Geri Dön

Kallavi Ne Demek? Tdk'ya Göre Kallavi Fincan Nedir?

 Kallavi saraylardan gelme bir terimdir. Sözlük anlamı bakımından birkaç farklı anlama gelir. Bu kelime ile türetilen yeni pek çok sözcük ve deyimde bulunmaktadır. Kallavi ne demek? TDK’ya göre kısa anlama gelir? Detaylarını sizler için derledik.

Kallavi Ne Demek? Tdk'ya Göre Kallavi Fincan Nedir?

Kallavi günümüzde de günlük konuşma içerisinde kullanılır. Bu sözcükten türetilen kelimelerde sık rastlanmasa da sözcük dağarcığımızda yerini almıştır.

Kallavi Ne Demek?

Kallavi Arapça kökenli bir kelimedir. Dilimizde vezirlerin giydiği koni biçimindeki telli kavuk anlamında kullanılır. Kavuk pamuktan üretilen sarıkla sarılan bir erkek başlığı olarak tanımlanabilir. İstanbul’da İstiklal Caddesine bağlı bir sokak adıdır.

- Sadrazam ve vezirlerin giydikleri kavuk türü.

 - Kocaman, çok iri.

 - Vezirlere ve sadrazamlara özel olarak üretilen üstü koni biçimdeki telli kavuk çeşidi.

 - Güzel pişmiş bol köpüklü kahve.

TDK'ya Göre Kallavi Fincan Nedir?

 Kallavi ile üretilen kelime gruplarından biri de kallavi fincandır. TDK’ya göre kallavi fincan anlamı ise iri ve kulpsuz fincan olmaktadır. Türk kahvesinde farklı bir sunun kullanmak isteyenler için nostaljik bir seçenektir. Kahve keyfini daha uzun yaşamak isteyenler için kullanılabilecek iri fincan modelleridir.

 

'İstanbul Boğazı'ndan yürüyerek geçilecek' deyip açıkladı! Mini bir soğumaya girilecekİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, 2022, 2023 veya 2024'te mini bir soğumaya girileceğini belirtti. Yaşar, 'İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir. En son 1929 yılında geçildi. İki, üç yıla kadar tekrar bekliyorum' dedi. İşte haberin ayrıntıları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet