Gündem MİT'ten Haseke'de operasyon: Zeki Gürbüz etkisiz hale getirildi

MİT'ten Haseke'de operasyon: Zeki Gürbüz etkisiz hale getirildi

06.01.2023 - 09:36 | Son Güncellenme:

MİT, Bursa'da cezaevi servis aracına yönelik saldırının azmettiricisi, MLKP'nin sözde yöneticilerinden Zeki Gürbüz'ü Suriye'nin Haseke bölgesinde etkisiz hale getirdi.

MİTten Hasekede operasyon: Zeki Gürbüz etkisiz hale getirildi

MİT, Suriye/Haseke şehrinin kuzeyinde Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Suriye Genel Sorumlusu Ahmet Şoreş kod Zeki GÜRBÜZ’ü, düzenlendiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Başta Bursa/Mudanya’da 20 Nisan 2022’de, İnfaz Koruma Memurlarını taşıyan servis aracına yönelik gerçekleştirilen eylem ve son olarak 16 Ağustos 2022’de sınır hattımızda askerlerimize yönelik gerçekleştirilen roketli saldırıların bizzat azmettiricisi ve planlayıcısı konumunda bulunan Zeki Gürbüz, MİT tarafından etkisiz hale getirilecekler listesinin ön sıralarında yer almaktaydı.

TÜRKİYE SORUMLUSU OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ

Zeki Gürbüz, MLKP’nin silahlı aparatı FESK sorumlusu olarak uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra 2008 yılında örgütün Türkiye sorumlusu olarak görevlendirildi. İtalya’ya gitmek üzere 2012 yılında Türkiye’den illegal yollarla çıkış yaptıktan sonra 2013 Şubat ayında Yunanistan’da yakalanarak cezaevine konuldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Zeki Gürbüz’ün iade edilmesi taleplerine karşın Yunanistan tarafından iade edilmeyip 2013 Nisan’da denetimli serbestlikle salıverildi.

TÜM ALANLARA PARA TRANSFERİ

Zeki Gürbüz sorumlusu iken, Suriye eski sorumlusu Baran Serhat kod Bayram Namaz’ın Mart 2019’da etkisiz hale getirilmesi üzerine örgütün Suriye sorumlusu olarak görevlendirildi. Gürbüz, 2020’den itibaren kurulan MLKP Suriye Yürütme Komitesi Sekreteri ve Askeri Alan Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. Ayrıca, örgütün para/finans kaynaklarını da yöneten Zeki Gürbüz, tüm alanlara para transferi gerçekleştirmekteydi.

NOKTA OPERASYON

Haberin Devamı

Suriye’de örgüte sızan saha ajanları tarafından takip edilen Zeki Gürbüz, MİT tarafından Suriye/Haseke şehrinin kuzeyinde gerçekleştirilen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.