Kemal Derviş

Kemal Derviş

Türk iktisatçı ve siyaset adamı. İngiltere'de Londra Ekonomi Okulu'ndan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. 1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi'nde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankası'na girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.   Ekonomik ilişkiler bakanlığı   Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edilen Derviş,22 yıllık hizmeti olan Dünya Bankası'ndaki görevinden ayrılarak 3 Mart 2001'de Bülent Ecevit Hükümeti'nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağladı. Türk finans sisteminin radikal bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlayan Güçlü Ekonomi Programı'nı hazırladı. 2002 Ağustos ayında başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili adayı oldu. 3 Kasım 2002 Seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı görevine atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelenda'nın eski başbakanı Helen Clark'a devretti. Kemal Derviş, en son Mart 2005'de Center for Global Development işbirliği ile For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme) adlı kitabını yayımlamıştır. Ayrıca Derviş'in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) adlı kitabı, 80'li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı olmuştur.Halen ikinci eşi olan Amerikalı Catherine Derviş ile evli olup ,2006 yılında yayımlanan "Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy" ( Krizden kurtulma ve çağdaş sosyal demokrasi) adlı kitabın yazarıdır. Mayıs 2008'te Financial Times'a yaptığı açıklamada Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde enflasyon tsunamisi yaşanacağını ve son bir yıldan kısa sürede bu ülkelerde halkın %25 daha fakirleştiğini belirtti. Kendisi Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.

Kemal Derviş

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.836 kemal derviş haberi bulunmuştur.
KEMAL DERVİŞ yaşamını yitirdi! Kemal Derviş kimdir, neden öldü? Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kaç yaşındaydı, nereli?
KEMAL DERVİŞ yaşamını yitirdi! Kemal Derviş kimdir, neden öldü? Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kaç yaşındaydı, nereli? Kemal Derviş yaşamını yitirdi. Türk ekonomist ve siyasetçi Kemal Derviş'in son dakika gelen ölüm haberi sonrasında Derviş'in yaşamı ile ilhili bilgiler merak konusu. oldu. Peki Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü?
8.05.2023 Bilgi Rehberi
Kemal Derviş hayatını kaybetti
Kemal Derviş hayatını kaybetti Eski devlet Bakanı, siyasetçi, ekonomist Kemal Derviş 74 yaşında hayatını kaybetti.
8.05.2023 Haberler
Kemal Derviş hayatını kaybetti
Kemal Derviş hayatını kaybetti Eski Devlet Bakanı, siyasetçi, ekonomist Kemal Derviş 74 yaşında hayatını kaybetti.
8.05.2023 Gündem
AK Parti'li Kurtulmuş: Darbelere açık bir siyasi döneme dönmeye yönelik bir teklifi önümüze koyuyorlar
AK Parti'li Kurtulmuş: Darbelere açık bir siyasi döneme dönmeye yönelik bir teklifi önümüze koyuyorlar AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 6'lı masanın gündeme getirdiği anayasa teklifinin ciddiye alınacak bir tarafı olmadığını belirterek, "Bakın arkadaşlar, komedi gibi bir şey. Bu anlamda ataması, yetkisi yok; temsili bir cumhurbaşkanı. Çok açık söylüyorum; eski döneme, darbelere açık bir siyasi döneme dönmeye yönelik bir teklifi önümüze koyuyorlar" dedi.
2.12.2022 Siyaset
AK Parti'li Kurtulmuş'tan EYT ne zaman yasalaşacak? ve Asgari ücret için hangi rakam gündemde? sorularına yanıt
AK Parti'li Kurtulmuş'tan EYT ne zaman yasalaşacak? ve Asgari ücret için hangi rakam gündemde? sorularına yanıt AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya 'EYT ne zaman yasalaşacak?' ve 'Asgari ücret için hangi rakam gündemde?' sorularına yanıt verdi.
1.12.2022 Haberler
AK Parti'li Kurtulmuş'tan EYT ne zaman yasalaşacak? ve Asgari ücret için hangi rakam gündemde? sorularına yanıt
AK Parti'li Kurtulmuş'tan EYT ne zaman yasalaşacak? ve Asgari ücret için hangi rakam gündemde? sorularına yanıt AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya 'EYT ne zaman yasalaşacak?' ve 'Asgari ücret için hangi rakam gündemde?' sorularına yanıt verdi.
1.12.2022 Ekonomi
Erman Ilıcak'a Japonya'nın en yüksek devlet nişanı
Erman Ilıcak'a Japonya'nın en yüksek devlet nişanı Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı ile taltif edildi.
17.05.2022 Vitrin
Devlet Bahçeli'den ayçiçek yağı fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama
Devlet Bahçeli'den ayçiçek yağı fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuşma yaptı. Ayçiçek yağlarındaki fiyat artışıyla ilgili açıklamaya yapan Bahçeli çarpıcı mesajlar verdi.
8.03.2022 Siyaset
‘TBMM'nin içinde terörist istemiyoruz’
‘TBMM'nin içinde terörist istemiyoruz’ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bahçeli özetle şu mesajları verdi:
12.01.2022 Siyaset
MHP lideri Bahçeli: HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır
MHP lideri Bahçeli: HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır HDP'li Semra Güzel'in PKK'lı teröristle fotoğrafına sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde terörist istemiyoruz. Bunlar ne utanmazlıktır, ne pervasızlıktır. PKK'lı ile karanlık ilişkilere giren HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır." dedi.
11.01.2022 Haberler
Son dakika! MHP lideri Bahçeli: HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır
Son dakika! MHP lideri Bahçeli: HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır HDP'li Semra Güzel'in PKK'lı teröristle fotoğrafına sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde terörist istemiyoruz. Bunlar ne utanmazlıktır, ne pervasızlıktır. PKK'lı ile karanlık ilişkilere giren HDP'li vekilin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır." dedi.
11.01.2022 Siyaset
İlker Aycı'ya Japonya Devlet Nişanı
İlker Aycı'ya Japonya Devlet Nişanı Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı'ya, Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro tarafından "Altın Işıklar Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı takdim edildi. Aycı, Japonya Devlet Nişanı ile taltif edilen altıncı Türk olarak tarihe geçti.
12.11.2021 Gündem
Son dakika! Bahçeli'den seçim barajı açıklaması
Son dakika! Bahçeli'den seçim barajı açıklaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Seçim barajının yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun tartışmaları lüzumsuz emek ziyanıdır. Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir" dedi.
1.09.2021 Siyaset
‘Fitnenin beşinci kolu isabetli bir teşhistir’
‘Fitnenin beşinci kolu isabetli bir teşhistir’ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Boğaziçi eylemleri, Gara operasyonu tartışmaları ve ABD’deki düşünce kuruluşu Brooking Enstitüsü’nün Türkiye-ABD ilişkilerine ilişkin yayımladığı raporlar üzerinden muhalefet partilerine yüklendi.
21.02.2021 Siyaset
Son dakika: Devlet Bahçeli'den sert tepki: Dikkatle takip edilmelidir
Son dakika: Devlet Bahçeli'den sert tepki: Dikkatle takip edilmelidir MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Özellikle geçtiğimiz ay sonunda Galip Dalay ve bu ay içinde de Nicholas Danforth tarafından yazılan makale veya raporlar dikkatle takip ve analiz edilmelidir." ifadelerini kullandı.
20.02.2021 Siyaset
‘VGE’ ve Türkiye
‘VGE’ ve Türkiye Fransa’da ‘VGE’ olarak anılan eski Cumhurbaşkanı Valéry Giscard d’Estaing 94 yaşında hayata gözlerini yumdu...
6.12.2020 Dünya
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştü
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştü TBMM Başkanlığı, 1980 sonrası parlamentoda vekilliği düşürülenler ile 2002 sonrası dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, üçü bu dönem olmak üzere 44 milletvekilinin vekilliği düştü. 2002 yılından bugüne kadar ise bin 135 milletvekili hakkında 5 bin 203 dokunulmazlık dosyası düzenlendi. Sadece bu dönem 184 vekil hakkında bin 86 fezleke hazırlandı.
27.07.2020 Siyaset
Son dakika! MHP lideri Bahçeli'den CHP'ye sert tepki
Son dakika! MHP lideri Bahçeli'den CHP'ye sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye, geleceğin büyük ve güçlü ülkesidir. Yeni bir dünyanın kapılarını açacak anahtarlardan birisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin elindedir." ifadelerini kullandı.
10.05.2020 Siyaset
Dengeleri altüst eden erken seçim
Dengeleri altüst eden erken seçim 18 Nisan 1999’da yapılan erken genel seçimden, Ecevit’in DSP’si birinci, MHP ikinci parti olarak çıktı, barajı aşamayan CHP ise tarihinde ilk kez Meclis dışı kaldı. 28 Şubat 1997’deki MGK toplantısı sonrası başlayan hükümet bunalımları seçim sonrasında da devam ederek Türkiye’yi başka bir krizle daha yüzleştirdi...
18.04.2020 Gündem
Kaftancıoğlu  katledildi
Kaftancıoğlu  katledildi Gazeteci, yazar ve radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu, 12 Eylül öncesinin karanlık günlerinin kurbanlarından biriydi. 11 Nisan 1980’de kızının gözleri önünde öldürülen Kaftancıoğlu’ndan geriye öykü, roman, derleme ve röportaj çalışmaları kaldı...
11.04.2020 Gündem
MHP siyasette 51 yılı geride bıraktı
MHP siyasette 51 yılı geride bıraktı MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "MHP'nin politik serüveni Türkiye'nin demokratikleşme ve milli devletin olgunlaşma süreciyle paralellik arz etmektedir. Milli bilincin toplumun en geniş kesimlerine yayılması hususunda MHP'nin büyük katkılarda bulunduğu inkar edilemez gerçektir." dedi.
8.02.2020 Siyaset
MHP'den çok sert "Gelecek Partisi" açıklaması
MHP'den çok sert "Gelecek Partisi" açıklaması MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından yapılan açıklamada Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne ilişkin olarak "Kendilerinde “gelecek” vehmeden bir takım yalancı pehlivanlar “yapraktan kispetler” giyinmeye başlamıştır." ifadeleri yer aldı.
14.12.2019 Gündem
Kurtulmuş'tan IMF görüşmesine tepki
Kurtulmuş'tan IMF görüşmesine tepki AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye tam bağımsız Türkiye olma istikametinde yoluna devam ediyor, her türlü meydan okumayı göze alıyor." dedi.
25.09.2019 Siyaset
Çavuşoğlu'na Japonya'nın yabancılara verdiği en yüksek nişan
Çavuşoğlu'na Japonya'nın yabancılara verdiği en yüksek nişan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi, "Sayın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'na taltif edilen 'Yükselen Güneş Nişanı ve Büyük Kordonu' genellikle yabancı devlet erkanına taltif edilen en yüksek düzeydeki nişandır. Japonca bilen, Japonya konusunda bu kadar derin bilgilere hakim birinin dışişleri bakanı olduğu bir ülkede Japonya Büyükelçisi olduğum için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum" dedi.
8.08.2019 Siyaset
Vedat Milor kimdir? Mesleği nedir?
Vedat Milor kimdir? Mesleği nedir? 10 Ekim 1955'te doğan Vedat Milor, Türk öğretim üyesi ve yemek eleştirmeni. Milor, dünya çapında takip edilen Gastromondiale adlı gastronomi sitesinin kurucu editörüdür. İşte Vedat Milor'un yaşamına dair bilinenler...
30.07.2019 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Kemal Derviş ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.