Gündem Son dakika: Kiev'deki Türk vatandaşları tahliye ediliyor

Son dakika: Kiev'deki Türk vatandaşları tahliye ediliyor

25.02.2022 - 20:18 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna'daki Türk vatandaşlarının karadan tahliye sürecinin başladığını söyledi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler nedeniyle taşımacıların alternatif güzergahlardan Türkiye’ye dönebilmeleri amacıyla transit geçiş belgelerinin Dağıtım Ofislerince verileceğini açıkladı.

Türk vatandaşları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’den Türk Büyükelçiliği tarafından otobüslerle tahliye ediliyor. Tahliye aşamasındaki ilk kafilede bulunan Türklerin, Polonya sınır kapısına ulaştığı bildirildi. Türk vatandaşlarının Polonya, Moldova ve Bulgaristan üzerinden İstanbul’a geleceği ve yolculuğun yaklaşık 2 gün süreceği açıklandı.

Haberin Devamı

Son dakika: Kievdeki Türk vatandaşları tahliye ediliyor

Türk vatandaşları Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye geliyor.CNN TÜRK yayınına bağlanan Türk vatandaşı Dilara Öktem yola çıktıklarını aktardı. Otobüste bulunan Dilara Öktem yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 1,5 2 saattir yoldayız. Arkadaşlarımızdan haber geldi. Hemen konsolosluğa gittik, otobüs kalktı. İstanbul'a direkt gidecek otobüs. Şu an yoğun bir trafik var."dedi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, taşımacıların alternatif güzergahlardan Türkiye’ye dönebilmeleri amacıyla transit geçiş belgelerinin Dağıtım Ofislerince verileceğini açıkladı. Paylaşımda, "Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler nedeniyle taşımacıların alternatif güzergahlardan ülkemize dönebilmeleri amacıyla; Ukrayna ve Ukrayna üzerinden taşıma yapan firmalarımızın yurt dışında kalan taşıtlarına 15 Mart 2022 tarihine kadar Macaristan transit Romanya transit geçiş belgeleri Bakanlığımıza başvuruya gerek kalmaksızın doğrudan Dağıtım Ofislerince verilebilecektedir. Polonya transit ve Bulgaristan transit geçiş belgeleri yine Dağıtım Ofislerinden yurt dışı tahsis işlemleri kapsamında doğrudan temin edilebilecektedir. Ukrayna Belarus üzerinden Rusya’ya varmış olan taşıtlarımızın ise Rusya Gürcistan güzergahı üzerinden dönebilmeleri için Gürcistan transit geçiş belgeleri de yurt dışı tahsis işlemleri kapsamında doğrudan temin edilebilecektir” ifadelerine yer verildi.