köpekbalığı

köpekbalığı

Son dakika köpekbalığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan köpekbalığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan köpekbalığı haber sayfamızda...

köpekbalığı haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 813 kopekbaligi haberi bulunmuştur.

Mersinli balıkçılar okyanusta yaşayan ‘şeytan balığı’ yakaladı
Mersinli balıkçılar okyanusta yaşayan ‘şeytan balığı’ yakaladıMersinli balıkçılar, Mersin açıklarında, Atlas Okyanusu’nda yaşayan ‘şeytan balığı’ yakaladı. Mersin’in yaklaşık 30 mil açığında bu sabah balıkçıların ağına takılan 3 adet şeytan balığı, Mersin Balık Pazarı’nda sergileniyor. Sık sık köpekbalığı yakalayarak gündeme gelen Mersinli balıkçıların ağına bu kez şeytan balığı takıldı. Bu sabah Seyhan 5 isimli balıkçı teknesi ile denize açılan balıkçılar, genellikle okyanuslarda yaşayan üç adet ‘şeytan balığı’ yakaladı. Mersin Balık Pazarı’na getirilen balıklar, tezgahta sergilenmeye başlandı. Balıklar, ilginç görüntüleri ve ip gibi ince kuyruklarıyla ilgi çekti.Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, yaptığı açıklamada, Seyhan 5 isimli balıkçı teknesi ile yakalanan balıkların, 20-30 mil açıklarda dolaştıklarını söyledi. Bu balıkların Atlas Okyanusu’ndan geldiğini düşündüklerini belirten Polat, “Cebeli Tarık Boğazı’nı geçip buraya geldiğini düşünüyoruz. Çünkü yıllardır böyle bir balık görmedik. İlk defa böyle bir balık görüyoruz ve balıkçılar arasında da bu şeytan balığı olarak adlandırılıyor. Kafası ve kuyruğuyla çok değişik bir şekli var. Havaların ısınması sebebiyle Atlas Okyanusu’ndan geçişler başladı. Bu tür balıkların da çıkma oranı zamanla çoğalacaktır. Bu çok açıktan, yaklaşık 20-30 mil açıktan gelen bir balık. Yani kıyıdan 50-60 kilometre açıkta. Bu kilometreye gelmesi bile inanılmaz. Bu okyanus balığıdır, buraya gelmesi imkansız ama Atlas Okyanusu’ndan Cebeli Tarık Boğazı’nı geçip buraya geldiğini düşünüyoruz” dedi.Balığın zehirli olmadığını ve yendiğini dile getiren Polat, “Sonuçta bir balık türüdür. Zehirli değildir. Denizin içinden ne çıkarsa yenir. Üç tane çıktı, birini sabah biz yedik, iki tanesi kaldı. Onları da gösteri amaçlı halkımıza gösteriyoruz” diye konuştu.
11.09.2019Haberler
Mersin’de dev köpek balığı yakalandı
Mersin’de dev köpek balığı yakalandıMersinli balıkçılar, Akdeniz’de 12 mil açıkta yaklaşık 350 kilogram ağırlığında yaklaşık 2,5 metrelik köpekbalığı yakaladı. Mersin Balık Pazarı'nda sergilenen köpekbalığı ilgi odağı olurken, Mersinliler fotoğraf çektirmek ve öz çekim yapmak için adeta sıraya girdi. Mersin’de balıkçılar, denizden yaklaşık 12 mil açıkta 'pamuk' cinsi bir köpekbalığı yakaladı. Balıkçıların 3 saatlik uğraşı sonucunda yakalanan köpekbalığı, Mersin Balık Pazarı'nda sergilendi. Pazara gelen vatandaşlar, ilgiyle dev köpekbalığını izlerken, kimileri dokundu kimileri de cep telefonlarıyla fotoğraf çektirip öz çekim yaptı. Köpekbalığı çocukların da ilgi odağı olurken, genç bir kadının, kucağındaki ‘kaniş’ cinsi köpeğiyle köpekbalığını incelemesi ve köpeği balığın üzerine oturtması ise ilginç görüntüler oluşturdu. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, yakalanan köpekbalığının ‘pamuk’ cinsi olduğunu söyledi. Köpekbalığının 350 kilogram ağırlığında olduğunu kaydeden Polat, "Balıkçılarımız bu balığı 3 saatlik bir uğraş sonucunda yakaladı. Normalde biz bunu nisan ve mayıs aylarında bekliyorduk. Köpekbalıklarının sahile inme oranı o aylarda çoğalıyor. Fakat Akdeniz’de havaların ısınması nedeniyle köpekbalığının görülme oranı mart ayına yansıdı. Bu, şu an ilk köpekbalığımız. Bundan sonra da devamının geleceğini umuyoruz" dedi. Polat, köpekbalığı etinin akciğer kanserine iyi geldiğini de ileri sürerek, "Denizde kansere yakalanmayan tek hayvandır. O nedenle derneğimize kayıtlı kanser hastalarına bu köpekbalığımız dağıtılacak" ifadelerini kullandı.
11.09.2019Haberler
Ege denizinde görülen köpek balıklarının sırrı ortaya çıktı
Ege denizinde görülen köpek balıklarının sırrı ortaya çıktıBodrum ve Marmaris’te paniğe neden olan köpek balıklarının Ege denizine neden geldiği ortaya çıktı. Bodrum Yarımadası Yalıkavak Sportif ve Amatör Balık Avcıları Derneği 3 gün boyunca gece gündüz Gökova körfezinde yaptığı dalışlar sonucunda Kum köpek balıklarını görüntüledi. Köpek balıklarının Yumurta bırakmak için Dünyanın en ünlü üreme alanlarından biri olan Gökova körfezi Boncuk koyuna geldiği öğrenildi. Dünyanın en ünlü köpekbalığı koyu olduğu öğrenilen Gökova - Boncuk koyuna yumurta bırakmaya gelen kum köpek balıkları dalgıçlar tarafından görüntülendi. Köpek balıklarının yanı sıra Gökova körfezinin güzelliklerini de gözler önüne seren çalışma 3 gün sürdü.3 gün su altında köpek balığı aradılar Üniversite öğrencileri ve BORABDER (Bodrum Yarımadası Yalıkavak Sportif ve Amatör Balık Avcıları Derneği ) tarafından Gökova körfezinde dalış gerçekleştirildi. 3 gün boyunca gece gündüz Gökova körfezinde dalış yapan ekipler deniz altında karış karış köpek balığı aradı. Gökova körfezinin güzelliklerini de görüntüleyen dağlıçlar 3 günün sonundan kum köpek balıklarını görüntülemeyi başardı.BORABDER Başkanı Mustafa uyar ise konuyla ilgili olarak “Dünya’nın çok az noktasında üreme yapan Kum köpek balıklarının Gökova körfezi Boncuk koyunda üreme yaptığını Su Ürünleri Fakültesi tespit etti. Bu bilgileri aldıktan sonra Köpek balıklarını görüntülemek için çalışma başlattık” dedi.Gökova Boncuk koyu, köpekbalığı koyu olarak uluslararası alanda ünlenmiş ve dünyada kuzeybatı Atlantik kıyıları ile en aktif 2 üreme alanından biri olma özelliği taşımaktadır.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler