalışmaların devam ettiğini kaydetti.