Unesco

Unesco

Son dakika UNESCO haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan UNESCO gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan UNESCO haber sayfamızda...

Unesco

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.705 unesco haberi bulunmuştur.
Tarlanın içinde bulundu Gözlerini ayırmadan izliyorlar
Tarlanın içinde bulundu! Gözlerini ayırmadan izliyorlarUnesco'’ya aday İznik’te çok sayıda lahit çıkmasının ardından kamulaştırılarak sit alanı ilan edilen zeytin tarlasının etrafı tel örgülerle çevrildi. Yüksek teknolojili ve gece görüş özelliği bulunan 6 kamerayla tarla 7 gün 24 saat izleniyor. Tarlada çıkarılmayı bekleyen lahitlerin üstü özel brandalar ile kapatıldı.
12.01.2021Haberler
Tarlanın içinde bulundu Gözlerini ayırmadan izliyorlar
Tarlanın içinde bulundu! Gözlerini ayırmadan izliyorlarUnesco'’ya aday İznik’te çok sayıda lahit çıkmasının ardından kamulaştırılarak sit alanı ilan edilen zeytin tarlasının etrafı tel örgülerle çevrildi. Yüksek teknolojili ve gece görüş özelliği bulunan 6 kamerayla tarla 7 gün 24 saat izleniyor. Tarlada çıkarılmayı bekleyen lahitlerin üstü özel brandalar ile kapatıldı.
12.01.2021Gündem
Dünya mirasında bu yıl
Dünya mirasında bu yılTürkiye’nin minyatür sanatıyla yer aldığı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde başka neler var?
2.01.2021Cumartesi
Paranın ilk defa kullanıldığı şehir Sardes
Paranın ilk defa kullanıldığı şehir SardesManisa'nın Salihli ilçesi sınırları içinde yer alan antik Sardes kenti, tarihte parayı bulan Lidyalıların yaşadığı şehir olarak biliniyor. Paranın doğduğu kent olarak da bilinen Sardes, UNESCO'nun kalıcı listesine girmeye aday.
31.12.2020Tatil
Pompeii’de 2 bin yıllık fast food dükkânı
Pompeii’de 2 bin yıllık fast food dükkânıİtalya’da antik Pompeii kentinde, arkeologlar eski sokak yemeği kültürünü gösteren freskli bir sıcak yiyecek ve içecek dükkânının tamamını gün yüzüne çıkardı.
28.12.2020Dünya
Temel Kotil: Neyin, nasıl yapıldığını bilmemiz gerekiyor
Temel Kotil: Neyin, nasıl yapıldığını bilmemiz gerekiyorTürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, "Türkiye ya da TUSAŞ özelinde biz eski köyle gidemeyiz. Bizim eski köye yeni adete ihtiyacımız var. Dünyanın neresinde, neyin, nasıl yapıldığını bilmemiz gerekiyor." dedi.
26.12.2020Ekonomi
Bakan Varank İSTKA 2021 yılı Destek Programını açıkladı
Bakan Varank 'İSTKA 2021 yılı Destek Programı'nı açıkladıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) 2021 yılı Destek Programı kapsamında, İstanbul için 4 Mali Destek Programı, 1 Fizibilite Desteği ve 1 Bölgesel Girişim Fonu çağrısı olmak üzere 6 program hazırladık. Toplamda 458 milyon lira tutarında bir kaynağı İstanbul'umuza tahsis ediyoruz." dedi.
25.12.2020Ekonomi
Her şeye ‘evet’ diyen Siri cinsiyet eşitliğini bozuyor
Her şeye ‘evet’ diyen Siri cinsiyet eşitliğini bozuyor!“Dijital asistanların çok önemli bir bölümü kadın sesli ve kimlikli ve çok itaatkarlar...
25.12.2020Ekonomi
TBMM Başkanı Şentop, Türk Okçuluğunun Tarihi Serüveni sergisini açtı
TBMM Başkanı Şentop, "Türk Okçuluğunun Tarihi Serüveni" sergisini açtıTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Okçular Vakfı tarafından Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen "Türk Okçuluğunun Tarihi Serüveni" konulu serginin açılışını gerçekleştirdi.
21.12.2020Siyaset
Yerebatan Sarnıcı depreme dayanmaz
Yerebatan Sarnıcı depreme dayanmazDünya Miras Listesi’ndeki Yerebatan Sarnıcı’nda sütunları birbirine bağlayan gergi sisteminin acilen onarılması gerektiği, yapının bu haliyle depreme dayanamayacağı açıklandı.
21.12.2020Gündem
İda Madra Jeoparkı için  UNESCO’ya başvuru
İda Madra Jeoparkı için UNESCO’ya başvuruAK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Balıkesir İda Madra Jeoparkı Projesi’nin hayata geçirilmesi için UNESCO’ya başvuru yaptıklarını bildirdi.
19.12.2020Ege
Türk strateji ve zeka oyunu Mangala artık UNESCO listesinde
Türk strateji ve zeka oyunu 'Mangala' artık UNESCO listesinde!Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye, Kırgızistan ve Kazakistan'ın UNESCO'ya sunduğu zeka ve strateji oyunu 'Mangala' diğer adıyla 'Göçürme'nin, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildiğini açıkladı. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, geleneksel zeka ve strateji oyunu Mangala'nın UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kaydedildiğini açıkladı.
17.12.2020Gündem
Yerebatan Sarnıcı her an çökebilir
Yerebatan Sarnıcı her an çökebilirDünya Miras Listesi’nde yer alan ve Türkiye’nin UNESCO’daki en iyi eseri seçilen Yerebatan Sarnıcı’nın çökme tehlikesi bulunduğu ortaya çıkarken, İBB ile Koruma Kurulu’nu karşı karşıya geldi.
17.12.2020Gündem
Son dakika... Kuş Cennetinde isyan ettiren görüntü
Son dakika... Kuş Cenneti'nde isyan ettiren görüntüGelen son dakika haberine göre; UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 32 ördeği kaçak avlayan 2 kişi suçüstü yakalandı.
16.12.2020Gündem
Son dakika... Antik kentin içinden geçiyordu Resmen kaldırıldı
Son dakika... Antik kentin içinden geçiyordu! Resmen kaldırıldıUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Denizli'deki Laodikya Antik Kenti içinden geçen enerji nakil hattı, SİT alanı dışına taşındı.
13.12.2020Gündem
Afşin lavantasını dünya tanıyacak
Afşin lavantasını dünya tanıyacakKahramanmaraş’ın Afşin ilçesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin ardından lavanta tarlalarıyla dikkat çekiyor. Tek parçada 380 dekarlık alana kurulan, güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla turistlerin ilgi odağı haline gelen Rabia Parkı’ndaki lavanta tarlasının film ve dizilerin de gözde mekânı olması hedefleniyor.
13.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Ersoy müjdeyi duyurdu: 11 Aralıkta ilan edeceğiz
Son dakika... Bakan Ersoy müjdeyi duyurdu: 11 Aralık'ta ilan edeceğizGelen son dakika haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: "Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz"
8.12.2020Ekonomi
Bursada inşaat temel kazısında tarihi esere rastlandı
Bursa'da inşaat temel kazısında tarihi esere rastlandıBursa’nın İznik ilçesinde bir inşaatın temelinde tarihi esere rastlandı. Mavi branda ile kapatılan eserin, mezar odası olduğu tahmin ediliyor.
7.12.2020Haberler
İznikte inşaat temel kazısında tarihi esere rastlandı
İznik'te inşaat temel kazısında tarihi esere rastlandıBursa’nın İznik ilçesinde bir inşaatın temelinde tarihi esere rastlandı. Mavi branda ile kapatılan eserin, mezar odası olduğu tahmin ediliyor.
7.12.2020Gündem
Şamran Kanalı UNESCO Listesine girmeye hazırlanıyor
Şamran Kanalı "UNESCO Listesi"ne girmeye hazırlanıyorVan'ın Edremit Belediyesi, 3 bin yıllık Şamran Kanalı'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışma yürütüyor. Edremit Belediyesi, Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı'nın dünya miras listesine girmesi için hazırlıklara başladı.
7.12.2020Tatil
Lahit tarlası işte böyle korunuyor
Lahit tarlası işte böyle korunuyorUnesco'’ya aday İznik’te çok sayıda lahit çıkmasının ardından kamulaştırılarak sit alanı ilan edilen zeytin tarlasının etrafı tel örgülerle çevrildi. Yüksek teknolojili ve gece görüş özelliği bulunan 6 kamerayla tarla 7 gün 24 saat izleniyor. Tarlada çıkarılmayı bekleyen lahitlerin üstü özel brandalar ile kapatıldı.
12.01.2021Gündem
Denizlide büyük keşif Tam 2 bin yıllık...
Denizli'de büyük keşif! Tam 2 bin yıllık...UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Laodikya Antik Kenti'nde devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen rahip başı heykeli bulundu.
28.11.2020Gündem
Artvinden muhteşem sonbahar manzaraları
Artvin'den muhteşem sonbahar manzaralarıArtvin'de Karçal Dağı eteklerinde bulunan ve UNESCO'nun koruması altındaki Macahel bölgesinde sonbaharla birlikte seyrine doyumsuz görüntüler oluştu.
28.11.2020Tatil
Muğlada bulundu, heyecanlandırdı 10 mask daha...
Muğla'da bulundu, heyecanlandırdı! 10 mask daha...Muğla'da 3 bin yıllık Strakonikeia Antik Kenti'nde heyecanlandıran bir olay daha yaşandı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan bölgede 10 mask daha ortaya çıkarıldı. İşte bölgedeki son durum...
24.11.2020Gündem
Son dakika I Muğlada bulundu, heyecanlandırdı 10 mask daha...
Son dakika I Muğla'da bulundu, heyecanlandırdı! 10 mask daha...Gelen son dakika haberine göre; Muğla'da 3 bin yıllık Strakonikeia Antik Kenti'nde heyecanlandıran bir olay daha yaşandı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan bölgede 10 mask daha ortaya çıkarıldı. İşte bölgedeki son durum...
24.11.2020Gündem
İznikte Roma dönemine ait mezar taşı keşfedildi
İznik'te Roma dönemine ait mezar taşı keşfedildiUNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Bursa'nın İznik ilçesinde, 8 insana ait kemiklerin bulunduğu 5'inci yüzyıla ait mezar odası keşfedildi. O dönemde yaşayan bir kadının, 48 yaşındaki eşi ve 14 yıl yaşındaki oğlu için yaptırdığı kayda geçirilen mezar taşında, “Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmemelidir. Kim onu yok ederse kıyamet günü Tanrı'ya hesap verecektir” ifadeleri yer aldı.
24.11.2020Haberler
İznikte müthiş keşif Böyle görüntülendi...
İznik'te müthiş keşif! Böyle görüntülendi...UNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Bursa'nın İznik ilçesinde, 8 insana ait kemiklerin bulunduğu 5'inci yüzyıla ait mezar odası keşfedildi. O dönemde yaşayan bir kadının, 48 yaşındaki eşi ve 14 yıl yaşındaki oğlu için yaptırdığı kayda geçirilen mezar taşında, “Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmemelidir. Kim onu yok ederse kıyamet günü Tanrı'ya hesap verecektir” ifadeleri yer aldı.
24.11.2020Gündem
İznikte Roma dönemine ait mezar taşı keşfedildi
İznik'te Roma dönemine ait mezar taşı keşfedildiUNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Bursa'nın İznik ilçesinde, 8 insana ait kemiklerin bulunduğu 5'inci yüzyıla ait mezar odası keşfedildi. O dönemde yaşayan bir kadının, 48 yaşındaki eşi ve 14 yıl yaşındaki oğlu için yaptırdığı kayda geçirilen mezar taşında, “Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmemelidir. Kim onu yok ederse kıyamet günü Tanrı'ya hesap verecektir” ifadeleri yer aldı.
24.11.2020Gündem
Emine Erdoğandan Uluslararası İslam Sanatları Günü mesajı
Emine Erdoğan'dan 'Uluslararası İslam Sanatları Günü' mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, UNESCO'nun 18 Kasım'ı “Uluslararası İslam Sanatları Günü" ilan etmesiyle ilgili, "Bu yüksek sanatın dünyaya tanıtılması için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum" dedi.
20.11.2020Gündem
Beçin Kalesi’ndeki evlere restorasyon
Beçin Kalesi’ndeki evlere restorasyonMuğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr...
15.11.2020Ege
BM Genel Sekreteri Guterres, ABD başkanlığına seçilen Joe Bidenı kutladı
BM Genel Sekreteri Guterres, ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ı kutladıBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkanlığı görevine seçilen Joe Biden'ı tebrik etti.
9.11.2020Dünya
Bakan Çavuşoğlu: Yerli ve milli bir dış politika izliyoruz
Bakan Çavuşoğlu: Yerli ve milli bir dış politika izliyoruzDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türk milletinin girişimci ruhunu, vicdanlı ve adaletli kültürünü dış politikamıza yansıtıyoruz. Sahada ve masada güçlü, yerli ve milli bir dış politika izliyoruz" dedi.
9.11.2020Siyaset
Aydında 2 bin 500 yıllık lahitler temizlenince görenler hayran kaldı
Aydın'da 2 bin 500 yıllık lahitler temizlenince görenler hayran kaldıAydın’ın Karacasu İiçesinde defineciler tarafından kaçak olarak kazılan zeytinlikte 2 bin 500 yıllık lahit gün yüzüne çıkarıldı. Kazılarak çıkarılan lahitler üzerindeki işlemeler görenleri hayran bıraktı.
9.11.2020Gündem
‘Yunanistan bizi UNESCO’ya şikâyet etti’
‘Yunanistan bizi UNESCO’ya şikâyet etti’Yunanistan Ayasofya’nın camiye çevrilmesini şikayet konusu yaptı ancak sonuç alamadı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının bütçesine ilişkin görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
4.11.2020Siyaset
Ayasofyanın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyor
Ayasofya'nın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyorBursa’nın İznik ilçesinde hurdacı tarafından antikacıya verilen çanın, Ayasofya'ya ait 2 bin yıllık olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Tarihi çan, incelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü ekiplerince alındı.
26.10.2020Haberler
Hurdacı buldu, incelemeye alındı; Ayasofyanın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyor
Hurdacı buldu, incelemeye alındı; Ayasofya'nın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyorBursa’nın İznik ilçesinde hurdacı tarafından antikacıya verilen çanın, Ayasofya'ya ait 2 bin yıllık olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Tarihi çan, incelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü ekiplerince alındı.
26.10.2020Gündem
Hurdacı buldu, incelemeye alındı; Ayasofyanın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyor
Hurdacı buldu, incelemeye alındı; Ayasofya'nın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyorBursa’nın İznik ilçesinde hurdacı tarafından antikacıya verilen çanın, Ayasofya'ya ait 2 bin yıllık olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Tarihi çan, incelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü ekiplerince alındı.
26.10.2020Gündem
Ortadoğu’ya kapıyız rekabete hazırız
Ortadoğu’ya kapıyız rekabete hazırız!Hatay’ın bereketli topraklarında üretim tüm hızıyla sürüyor. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “Ortadoğu’da tekrar istikrar sağlanırsa söz konusu bölgede rekabet gücümüz artar” diyor.
UNESCO listesinde bir harabe
UNESCO listesinde bir harabe!İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasından Karadeniz’e açıldığı Beykoz-Anadolu kavağı sırtlarında yer alan Yoros Kalesi, şehrin tek Orta Çağ Bizans savunma yapısı.
21.10.2020Gündem
Bağışıklık sistemini güçlendiren şifa deposu menengiç kahvesi tarifi
Bağışıklık sistemini güçlendiren şifa deposu 'menengiç' kahvesi tarifiGastronomi alanında UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan Gaziantep'te, yemekler kadar ünlü menengiç kahvesi damakları tatlandırıyor. Aroması ile favori içecekler arasında yer alan menengiç, böbrek rahatsızlığına iyi geldiği gibi bağışlılık sistemini de güçlendiriyor.
20.10.2020İçecekler
Mercan kıyımı
Mercan kıyımıAvustralya’nın Mercan Denizi’ndeki mercanların yarısının küresel ısınma nedeniyle yok olduğu ortaya çıktı
15.10.2020Dünya
Işıklandırılan Tortum Şelalesi, 24 saat gezilebiliyor
Işıklandırılan Tortum Şelalesi, 24 saat gezilebiliyor!Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan, UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen, Avrupa ve Asya'daki en yüksek, dünyada üçüncü yüksek şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi'nin çehresi Erzurum Valiliği'nin çalışmaları ile değişti. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinden olan Tortum Şelalesi 24 saat gezilebiliyor.
13.10.2020Gündem
Güler Sabancıdan Dünya Kız Çocukları Günü mesajı
Güler Sabancı'dan Dünya Kız Çocukları Günü mesajıSabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'ne ilişkin, "Kendi potansiyelinin farkına varan bir kız çocuğu, gücünü tüm dünyaya gösterme cesaretine sahip olur. Toplumsal gelişim yolunda atılacak en sağlam adımlardan biri bu cesarete sahip kız çocukları yetiştirmektir." ifadelerini kullandı.
9.10.2020Ekonomi
Taksi durağının yanında 2 bin yıllık lahit
Taksi durağının yanında 2 bin yıllık lahitBursa'nın İznik ilçesinde, taksi durağının önünde bulunan 2 bin yıllık lahit, bulunduğu yerden kaldırılarak İznik Arkeoloji Müzesi'ne götürüldü.
4.10.2020Haberler
Bakanlık talimat verdi, hemen kaldırıldı
Bakanlık talimat verdi, hemen kaldırıldıBursa'nın İznik ilçesinde, taksi durağının önünde bulunan 2 bin yıllık lahit, bulunduğu yerden kaldırılarak İznik Arkeoloji Müzesi'ne götürüldü.
4.10.2020Gündem
Madonna, Dr. Şenay Deviyi seçti
Madonna, Dr. Şenay Devi'yi seçti!Ünlü Astrolog Dr. Şenay Devi, "astrodehA Astroloji Okulu"nu okulunu açtı. Okulun Onursal Başkanı Beyaz Saray'ın Astroloğu ve ABD Kepler College Astroloji Üniversitesi Anabilim Dalı Başkanı Dr.Gary Gomes oldu. Türkiye'den ve dünyada tanımış birçok ismin online eğitim alacağı okulun öğrencileri arasında, astroloji bilimini yakından takip eden ve özel bir merakı olan ABD'li ünlü şarkıcı Madonna da yer alıyor.
30.09.2020Yaşam

Yazar Sonuçları

Ali EyüboğluMilliyet Yazarı
‘DÜNYANIN EN GÜZELİ’ HANDE ERÇEL OLAMAZ!Amerikalı internet sitesi Top Beauty World, 2015’te seçmeye başladı ‘Dünyanın En Güzel Kadınları’nı...
22.12.2020Cadde
Eda ÖzdemirMilliyet Yazarı
Şenay Devi: Türk Medeniyetlerinde Astroloji, Astronomi ve Müneccimbaşılık- "Türk Medeniyetlerinde Astroloji, Astronomi ve Müneccimbaşılık" kitabını neden kaleme aldınız...
7.11.2020PN Güzellik
Gizem YükselMilliyet Yazarı
Hem Gezmeli Hem Yemeli Şehir : HATAYEkim ayı için plan yapmaya başladıysanız, Hatay'ı daha önce hiç görmediyseniz, bu yazım sonrasında bir daha düşünün ve rotayı çizin derim...
6.10.2020
Eren DumluMilliyet Yazarı
Belçika’nın Gizli Cenneti: GhentBelçika dediğimiz ülkenin sadece Brüksel’den ibaret olduğunu düşünüyorsanız, çok şeyi kaçırmaya adaysınız demektir...
5.10.2020

Benzer Haber Etiketleri

unescobursaizniklahitayasofya

Unesco ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.