Geri Dön

Tekamül Ne Demek? Tekamül Etmek Ne Anlama Gelir?

Değişik alanlarda kullanılan tekamül kelimesi insanlar tarafından merak edilmektedir. Tekamül kelimesi TDK sözlüklerinde bulmak mümkündür. Tekamül kısaca kelime anlamı nedir? Tekamül etmek ne demek işte detaylar.

Tekamül Ne Demek? Tekamül Etmek Ne Anlama Gelir?

Tekamül kelimesi köken itibari ile Arapça bir kelimedir. Bu sebeple dilimize Arapçadan geçmiştir. Tekamül kelimesi anlamı ise olgunlaşma anlamına gelmektedir.

Tekamül Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Tekamül kelimesi cümle içerisinde çok sık kullanılmadığı için hangi manaya geldiği merak edilmektedir. Tekamül kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu sözlüklerinde bulmak mümkündür. Tekamül kelimesi birkaç mana barındırmaktadır. Kelimesinin sözlük anlamı ise aşağıda belirtilmiştir. 

 - Olgunluk ve olgunlaşma

 - Gelişim, gelişme

 - Evrim 

Tekamül Etmek Ne Anlama Gelir? 

Arapçadan dilimize geçen tekamül kelimesi günümüzde çok sık kullanılmasa da anlamını sözlüklerden bulmak mümkündür. Tekamül kelimesi sözlüklerde olgunlaşma ve olgunluk anlamı taşımaktadır. Tekamül etmek ise bir kişinin bir olay karşısında tekamül etmesi, yani olgunlaşması veya evrim geçirmesi anlamına gelmektedir.

Tekamül etmek kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde anlamı aşağıda belirtilmiştir. 

 - Olgunlaşmak

 - Evrim geçirmek ve gelişmek

Çamlıca Kulesindeki ‘Cumhuriyet’ temalı ışık şöleniKüçük Çamlıca Kulesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel ışık gösterisi gerçekleştirildi. Türk Bayrağı ile Azerbaycan Bayrağınının kuleye yansıtılmasıyla oluşturulan ‘Cumhuriyet’ temalı görsel şölen havadan görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber