Gündem Kurtulmuş'tan Bakü'de işbirliği vurgusu

Kurtulmuş'tan Bakü'de işbirliği vurgusu

23.02.2024 - 14:54 | Son Güncellenme:

 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile bir araya geldi.

Kurtulmuştan Baküde işbirliği vurgusu

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Azerbaycan Başbakanı Asadov ile başkent Bakü'deki başbakanlık binasında bir araya geldi. Kurtulmuş, görüşmede, Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) 14'üncü Genel Kurulu ve APA Dönem Başkanlığının devri nedeniyle Azerbaycan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti. APA Dönem Başkanlığını Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova'ya devretmekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Kurtulmuş, Gafarova'nın, APA Dönem Başkanlığı sırasında, yükselen bir güç olan Asya'nın parlamentoları arasında siyasi iş birliğinin gelişmesi konusunda olumlu adımlar atacağını, TBMM ve Türkiye olarak bu perspektif içerisinde de Azerbaycan Milli Meclisi'ne her türlü desteği vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Haberin Devamı

İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in seçimde gösterdiği olağanüstü başarının büyük bir gurur vesilesi olduğunu söyleyerek, Aliyev'e ve hükümete başarılar dileyen Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in iki ülke arasındaki iş birliğini çok daha ileriye taşıma hedeflerinin ülkelerin ortak çalışma programlarına yansıdığını ve bu konuda güçlü bir ilerlemenin kaydedildiğini ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı'nın, kardeşliği pekiştiren, iş birliği hedeflerinin sadece kağıt üzerinde kalmadığını gösteren önemli bir adım olduğunu bildirdi. Milli savunma sanayi, ekonomi başta olmak üzere her türlü alanda iş birliğinin sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş, iki ülke arasındaki ortak projelerin kısa süre hayata geçirilmesiyle bölgeye bir can suyu verileceğini bildirdi.

Haberin Devamı

'ÜÇLÜ MEKANİZMA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMELİ'

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türkiye-Azerbaycan arasında var olan potansiyelin bölgesel bir güce dönüştürülmesi gerektiğini de vurguladı. Karabağ'ın işgalden kurtarılmasının ardından şimdi de abat edilmesi gerektiğini ve bu zamana kadar yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduklarını dile getiren Kurtulmuş, gelecek dönemde en önemli konunun Zengezur Koridoru'nun açılması olduğunu söyledi. Kurtulmuş, koridorun açılmasıyla bölge ülkeleriyle ticari ilişkilerin güçleneceğini de belirtti.

Kafkasya'da yeni bir barış perspektifine ihtiyacın bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü mekanizmasının sağlıklı bir şekilde devam etmesi gerektiğini, ardından da Rusya, İran ve Ermenistan'ın da bu sürece katılmasıyla Kafkas halklarının kendi arasında barışa dönük çözümler adına mekanizmalar kurması gerektiğini vurguladı.

ASADOV: ÜNİVERSİTE, İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Azerbaycan Başbakanı Asadov ise, TBMM Başkanı Kurtulmuş ve beraberindeki heyeti Bakü'de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, APA 14'üncü Genel Kurulu'nda alınan kararların hayırlı olmasını diledi. Azerbaycan'da 7 Şubat'ta gerçekleştirilen seçimde Cumhurbaşkanı Aliyev'in yeniden seçildiğini ve ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini hatırlatan Asadov, bu seçimin bir diğer özelliğinin, ilk defa Azerbaycan'ın egemenliğindeki bütün topraklarda sandıkların kurulduğunu ve tarihi bir önemde bulunduğunu kaydetti.

Haberin Devamı

Aliyev'in Türkiye'yi ziyaretinde önemli anlaşmaların da imzalandığını dile getiren Asadov, Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi'nin kurulmasının ikili ilişkilerin gelişmesine çok daha katkı sağlayacağına inandıklarını vurguladı. Parlamentolar arasındaki ilişkileri önemsediklerini belirten Asadov, dostluk gruplarının karşılıklı çalışmalarının her alanda olumlu gelişmelerin yaşanmasına katkı sağladığını söyledi.

Görüşmede, Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu ve Saadet Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Bilici ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı yer aldı.

Haberin Devamı

Kurtulmuştan Baküde işbirliği vurgusu

TÜRKPA GENEL SEKRETERLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, APA 14'üncü Genel Kurulu dolayısıyla bulunduğu Bakü’de, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreterliğini ziyaret etti. TÜRKPA Dönem Başkanlığını da yürüten Kurtulmuş, Genel Sekreter Mehmet Süreyya Er’den çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ziyarette, APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Saadet Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Bilici ile Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da yer aldı.