Bizans

Bizans

Son dakika Bizans haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Bizans gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Bizans haber sayfamızda...

Bizans

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.252 bizans haberi bulunmuştur.
Nagihan Karadere: O kupayı alırsam Türkiye turu yapacağım
Nagihan Karadere: O kupayı alırsam Türkiye turu yapacağımMilli atlet Nagihan Karadere, Milliyet.com.tr Youtube kanalında yayınlanan ‘’Ünlü sohbetleri’’ isimli programa katıldı ve samimi açıklamalarda bulundu. Başarılı isim, hem hastalık sürecini anlattı hem de Survivor ile ilgili konuştu. 4. kez Survivor'a gitmeye hazırlanan Karadere, yine çok iddialı…
27.11.2023Gündem
Anadolu’nun köklü tarihine ışık tutan sergi
Anadolu’nun köklü tarihine ışık tutan sergi“Mutlu Et Mutlu Ol Günü”ne bu yıl Cumhuriyet’in 100. yıl coşkusu damga vurdu. Geleneksel olarak düzenlenen günde, yeni bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Yıldız Holding’in Çamlıca’daki sergi salonunda bu yıl da Anadolu medeniyetlerinin tarihine ışık tutan bir sergi açıldı.
20.11.2023Kültür Sanat
Aphrodite’in güzel kenti
Aphrodite’in güzel kentiAphrodisias Antik Kenti, tıpkı adını aldığı Tanrıça Aphrodite gibi görenleri kendine hayran bırakır. Bugün daha çok M.S. 1. yüzyıldan 6. yüzyıla kadar Roma Dönemi’nden yapıların görüldüğü kent, heykeltıraşları ile de ünlü. Kentin yakınlarında yer alan Babadağ eteklerindeki ocaklardan çıkan kaliteli mermerler, Aphrodisiaslı heykeltıraşların elinde birer sanat eserine dönüşmüş ve bu muhteşem eserler, İmparatorluğun dört bir yanına gönderilmiş.
20.11.2023Arkeoloji
Mitolojinin bereketli şehri
Mitolojinin bereketli şehriBüyük Menderes Havzası, bereketli topraklarında nice uygarlıklardan izler saklıyor. Bu topraklarda kurulmuş Mastaura Antik Kenti de başta Amfitiyatro olmak üzere Roma Hamamı, atık su sistemi ve Bizans Kalesi gibi yapılarıyla tarihe yolculuk yapmak isteyenleri bekliyor.
20.11.2023Arkeoloji
Yeşilçam'da üç kuşak... Ünlü yıldızın çocuğu da meğer ünlü bir yıldızmış!
Yeşilçam'da üç kuşak... Ünlü yıldızın çocuğu da meğer ünlü bir yıldızmış!Yeşilçam'ın iyi kalpli 'Kötü Adamı' Bilal İnci, onlarca yapımda boy gösterdi. Kâh Bizans komutanı olarak Battal Gazi'ye karşı kılıç salladı kâh Ala Geyik'de ağanın şımarık oğluna hayat verdi.
17.11.2023Bilgi Rehberi
ORHAN BEY HAYATI: Orhan Bey tarihte kimdir, ne zaman ve nasıl öldü? Orhan Gazi eşleri ve çocukları
ORHAN BEY HAYATI: Orhan Bey tarihte kimdir, ne zaman ve nasıl öldü? Orhan Gazi eşleri ve çocuklarıOsmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı olan Orhan Gazi'nin hayatına dair detaylar tarih meraklılarının gündeminde. Orhan Bey, Söğüt'te Malhun Hatun'un oğlu olarak doğdu.Kendisinden sonra ise yerine oğlu I. Murad gelmiştir. Peki, Orhan Gazi nasıl öldü?
15.11.2023Cadde
Kayseri'de mozaik kazı çalışmasında alanın büyüklüğü 600 metrekareye çıktı
Kayseri'de mozaik kazı çalışmasında alanın büyüklüğü 600 metrekareye çıktıKayseri'nin İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi'nde 3 yıl önce başlayan kazı çalışmalarında ortaya çıkan mozaik alanının boyutu 600 metrekareye çıktı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, "Her yıl da daha da genişleyerek büyüyor. İlk baktığımız dönemlerde 300 metrekareydi, son dönemde 600 metrekareye kadar mozaik tabanların ulaştığını görüyoruz. Yaklaşık şu anda 4 bin metrekareye kadar alan açığa çıkartıldı" dedi.
10.11.2023Gündem
Anadolu'da bir ilkti! 900 yıllık tarihin üzerine tuvalet
Anadolu'da bir ilkti! 900 yıllık tarihin üzerine tuvaletKayseri'de Danışmentliler Beyliği'nin 3'üncü hükümdarı Melik Mehmed Gazi tarafından yaptırılan, yaklaşık 900 yıllık medresenin kalıntılarının üzerine, 60 yıl önce tuvalet ve şadırvan yapıldığı ortaya çıktı.
10.11.2023Gündem
İtalyan arkeologlardan Türkiye'de kazı! Yeni bulgular paylaşılacak
İtalyan arkeologlardan Türkiye'de kazı! Yeni bulgular paylaşılacakTürkiye’deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeolog, kazılar hakkındaki bulguları kamuoyuyla paylaşılacak.
Bankacı olarak emekli olup bu işe girdi: 600 bin TL'lik safran!
Bankacı olarak emekli olup bu işe girdi: 600 bin TL'lik safran!Yozgat’ta, adını Karabük’ün Safranbolu ilçesinden alan ve dünyanın en pahalı baharatları arasında bulunan Safran bitkisinin hasadına başlanıldı. Gıda, ilaç ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılan safran bitkisinin kilogramı kalitesine göre 600 bin liraya kadar çıkıyor.
9.11.2023Ekonomi
Ankara'da tarihi eser operasyonu! Binlercesi ele geçirildi
Ankara'da tarihi eser operasyonu! Binlercesi ele geçirildiAnkara'da, tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda Roma, Bizans, Antik Yunan, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait arkeolojik ve etnografik nitelikte objeler ele geçirildi.
3.11.2023Gündem
Safranda düşük rekolte beklentisi! Kilosu 250 bin liradan satılıyor
Safranda düşük rekolte beklentisi! Kilosu 250 bin liradan satılıyor UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosu 250 bin lirayı bulan safranda rekolte bu yıl mevsimin kurak geçmesi nedeniyle düşük olması bekleniyor.
3.11.2023Ekonomi
MALAZGİRT SAVAŞI kaç yılında, kimler arasında oldu? Malazgirt Meydan Muharebesi sonuçları neler?
MALAZGİRT SAVAŞI kaç yılında, kimler arasında oldu? Malazgirt Meydan Muharebesi sonuçları neler?Malazgirt Meydan Muharebesi önemi, nedenleri ve savaş sonrası meydana gelen siyasi gelişmeleri gündemde bulunuyor. Malazgirt Savaşı; Büyük Selçuklu İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasında geçmiş ve bir dönem kapatıp yenisini açmıştır. Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde de sahnelenen Malazgirt Savaşı önemi ve sonuçları nelerdir?
31.10.2023Bilgi Rehberi
Mehmet Kalyoncu, Bünyamin Derman, Cem Yılmaz:  Şehir, insanlardan başka nedir ki?
Mehmet Kalyoncu, Bünyamin Derman, Cem Yılmaz: Şehir, insanlardan başka nedir ki?Hatay'ın ve Adıyaman'ın yeniden ihyası projelerine liderlik eden Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, Kentsel Yenileme Merkezi Kurucu Ortağı Cem Yılmaz ve DB Mimarlık Kurucu Ortağı Bünyamin Derman ile projenin kapsamını, temel planlama yaklaşımlarını, ulusal ve uluslararası paydaşlarını, rant kültürü ve soylulaştırma tehlikelerine karşı alınan önlemleri ve geçmişte yapılan hatalardan nasıl dersler çıkarıldığını konuştuk.
30.10.2023Mimarlık
Liman Kentlerinde Araştırma ve Tasarım
Liman Kentlerinde Araştırma ve TasarımKadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü ev sahipliğinde, Murat Tabanlıoğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı “Liman Kentlerinde Araştırma ve Tasarım” başlıklı Kent Çalışmaları Yüksek Lisans Programı öğrencileri, akademisyen ve profesyonel mentörler eşliğinde liman kenti özelliği taşıyan Atina ve Venedik kentlerine saha gezisi gerçekleştirdi.
30.10.2023Mimarlık
Gazi kent Antep...
Gazi kent Antep...Tarih boyunca Anadolu’da kurulan ve Anadolu’ya egemen olan tüm devletler için önemli bir merkez olmuştur.
29.10.2023Gündem
Tarih ve kültür şehri Tokat
Tarih ve kültür şehri TokatTokat; Yeşilırmak  havzasının  bereketli  toprakları  üzerinde  kurulmuş  olmasının  verdiği  avantajla  6000 yıllık tarihi  boyunca  önemli  bir  ticaret  ve  kültür  merkezi  olmuş, 14 Devleti  ve  birçok  beyliği  içerisinde  barındırmış, önemli bir  Anadolu  şehridir.
29.10.2023Gündem
Kültür ve sanatla değişen tarihi kent: Kaleiçi
Kültür ve sanatla değişen tarihi kent: KaleiçiAntalya, Türk turizminin başkenti. 1960’lı yıllarda hazırlanan beş yıllık kalkınma planlarıyla ortaya çıkan bir Cumhuriyet eseri.
29.10.2023Gündem
Kente ismini Atatürk verdi...
Kente ismini Atatürk verdi...Alanya Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki çizgide yer aldığı için bazen Pamfilya bazen de Klikya olarak anılmıştır. Alanya’nın ilk iskanı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
29.10.2023Gündem
İstanbul’un yedi tepesi
İstanbul’un yedi tepesiRoma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul’u, yedi tepe üzerine inşa etmiştir ve bu tepelerin tamamı Tarihi Yarımada’da, “Suriçi İstanbul” sınırları içerisinde yer alıyor.
29.10.2023Gündem
Kara ve demiryollarının kavşak noktası Sakarya
Kara ve demiryollarının kavşak noktası SakaryaUzun yıllar Kocaeli’ye bağlı bir ilçe olan Adapazarı,1954 tarihinde kabul edilen bir yasa ile “Sakarya” adıyla vilayet haline gelmiştir.
29.10.2023Gündem
Bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük şehriydi
Bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük şehriydiKocaeli tarihi 5 dönemde incelenebilir. Tarih öncesi-Nicomedia dönemi, Roma-Bizans dönemi, Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi, Cumhuriyet dönemi.
29.10.2023Gündem
Şifa şehri Manisa
Şifa şehri ManisaManisa’nın, Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’ndeki Pelion Dağı civarından göç eden Magnetler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Bölge; M.Ö. 546 yılından M.Ö. 334 yılına kadar Pers egemenliğinde kalmıştır.
29.10.2023Gündem
Muğlalı ile Atatürk arasındaki ilk temas telgrafı
Muğlalı ile Atatürk arasındaki ilk temas telgrafıMuğlalı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk arasında kurulan ilk ilişki, Muğla’nın Sivas’da toplanan Ekim 1919 Kongresinden önce Mustafa Kemal Paşa’ya çektiği bağlılık telgrafı ve bu telgrafa Paşa’nın verdiği övgü dolu yanıt ile başlar.
29.10.2023Gündem
Kurtuluş Savaşı’nın “çetin çephesi” Bilecik
Kurtuluş Savaşı’nın “çetin çephesi” BilecikTarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te, Osmanlı Devletinin kuruluş merkezliğini yaptığı yerdir.
29.10.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Bizans ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.