Anne Sağlığı

Anne Sağlığı

Son dakika anne sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anne sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anne sağlığı haber sayfamızda...

Anne Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.237 anne sağlığı haberi bulunmuştur.
Anne sütünü artırmanın en kolay yolu buymuş!
Anne sütünü artırmanın en kolay yolu buymuş!Anne sütünü artıracak mucizevi bir besinin olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Nalan Karabayır, "Havuç, dereotu, arpa, yulaf, incir, keten tohumu gibi besinlerin sütü arttırdığı bildirilmekle anne sütünün artmasını sağlayan en önemli faktörün bebeği özellikle ilk aylarda, günde en az 8-12 kez, 15-20 dakika emzirmek olduğu unutulmamalıdır.  Fazla miktarda çay ve kahve tüketimi içerdiği kafein nedeniyle bebekte ağlamalara neden olmak dışında idrar söktürücü etkisi ile annede sıvı kaybına da yol açabilir" dedi.
Hamileyken koronavirüse yakalandı... Entübe edilen kadın, bebeğiyle ilk kez buluştu
Hamileyken koronavirüse yakalandı... Entübe edilen kadın, bebeğiyle ilk kez buluştuİstanbul'da yaşayan 1,5 yıllık evli Rıdvan ve Zeynep Atagün çifti, ilk bebeklerinin doğumuna hazırlanırken 21 yaşındaki Zeynep'in Kovid'e yakalanmasıyla hayatları alt üst oldu.
28.05.2021Yaşam
Son dakika... Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttı
Son dakika... Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttıGelen son dakika haberine göre; dünyanın dört bir yanında Covid-19 hastalığıyla mücadele sürerken, kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları daha da kırılgan hale geldi. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu, Uluslararası Anne Sağlığı ve Hakları Günü kapsamında, pandemiyle mücadelenin, annenin gebelik dönemi ve doğum sonrasındaki ihtiyaçlarını da kapsayacak şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu.
11.04.2021Dünya
Normal Doğum Yapanlar Doğumdan Sonra Hastanede Ne Kadar Kalır?
Normal Doğum Yapanlar Doğumdan Sonra Hastanede Ne Kadar Kalır?Kadınların en önemli zamanlarından birisi de şüphesiz doğum yaptıkları gündür. Doğum yapmanın pek çok çeşidi olsa da en çok tercih edilen doğum şeklin normal doğum olmaktadır. Doğal doğum olarak da adlandırılan normal doğum hem bebek hem de anne sağlığı açısından çok önemlidir. Peki normal doğum yapanlar doğumdan sonra hastanede ne kadar kalır? Sizlere normal doğum hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.
17.02.2021Sağlık
Hamilelikte mide ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Gebelikte mide yanması çözümleri
Hamilelikte mide ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Gebelikte mide yanması çözümleriHamilelikte mide ağrısı, bazen hafif bir şekilde hissedilirken bazen de çok şiddetli bir ağrı şeklinde hissedilebilir. Mide ağrısı, hamilelik sürecinin ne kadar zorlu ve stresli geçtiği ile doğru orantılı olacak şekilde artıyor. "Hamilelikte mide ağrısına ne iyi gelir?", sizler için derledik...
5.01.2021Sağlık
‘Dağıtım aralıkta başlayabilir’
‘Dağıtım aralıkta başlayabilir’Dünyada yeni tip koronavirüs salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 56 milyon 800 bini aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 360 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayıları kritik eşikleri aşarken, salgının etkili olduğu ülkeler kısıtlamaları sıkılaştırdı. Salgına karşı aşı yarışında da sona gelindi. Deneysel Kovid-19 aşısının yüzde 95 etkili olduğunu duyuran BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, ‘Aralık ayının ikinci yarısında onay alıp Noel’den önce tedarike başlayabileceğimizi sanıyorum’ dedi
20.11.2020Dünya
Emzirmenin anne sağlığına faydaları nelerdir? Tek tek açıkladı!
Emzirmenin anne sağlığına faydaları nelerdir? Tek tek açıkladı!Emzirmek anne ile bebek arasında eşsiz bir bağ kuruyor. Doğal bir antibiyotik olan anne sütü bağışıklığı güçlendiriyor, şekillendiriyor; bebeğin gelecekte sağlıklı bir birey olmasını sağlıyor. Değerli içeriği sayesinde bebeğe kalkan olan anne sütü bebeği olduğu kadar annenin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Arzu Kublay emzirme ve emzirmenin faydaları hakkında önemli bilgiler verdi
AÇEV’le annelere destek programı
AÇEV’le annelere destek programıBuca Belediyesi, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle 3-6 yaş çocuğu olan annelere eğitim semineri gerçekleştirdi
4.03.2020Ege
Yasa yetmez, toplumsal  değişim desteklenmeli
Yasa yetmez, toplumsal değişim desteklenmeliTBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, erken yaşta evlilikler konusunda diğer ülkeleri inceledi. Araştırmada 18 yaş altı her evliliğin erken yaşta evlilik olduğu belirtildi.
4.02.2020Gündem
Anne sütünün faydaları
Anne sütünün faydalarıÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seyhan Erişir Oygucu emzirme oranlarının arttırılması ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinin desteklenmesi amacıyla her yıl 1-7 Ağustos tarihlerinin tüm dünyada Dünya Anne Sütü Haftası olarak kutlandığını belirterek, anne sütünün bebeklerin gelişimindeki önemine dikkat çekti.
2.08.2019Bebek
Son dakika: Bebek ve diyet gıdalarında yeni dönem
Son dakika: Bebek ve diyet gıdalarında yeni dönemBebek ve küçük çocuk ek gıdaları ile vücut ağırlığı kontrolü için diyetin yerini alan gıdaların etiketinde ve reklamlarında, tedavi etme veya iyileştirme özelliğine sahip olduğunu bildiren ifadeler bulunamayacak.
2.07.2019Ekonomi
Prof. Dr. Canfeza Sezgin: O bir palavra ve kandırmacadır
Prof. Dr. Canfeza Sezgin: O bir palavra ve kandırmacadırCNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk olan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser tedavisinde Küba ve İsrail gerçeğini anlattı.
10.04.2019Gündem
Prof. Dr. Canfeza Sezgin: O bir palavra ve kandırmacadır
Prof. Dr. Canfeza Sezgin: O bir palavra ve kandırmacadırCNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk olan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser tedavisinde Küba ve İsrail gerçeğini anlattı.CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40'a konuk olan Fitoterapi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, "Küba'da kanser aşısı bulundu diye, kanserin tedavisinin de yapılabildiği söyleniyor. Birçok kişi bu nedenle aşısı olmak için Küba'ya gidiyor. Söylendiği gibi kanser orada görülmeyen, görülse de tedavi edilebilen bir hastalık mı? Bir de bunun Küba değil sadece İsrail kısmı da var. İsrail'e de birçok insan kanser tedavisi için gidiyor. Hatta 'İsrail'de kanser yok'. Bu da efsanelerden biri. 'İsrail'de kanser görünmüyor' gibi. Küba ve İsrail'de iddia edildiği gibi kansere çare bulundu mu?" sorusuna yanıt verdi. "Örnek alınması gereken asıl orası"Cevabına Küba'nın sağlık makamlarının kaynaklarını refere ettiğini belirterek başlayan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, "Küba'nın kendi kaynaklarını refere ederek, kitabımda bunu paylaştım. Bazen diyorlar ya 'Amerikan kaynağı veya İngiliz kaynağı Küba'yı batırmak için veya işte çamur atmak için yanlış beyanda bulunabilirler'. Ben de bizzat Küba kaynaklarına baktım. Küba'da kanser dünyada görülen ortalamalarda. Daha önce daha azmış. Ama giderek artmış. Tabii daha az olmasının nedeni Küba'da koruyucu sağlık hekimlik hizmetleri fazla. Örnek alınması gereken asıl orası. Bebek sağlığı, anne sağlığı ve genel toplum sağlığı açısından önemli" dedi.Küba'daki sorunlardan da bahseden belirten Prof. Dr. Sezgin, "Küba'nın daha çok batı tipi beslenmeye doğru kayma meyli var. Batı tipi beslenme dediğimiz zamanda işlenmiş gıda, şekerli içeceklerin daha yoğun tüketildiği, daha az hareketin olduğu ve daha fazla kilonun alındığı bir tarza kayıyor. Tabii ki batıda buna beslenmesine rağmen tıp geliştiği için burada insanlar daha uzun yaşıyorlar. Ama Küba gibi ülkelerde ve bizim gibi ülkelerde bu tür beslenmeler ciddi sağlık
11.09.2019Televizyon
Anne sütü nasıl arttırılır?
Anne sütü nasıl arttırılır?Anne sütünün az olması pek çok anneyi endişelendiren bir durumdur. Peki anne sütü nasıl arttırılır? Anne sütünü attıran besinler nelerdir? Anne sütünü arttırmak için ne yapılmalı? İşte anne sütünü arttıracak öneriler...
Çocuklarda obezite nasıl önlenir?
Çocuklarda obezite nasıl önlenir?Gebelikte fazla kilo alımı çocukta obezite riskini arttırıyor! Peki çocuklarda obeziteyi önlemek için neler yapılabilir? Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr. Elif Özsu çocuklarda obezite konusuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
18.05.2018Ebeveyn
Gebeliğin 25. haftası
Gebeliğin 25. haftasıİlk trimester bitti. Artık 2. trimesterin son haftasında, yani gebeliğin 25. haftadasındasınız. Bir sakız kabağı büyüklüğündeki bebeğinizin tekmelerini artık daha sert hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. “Baby shower” hazırlıklarına başladığınız bu dönemde bebeğiniz ne durumda ve sizi nasıl etkiliyor diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.
2.05.2018Gündem
Gebelikte 37. hafta, hamileliğin 37. haftası
Gebelikte 37. hafta, hamileliğin 37. haftası9 ay 10 günlük serüvenin 37. haftasındasınız. Bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az kaldı. Peki bu serüvenin sonuna yaklaşmışken bebeğiniz ne durumda, sizin vücudunuzda ve psikolojinizde olan değişiklikler normal mi, sona yaklaşmışken ne yapmak, nasıl hareket etmek gerekmektedir?
30.04.2018Gündem
Birinci trimesterin sonunda gebelik durumu
Birinci trimesterin sonunda gebelik durumu12. haftayı da tamamlayarak ilk trimesterin sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Açılan iştahınız ve büyümeye başlayan karnınız yüzünden endişelenmenize gerek yok. Bebeğinizin sağlıkla büyüdüğünü anladığınızda hiçbirinin bir önemi kalmayacaktır.
30.04.2018Gündem
Neden normal doğum daha sağlıklıdır?
Neden normal doğum daha sağlıklıdır?Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki farklılıklar yıllardır araştırılıyor. Anne adayları hangisini tercih etmeli, hangi durumda hangisi daha mantıklı bir seçenek olur diye tartışılıyor. Bu noktada annenin kendi tercihini doktor gözetiminde yapması önemli bir ayrıntıdır. Peki normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki farklılıklar nelerdir?
30.04.2018Gündem
31.hafta gebelikte neler yaşanır?
31.hafta gebelikte neler yaşanır?31.haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 1500-1600 gramdır, boyu ise 45-46 cm uzunluğundadır. Anne adayının psikolojik durumunun moralinin iyi olması bebeği de yakından ilgilendiren bir durumdur.
30.04.2018Gündem
30.hafta gebelikte yaşananlar
30.hafta gebelikte yaşananlar30. haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 1300-1400 gramdır, boyu ise 38-40 cm uzunluğundadır. Bu hafta itibariyle bebeğin gelişimlerinin çoğu tamamlandığı için doğuma hazırdır diyebiliriz.
30.04.2018Gündem
Gebeliğin 29. Haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığı
Gebeliğin 29. Haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığıHamileliğin 29. haftasında bebeğiniz iki buçuk kilogram ağırlığında ve 15 ile 16 cm uzunluğundadır. Her ne kadar 40. haftadaki ağırlığıa çok yakın olsa da yine de biraz daha kilo alacaktır. Cilt yüzeyinin altında daha fazla yağ biriktiğinde buruşmuş cildi yumuşatır. Bu beyaz yağ, gelişmekte olan fetusun birikmiş olduğu kahverengi yağdan farklıdır. Kahverengi yağ vücut ısısı düzenlemesi için gereklidir, beyaz yağ ise aslında bir enerji kaynağı olarak fetuse hizmet eder.
28.04.2018Gündem
Gebeliğin 12. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığı
Gebeliğin 12. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığıGebeliğin 12. haftasında artık bebeğiniz küçük bir erik büyüklüğündedir. İnanması zor gibi ancak bebeğinizin büyüklüğü son üç hafta içinde iki katına çıkmıştır. Öyle ki, ultrason cihazında onun kalp atışlarını duymak bile mümkündür. Hatta kalbinin nasıl attığını da görebilirsiniz.
28.04.2018Gündem
Gebeliğin 18. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığı
Gebeliğin 18. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığıHamileliğin 18. haftasında fetus artık bir enginar kadar büyüktür ve büyüme hızı artarak devam edecektir. Büyüyen fetusu doyurabilmek adına anne sürekli acıkma hissi yaşayabilir. Bu son derece normal bir durumdur. Bu haftada fetusun hareket kabiliyeti iyiden iyiye gelişmiştir. Artık kollarını ve bacakları esnetebilir hale gelmiştir. Üstelik anne içerideki hareketliliğin artık farkında olabilir.
26.04.2018Gündem
Gebeliğin 38. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığı
Gebeliğin 38. haftasında bebek gelişimi ve anne sağlığıGebeliğin 38. haftasında anne için doğum anına sadece günler kalmıştır. Annenin karnı o kadar şişmiştir ki anne ayakta olduğu sırada aşağıya baktığında ayaklarını göremeyebilir. Bu yüzden annenin doğuma hazır olması gerekmektedir çünkü bu haftada artık kasılmaları olabilir, sancılar gelip gidebilir. Anne bunları dikkatle takip etmelidir. Öyle ki, akıntılar ani patlama şeklinde olursa suyu gelmiş olabilir. Bu da doğum anının geldiğinin işaretidir
26.04.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Anne Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.