Bizans

Bizans

Son dakika Bizans haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Bizans gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Bizans haber sayfamızda...

Bizans

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.583 bizans haberi bulunmuştur.
Mersin'de tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildi
Mersin'de tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildiMersin'in merkez Toroslar ilçesinde, Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen 56 bronz sikke ve 7 metal obje ele geçirildi.
8.04.2021Gündem
Servet-i Fünun şiiri
Servet-i Fünun şiiriServet-i Fünûn Edebiyat sanatçıları, Abdülhak Hamit'in şekilde yaptığı yeniliği daha da genişletirler Fransız şiirinden "sone" ve "terzarima" gibi nazım türlerini alırlar. Müstezad (serbest nazım)ı, yaygın ölçüde kullanırlar. Kalıplaşmış vezinlerin dışına çıkarlar. İşte Servet-i fünun şiiri örnekleri
7.04.2021Şiirler
150 bin TL’lik klip
150 bin TL’lik klipAslı Hünel, ‘Ayarsızım’ parçasının klibi için Sultanahmet’te Hagia Sofia Mansions Curio Collection By Hilton Otel’in içerisinde yer alan ve 542 yılında Bizans İmparatoru I...
7.04.2021Cadde
Esenler'de iki bina arasına sıkışan tarih
Esenler'de iki bina arasına sıkışan tarihİstanbul Esener’de tarihi su terazinin binalar arasında kaderine terkedilmesine tarihçiler tepki gösterdi. Olayla ilgili açıklama yapan Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu ise "Su terazimizin etrafını açma projemiz hazır" açıklamasında bulundu.
6.04.2021Haberler
Esenler'de peynirci ile tatlıcı arasına sıkışan tarih!
Esenler'de peynirci ile tatlıcı arasına sıkışan tarih!İstanbul Esener’de tarihi su terazinin binalar arasında kaderine terkedilmesine tarihçiler tepki gösterdi. Olayla ilgili açıklama yapan Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu ise "Su terazimizin etrafını açma projemiz hazır" açıklamasında bulundu.
6.04.2021Gündem
Mimari Eserler Nelerdir? Mimari Eserlerimiz Ve Yerleri
Mimari Eserler Nelerdir? Mimari Eserlerimiz Ve YerleriMimari eserler ülkemizde oldukça fazladır. Hem geçmiş çağlardan hem de günümüzde yapılmış olan mimari eserler pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Mimari eserler ve yerleri internet üzerinden sürekli araştırılmaktadır. Mimari eserler sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya çapında da ünlü olan mimari eserlerdir. Peki mimari eserler nelerdir? Mimari eserlerimiz ve yerleri nerelerdir? İşte mimari eserler ile ilgili tüm detaylar.
3.04.2021Eğitim
Malatya'da tarihi eser operasyonu
Malatya'da tarihi eser operasyonuMalatya'da tarihi eser olduğu değerlendirilen kılıç, sikke, heykel ve mühür ele geçirildi, olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.
31.03.2021Haberler
Malatya'da ele geçirildi! Bizans dönemine ait...
Malatya'da ele geçirildi! Bizans dönemine ait...Malatya'da tarihi eser olduğu değerlendirilen kılıç, sikke, heykel ve mühür ele geçirildi, olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.
31.03.2021Gündem
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktı
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktıMarmara Denizi'ndeki suların çekilmesinden dolayı, M.Ö 74 yılında Roma toprağı olan ve tarihte birçok imparatorluğun kültürüne ev sahipliği yapan Tuzla'da, tarihi kalıntılar su üstüne çıktı. Tuzla Belediyesi’nin destekleri ile tarih üzerine çalışmalar yapan ve Tuzla Tarihi kitabının yazarı Tarihçi Mustafa Özdemir, ortaya çıkan sıralı kayalıkların, liman kalıntıları olabileceğini belirtti.
28.03.2021Haberler
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktı
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktıMarmara Denizi'ndeki suların çekilmesinden dolayı, M.Ö 74 yılında Roma toprağı olan ve tarihte birçok imparatorluğun kültürüne ev sahipliği yapan Tuzla'da, tarihi kalıntılar su üstüne çıktı. Tuzla Belediyesi’nin destekleri ile tarih üzerine çalışmalar yapan ve Tuzla Tarihi kitabının yazarı Tarihçi Mustafa Özdemir, ortaya çıkan sıralı kayalıkların, liman kalıntıları olabileceğini belirtti.
28.03.2021Gündem
Dersaadet Ne Demek? TDK'ya Göre Dersaadet Kelimesinin Türkçesi Nedir?
Dersaadet Ne Demek? TDK'ya Göre Dersaadet Kelimesinin Türkçesi Nedir?İstanbul şehri, başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere birçok ülkeye başkentlik yapmıştır. Osmanlı dışında sırasıyla Roma, Bizans ve Latin İmparatorluklarına da başkentlik yapan İstanbul, tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan Dersaadet ismi de bunlardan biridir. TDK'ya göre dersaadet kelimesinin anlamı nedir? Merak edenler için örnek cümleler ile birlikte derledik.
25.03.2021Eğitim
Mustafa Cengiz'den Aziz Yıldırım örneği: Bu tip Bizans oyunlarını sevmezdi
Mustafa Cengiz'den Aziz Yıldırım örneği: Bu tip Bizans oyunlarını sevmezdiGalatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kulüp televizyonunda gündeme dair açıklamalarda bulundu.
25.03.2021Futbol
Avasım Nedir? Avasım Şehirlerini Kim Kurmuştur, Özellikleri Nelerdir?
Avasım Nedir? Avasım Şehirlerini Kim Kurmuştur, Özellikleri Nelerdir?Hz. Ali'nin öldürülmesinden sonra halifelik Emeviler'e geçti. Emeviler ile Abbasiler arasında 1031 yılında gerçekleşen savaştan sonra Endülüs Emevi Devleti yıkıldı. Halifeliği alan Abbasi Devleti bölgedeki tek hakim devlet oldu. Abbasiler tarafından kurulan Avasım şehirlerinin özellikleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Avasım kentlerini detaylı bir şekilde derledik.
22.03.2021Eğitim
MHP’nin stratejik 5 hedefi
MHP’nin stratejik 5 hedefiMHP kurultayında genel başkanlık için tek aday olarak yarışan ve bin 277 delegenin oyu ile liderliğini tazeleyen Bahçeli konuşmasında partisinin 2023 hedeflerini açıkladı... Bahçeli hedefleri “Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne sahip çıkmak, yeni anayasa, milli ekonomik sistem inşası, terörle mücadele, küresel ve bölgesel diyalog” olarak sıraladı...
19.03.2021Siyaset
Son dakika... Yeniden başkanlığa seçilen Bahçeli'den teşekkür konuşması
Son dakika... Yeniden başkanlığa seçilen Bahçeli'den teşekkür konuşmasıYeniden genel başkanlığa seçilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli teşekkür konuşması yaptı. MHP lideri Bahçeli, "Üstlendiğim tarihi ve zor görevi onurla, gururla, heyecanla ve inançla yerine getirmeye devam edeceğim. Emin olunuz, muhannete muhtaç olmayacağız, davamıza asla gölge düşürmeyeceğiz." dedi.
18.03.2021Siyaset
Aydın’da kaçak kazıdan tarihi küp çıktı!
Aydın’da kaçak kazıdan tarihi küp çıktı!Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, iddiaya göre kaçak kazı yapan define avcıları antik dönemde saklama kabı olarak kullanılan 1,5 metre yüksekliğinde topraktan yapılmış küp 'Pithos' buldu. İhbar üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü arayarak bilgi verdi.
16.03.2021Haberler
Aydın'da kaçak kazıda bulunan küp müzeye teslim edildi
Aydın'da kaçak kazıda bulunan küp müzeye teslim edildiAydın'ın Kuyucak ilçesinde kaçak yazı yapılırken bulunan ve Geç Bizans ya da Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen küp (pithos), Afrodisyas Müzesine götürüldü.
16.03.2021Gündem
Aydın’da kaçak kazıdan tarihi küp çıktı!
Aydın’da kaçak kazıdan tarihi küp çıktı!Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, iddiaya göre kaçak kazı yapan define avcıları antik dönemde saklama kabı olarak kullanılan 1,5 metre yüksekliğinde topraktan yapılmış küp 'Pithos' buldu. İhbar üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü arayarak bilgi verdi.
16.03.2021Gündem
Bolu'da yüzlerce 'bazalt sütunu' bulundu! Toprak altında devam eden kısımları var...
Bolu'da yüzlerce 'bazalt sütunu' bulundu! Toprak altında devam eden kısımları var...Bolu'nun Seben ilçesinde lav gölünün yer altındaki çatlaklara inerek asırlar boyu soğuması sonucu oluşan yüzlerce "bazalt sütuna" rastlandı. İşte haberin ayrıntıları...
12.03.2021Gündem
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularArkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk k
11.03.2021Haberler
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundular
Son dakika! Son yılların en önemli keşfi: Mezarları açıldığında oturur halde bulundularGelen bir son dakika haberine göre; Arkeologların 11 yıllık çalışması son zamanların en önemli keşiflerinden birine ulaştı. Tören kıyafetleriyle birlikte, yaklaşık 200 yıl önce gömülen iki piskoposun mezarına ulaşıldı. Bu çalışmayla ilk kez bir kumaş eser de gün yüzüne çıkmış oldu.
11.03.2021Gündem
Tarihi eseri jandarmaya satmak isterken yakalandı
Tarihi eseri jandarmaya satmak isterken yakalandıTekirdağ'ın Şarköy ilçesinde H.M., üzerinde çeşitli figürlerin ve istavroz işaretinin olduğu Bizans dönemine ait sütun altlığını, alıcı kılığına giren jandarma ekiplerine 250 bin dolara satmak isterken yakalandı.
9.03.2021Haberler
Jandarma alıcı kılığına girdi... 250 bin dolar değer biçti!
Jandarma alıcı kılığına girdi... 250 bin dolar değer biçti!Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde H.M., üzerinde çeşitli figürlerin ve istavroz işaretinin olduğu Bizans dönemine ait sütun altlığını, alıcı kılığına giren jandarma ekiplerine 250 bin dolara satmak isterken yakalandı.
9.03.2021Gündem
Arşivden Çıkan Sesler:  Osmanlı’da İlk Müzikoloji Çalışmaları
Arşivden Çıkan Sesler: Osmanlı’da İlk Müzikoloji Çalışmalarıİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri İstanbul’una odaklanan “Arka Oda Toplantıları” bu ay, müzikologlar Elif Damla Yavuz ve Nihan Tahtaişleyen’i ağırlıyor. “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP) kapsamında gerçekleştirilen konuşmada, 1876’da fonografın icadının ardından ülkemize gelen Pernot ve Luschan’ın, dönemin müzik çalışmalarına ışık tutan kayıtları mercek altına alınacak. Etkinlik, 11 Mart’ta Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz izlenebilir.
Lyrboton Kome 'Arkeopark' oluyor
Lyrboton Kome 'Arkeopark' oluyorKepez Belediyesi, 2200 yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti'ni, 'Arkeopark' yapmaya hazırlanıyor. Antik kent, planlama çalışması süren Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası projesi için de önemli bir merkez olacak.
9.03.2021Tatil

Benzer Haber Etiketleri

aydınjandarmatarihi esersikkebizans

Bizans ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.