Bilimsel

Bilimsel

Son dakika bilimsel haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan bilimsel gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan bilimsel haber sayfamızda...

Bilimsel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 23.996 bilimsel haberi bulunmuştur.
Balın Faydaları Nelerdir? Çam, Çiçek ve Kestane Balı Neye İyi Gelir?
Balın Faydaları Nelerdir? Çam, Çiçek ve Kestane Balı Neye İyi Gelir?Kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceği balın faydaları saymakla bitmez. Pek çok hastalığa deva olan bal B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Cilde ve saça iyi gelen bal antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Çam balı, çiçek balı, kestane balı gibi çeşitleri bulunur. Çam, çiçek ve kestane balı neye iyi gelir? diyorsanız “Balın faydaları nelerdir?” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.
24.06.2021PembeNar
Son dakika! İzmir Müze Müdürlüğü’nde yolsuzluk iddialarına inceleme
Son dakika! İzmir Müze Müdürlüğü’nde yolsuzluk iddialarına incelemeİzmir Müze Müdürlüğü'nde aralarında yöneticilerin de yer aldığı 5 kişi hakkında, arkeolojik kazılarda yolsuzluk yaptıkları yönündeki ihbar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettiş incelemesi başlattı. Geçen yıl Foça Antik Kenti'nde bilimsel arkeolojik kazı yapılmamasına rağmen, keşif bedellerinin çok üstünde fiyatlarla, ödeneklerin heba edildiği ileri sürüldü.
24.06.2021Gündem
Hassas Güdüm Kiti-82 kullanıma hazır
Hassas Güdüm Kiti-82 kullanıma hazırSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKEK) planlanan değişikliğe ilişkin "MKEK özelleştiriliyor" şeklinde dezenformasyon yürütüldüğünü belirterek, "Mecliste görüşülecek kanun teklifine göre, MKEK özelleştirilmeyecek, aksine kamu hüviyetini kanunla korumaya devam edecek. MKEK, sermayesi Hazinede, yönetimi, hak ve yetkileri Milli Savunma Bakanlığında olan özel hukuk hükümlerine tabi bir kamu şirketine dönüşecek." dedi.
24.06.2021Teknoloji
Aşıdan sonra yapılmaması gerekenler nelerdir? Aşı sonrası banyo - duş yapılır mı, alkol alınır mı, sigara içilir mi?
Aşıdan sonra yapılmaması gerekenler nelerdir? Aşı sonrası banyo - duş yapılır mı, alkol alınır mı, sigara içilir mi?Koronavirüs aşı uygulamaları tüm hızıyla devam ediyor. Aşı olan vatandaşlar hemen ardından aşıdan sonra yapılmaması gerekenler nelerdir araştırıyor. Özellikle aşı sonrası banyo - duş yapılır mı büyük merakla araştırılıyor. Peki aşı sonrası alkol alınır mı, sigara içilir mi? İşte aşıdan sonra yapılmaması gerekenler...
24.06.2021Gündem
Cildi daha hızlı yaşlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda
Cildi daha hızlı yaşlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıdaSadece uzun süre kontrolsüz şekilde güneşe maruz kalma cildinizin yaşlanmasını hızlandırmaz, aynı zamanda bazı besin tercihleriniz de daha hızlı yaşlanmanıza sebep olabilir. Peki, cildi yaşlandıran besinler nelerdir? İşte cildinizin yaşlanmasını hızlandırabilecek 6 gıda…-MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL
Turkovac aşısının kahramanı ilk kez konuştu: Virüs tanıdıktı
Turkovac aşısının kahramanı ilk kez konuştu: Virüs tanıdıktıBugüne kadarki 2 aşamayı büyük bir başarıyla geçen Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ilk kez konuştu. Özdarendeli, “Doktora sonrası ABD’de üç yıl koronavirüs üzerinde çalışmıştım. Pandemi çıkınca en azından tanıdık bir virüs, bunu yenebiliriz diye düşündüm.” ifadelerini kullandı.
24.06.2021Gündem
Çiğli’de sorunlara bilimsel çözümler
Çiğli’de sorunlara bilimsel çözümlerİKÇÜ’de geliştirilen akademik projeler, olası depreme hazırlık başta olmak üzere belediyenin sağlıktan eğitime kadar farklı alanlardaki çalışmalarına yol gösterecek
23.06.2021Ege
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İspanya'da büyük ödül
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İspanya'da büyük ödülİspanya'nın en prestijli ödülleri olarak bilinen ve veliaht Prenses Leonor'a atfen verilen Asturias Prensesi Ödülleri'nde teknik ve bilimsel araştırmalar dalında ödüle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının bulunmasıyla bağlantılı olarak Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanı layık görüldü.
23.06.2021Dünya
'Duygu havuzunda iyi duygular besleyin, kötü olanları da eğitin'
'Duygu havuzunda iyi duygular besleyin, kötü olanları da eğitin'Bireysel ilişkilerden toplum hayatına kadar pek çok iletişimi yakından etkileyen duyguların yönetilmesinin mümkün olduğunu belirten Psikiyatrist Prof.Dr. Nevzat Tarhan, duygulara yatırımın önemine işaret ederek “Bunu bir havuza benzetebiliriz. Havuz ne kadar büyükse ‘Senin sermayen o kadar büyük’ demektir. Ancak o havuzun temiz suyla beslenmesi gerekir. Her insanın içinde iyicil ve kötücül duygular vardır. İyicil duyguları güçlü tutmak ve onu beslemek gerekiyor. Kötücül duyguları da eğitmemiz lazım” diye konuştu.
23.06.2021Ruh Sağlığı
TURKOVAC aşısının ilk vurulduğu kişilerden biri! Yan etki açıklaması
TURKOVAC aşısının ilk vurulduğu kişilerden biri! Yan etki açıklamasıYerli inaktif Kovid-19 aşısı "TURKOVAC"ın Faz-3 aşaması kapsamında ilk uygulamasının yapıldığı kişilerden Hüseyin Polat, tüm insanlığa fayda sağlayacağına inandığı yerli aşı için gönüllü olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
23.06.2021Haberler
Son dakika! TURKOVAC aşısının ilk vurulduğu kişilerden biri! Yan etki açıklaması
Son dakika! TURKOVAC aşısının ilk vurulduğu kişilerden biri! Yan etki açıklamasıGelen bir son dakika haberine göre; Yerli inaktif Kovid-19 aşısı "TURKOVAC"ın Faz-3 aşaması kapsamında ilk uygulamasının yapıldığı kişilerden Hüseyin Polat, tüm insanlığa fayda sağlayacağına inandığı yerli aşı için gönüllü olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
23.06.2021Gündem
Kanal İstanbul stratejik, ekonomik ve güvenlik yönünden büyük bir kazanım olacak
Kanal İstanbul stratejik, ekonomik ve güvenlik yönünden büyük bir kazanım olacakİstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul Boğazı'nın normal kapasitesinin üstünde hizmet verdiği için gemilerin 12 gün beklediğini ve çevre kirliliğine neden olduğunu belirterek, "İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısının 10-15 yıl sonra 65 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu ne demek? Kapasitenin 3 katı olması nedeniyle gemiler bekleyecek. Beklediği zaman denizi, havayı kirletecek." dedi.
23.06.2021Ekonomi
Değişime uyum derin teknolojide
Değişime uyum derin teknolojideSanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen, Ege Teknopark yürütücülüğünde, Ege Üniversitesi, EBİLTEM ve EGİAD ortaklığındaki 6.5 milyon Euro bütçeli, “D-TECH4ENT-Deep Technology Incubator for Entrepreneurs” projesi, EGİAD üyelerine tanıtıldı.
22.06.2021Ege
Kanada ile Çin arasında "insan hakları" tartışması
Kanada ile Çin arasında "insan hakları" tartışmasıKanada ile Çin arasında bir süreden beri devam eden diplomatik gerginlik, iki ülkenin insan hakları ihlalleri konusunda attıkları adımla yeniden alevlendi.
22.06.2021Dünya
Mavi bayraklı plajlara 'müsilaj nedeniyle denize girmeyin' tabelaları koyuldu
Mavi bayraklı plajlara 'müsilaj nedeniyle denize girmeyin' tabelaları koyulduMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj (deniz salyası) nedeniyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentteki mavi bayraklı plajlarda vatandaşların denize girmemeleri yönünde uyarı tabelaları koydu.
22.06.2021Haberler
Mavi bayraklı plajlara 'müsilaj nedeniyle denize girmeyin' tabelaları koyuldu
Mavi bayraklı plajlara 'müsilaj nedeniyle denize girmeyin' tabelaları koyulduMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj (deniz salyası) nedeniyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentteki mavi bayraklı plajlarda vatandaşların denize girmemeleri yönünde uyarı tabelaları koydu.
22.06.2021Gündem
'İlim Yayma Ödülleri Türkiye'deki bilimsel çalışmalara rol model olacak'
'İlim Yayma Ödülleri Türkiye'deki bilimsel çalışmalara rol model olacak'İlki 2019 yılında gerçekleştirilen İlim Yayma Ödülleri’nin ikincisi bu yıl düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Üç kategoride verilecek ödüllere akademisyenler, araştırmacılar, toplumda yaygın etki oluşturanlar ile ülkemizin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan kişilerin başvurularının alınması hedefleniyor. Ödül programı öncesinde İlim Yayma ailesi, Ataşehir Sheraton Grand Hotel’de basın dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya geldi.
22.06.2021Vitrin
'Trafik sigortasında maliyetler  azaldıkça poliçe fiyatları düşüyor'
'Trafik sigortasında maliyetler azaldıkça poliçe fiyatları düşüyor'Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, "Trafik sigortasında vatandaşların tazminatlarını en hızlı ve en şeffaf şekilde alabilmelerinin önü açıldı. Ayrıca sigorta şirketlerimizin maliyetlerinin azalması ile poliçe fiyatlarında aşağı yönlü hareketler gözlenmeye başladı." ifadelerini kullandı.
22.06.2021Ekonomi
Tarihi mirası bile etkiledi
Tarihi mirası bile etkilediÇanakkale Boğazı’na dalan uzmanlar, Birinci Dünya Savaşı batıklarının müsilajdan yoğun etkilendiğini belirlerken boğaz çıkışından itibaren kendi kendini temizleme özelliği olan Saros Körfezi’ne doğru etkinin azaldığını gördü
22.06.2021Gündem
12 projeye TÜBİTAK’tan destek geldi
12 projeye TÜBİTAK’tan destek geldiİZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinin hazırladığı 12 proje, TÜBİTAK’ın gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla uyguladığı ‘2209-A Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı.
21.06.2021Ege
İtalya’da hükümetin 'kokteyl aşı' kararı tartışma yarattı
İtalya’da hükümetin 'kokteyl aşı' kararı tartışma yarattıİtalya'da kovid-19 aşı kampanyasında ilk dozu AstraZeneca yaptıran 60 yaş altı kişilerin ikinci dozu Pfizer ya da Moderna aşısı yaptırmasına yönelik karar kafa karışıklığı ve tartışmalara neden oldu.
21.06.2021Dünya
Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Omega 3 Deposu Balık Yağı Ne İşe Yarar?
Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Omega 3 Deposu Balık Yağı Ne İşe Yarar?Hayvansal yağ çeşidi olan balık yağı Omega 3 yağ asidi, D vitamini ve DHA açısından zengindir. Balık dokusundan elde edilen balık yağı sağlık açısından yararlıdır ve faydaları saymakla bitmez. Çocuklarda oldukça fazla kullanılan balık yağı beyin gıdası olarak tanımlanmaktadır. Balık yağı doktor tavsiyesi ile şurup veya kapsül şeklinde hap olarak kullanılabilir. Omega 3 yağ asitleri gibi yararlı yağları içeren balıklar arasında orkinos, ton balığı, mersin balığı, sardalye ve lüfer yer alır. Balık yağının yararları kadar fazla tüketildiğin de zararları bulunur bu yüzden miktarı iyi ayarlanmalıdır. Balık yağının faydaları nelerdir? diyorsanız “Omega 3 deposu balık yağı ne işe yarar?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
21.06.2021Genel Sağlık
TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı'nı tanıttı
TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı'nı tanıttıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "İnşallah Eylem Planımızdaki hedefleri bir bir gerçekleştirerek Türkiye'yi sürdürülebilirlik alanında marka ülke haline getireceğiz. Çalışmalarımızın sonucunda dünyayı tüketmeden dünya için üreten ülkemiz, hem sürdürülebilir kalkınma modeliyle ihracatla yükselecek hem de çevreye değer veren herkesin bir numaralı tercihi haline gelecek." dedi.
21.06.2021Ekonomi
Deri kanseri hakkında bilinmesi gereken 10 bilimsel gerçek
Deri kanseri hakkında bilinmesi gereken 10 bilimsel gerçekDünyada her yıl yaklaşık 2-3 milyon kişiye melanom dışı deri kanseri ve 132 bin kişiye deri kanserinin daha tehlikeli bir türü olan melanom tanısı konuyor. Türkiye'de de her yıl 16-17 bin kişi melanom dışı deri kanserine ve 1500-2000 kişi de melanoma yakalanıyor. "Deri kanserinden korunmamız için güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı gerekli önlemleri almamız çok önemli" diyen Dermatoloji Uzmanı Prof.Dr. İkbal Esen Aydıngöz, deri kanseri hakkında toplumda doğru sanılan 10 yanlış bilgiyi anlattı.
21.06.2021Genel Sağlık
Kadın akademisyen, belgeseli için motosikletiyle Afrika'yı keşfe çıkıyor
Kadın akademisyen, belgeseli için motosikletiyle Afrika'yı keşfe çıkıyor"Motosikletle dünya turu" hayaliyle daha önce Avrupa ve Asya'da onlarca ülkede binlerce kilometre kateden İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, "Bir kadının gözünden Afrika" belgesel projesi kapsamında motosikletiyle tek başına Afrika ülkelerini keşfedecek. Özbay, “Güvenlik konusunda öncelikle gideceğim ülkeyi araştırıyorum, gitmeden bağlantılar kurmaya çalışıyorum. Ama her zaman yanımda biber spreyi var” dedi.
21.06.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

aşıturkovacegeizmirmüsilaj

Bilimsel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.