Yöresel Lezzetler.

Yöresel Lezzetler.

Son dakika Yöresel Lezzetler. haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Yöresel Lezzetler. gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Yöresel Lezzetler. haber sayfamızda...

Yöresel Lezzetler.

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 304 yoresel lezzetler haberi bulunmuştur.
Coğrafi işaretli 'Tokat kebabı'nı tatmanın tam zamanı
Coğrafi işaretli 'Tokat kebabı'nı tatmanın tam zamanıTokat'ın verimli tarlalarında yetişen domates, biber ve patlıcan ile yaylalarında kekikle beslenen kuzuların etiyle lezzetlenen coğrafi işaretli Tokat kebabı, mevsiminde sebzelerle müşterilere sunuluyor. Tokat kebabı ustası Mücahit Yılmaz, "Tokat kebabını mayıs ayında yapmaya başlıyoruz, Ekim ayının sonuna kadar devam ediyoruz" diyor.
14.09.2021Bilgi
Sivas'ın yöresel lezzeti: Tonus köfte
Sivas'ın yöresel lezzeti: Tonus köfteSivas'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan ve Altınyayla ilçesinde özel hazırlanan "Tonus köfte" tadanların damağında unutulmaz lezzet bırakıyor.
Türk mutfağında kahvaltı ne zaman ortaya çıktı? 'En önemli öğün' diyorlar ama...
Türk mutfağında kahvaltı ne zaman ortaya çıktı? 'En önemli öğün' diyorlar ama...Tüm dünyada güne başlarken en önemli öğün sabah kahvaltısı olarak bilinir. Ancak son günlerde kahvaltının tarihinden yola çıkarak yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair yeni bir tartışma karşımıza çıkıyor. Peki, kahvaltı kültürü nasıl ortaya çıktı, günün en önemli öğünü gerçekten kahvaltı mı, kahvaltı zararlı mı, sabah kahvaltısı yapılmazsa vücudu nasıl etkiler? Bakın işin uzmanları ne diyor! İşte kahvaltının tarihinden sağlık için önemine kadar merak edilen tüm detaylar...
14.09.2021Gündem
Bayramiç tahin helvası da tescillendi!
Bayramiç tahin helvası da tescillendi!Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinin geçmişi 1800'lü yıllara dayanan tahin helvası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili aldı.
18.08.2021Bilgi
Tekirdağ'ın meşhur "Hayrabolu tatlısı" coğrafi işaret aldı
Tekirdağ'ın meşhur "Hayrabolu tatlısı" coğrafi işaret aldıCoğrafi işaret başvurusu Hayrabolu Belediyesi tarafından yapılan ve süreçleri Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Hayrabolu tatlısı, mahreç işareti ile tescil almaya hak kazandı.
10.08.2021Bilgi
Gastronomi kenti Hatay, yöresel lezzetlerinin ününü tescille  artıracak
Gastronomi kenti Hatay, yöresel lezzetlerinin ününü tescille artıracakBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay'ın, 6'sı tescilli 7'si de tescil yolunda olan lezzetleriyle gastronomi alanında tanınırlığının artırılması hedefleniyor.
31.07.2021Bilgi
Gastronomi kenti Hatay'da karpuz kabukları tatlıya dönüşüyor!
Gastronomi kenti Hatay'da karpuz kabukları tatlıya dönüşüyor!Gastronomi kenti Hatay'da, israfın önüne geçebilmek için uygulanan "Mutfakta Sıfır Atık Projesi" kapsamında daha önce çöp olan karpuz kabukları, aromasıyla damaklarda farklı bir lezzet bırakan tatlı haline dönüştürülüyor. Hatay Gastronomi Evi Müdürü İpek Aslan, "Tatlımızda haliyle hafif karpuz aroması var, damakta inanılmaz bir naif tat bırakıyor. Biz bunu yaptıktan sonra misafirlerimize yemekten sonra ikram ettik ve çok beğenildi" dedi.
13.07.2021Bilgi
Yeşille mavinin arasında Karadeniz
Yeşille mavinin arasında KaradenizKurtuluş Savaşı’nın tek deniz çarpışmasının yaşandığı Kuvayi Milliye şehri Ereğli’de birçok etkinlik yapılabilir. Batı Karadeniz’in çok bilinmeyen koyu Gideros, Cenevizlilerin Kytoros tanımıyla günümüze ulaşmış bir turizm cenneti. Yöresel kültür zenginliğinin yanı sıra halkı misafirperver Sinop’ta denize girilebilir.
2.06.2021Gündem
Balıkesir'in manda kaymağı ve küflü deri katık peyniri tescillendi!
Balıkesir'in manda kaymağı ve küflü deri katık peyniri tescillendi!Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kepsut Bükdere küflü deri katık peyniri ve Balıkesir manda kaymağına, coğrafi işaret tescil belgesi alınması için haziran ayında başvuruda bulunacak.
İftarın vazgeçilmezi: Ramazan kahkesi
İftarın vazgeçilmezi: Ramazan kahkesiGastronomi kenti Gaziantep'in vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan "ramazan kahkesi", sadece ramazan ayında damakları şenlendiriyor. Kahke ustası Hüseyin Aslansoy, "Kentimizde ramazan pidesi yok onun yerine ramazan kahkesi var. En önemi özelliği yılda sadece ramazan ayında çıkmasıdır" dedi.
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti 'tulum kebabı' iftar sofralarında yer alıyor!
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti 'tulum kebabı' iftar sofralarında yer alıyor!Aksaray mutfağının önemli lezzetlerinden "tulum kebabı", ramazanda iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Hem göze hem de damağa hitap eden tulum kebabı, bir gün önceden dinlendirilen kuzu kol eti, tuz, karabiber, kekik, reyhan gibi baharatların eklenmesinin ardından tereyağı ve tulum peyniri konularak odun fırınına sürülüyor.
Lezzeti ve geleneğiyle Konyalıların baş tacı: Yağ somunu
Lezzeti ve geleneğiyle Konyalıların baş tacı: Yağ somunuTarihi ve kültürel birçok destinasyonu ziyaret etmek amacıyla Konya'ya gelen yerli ve yabancı turistler, aynı zamanda gastronomi şehri olan kentin ünlü lezzetlerinden yağ somununu tatmadan gitmiyor. Konya'nın yemek kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan, "Anadolu'nun pizzası" olarak da anılan yağ somunu, lezzetiyle damaklarda eşsiz tatlar bırakıyor.
Gaziantep'in yeni lezzeti: Kemikte kıyma kebabı
Gaziantep'in yeni lezzeti: Kemikte kıyma kebabıGaziantep'te kebapçı Ahmet Çadır, kıyma kebabını şiş yerine kemiğe saplayarak pişirdi. Kemikte kıyma kebabı için patent başvurusunda bulunan Çadır, bu kebabın daha lezzetli olduğunu söyledi.
Sındırgı’nın üretici kadınları
Sındırgı’nın üretici kadınlarıSındırgı Belediyesi’nin kurduğu Bereket Versin Kooperatifi çatısı altında toplanan kadınlar, ürettikleri el emeği ürünlerini artık online ortamda tüm Türkiye’ye ulaştırıyor
26.02.2021Ege
Coğrafi işarette 2020 rekoru kırıldı!
Coğrafi işarette 2020 rekoru kırıldı!Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, 2020 yılında 162 yöresel ürün için alınan coğrafi işaret tesciliyle 2017'deki 117 tescil rekorunun geçildiğini söyledi.
Gastronomi şehri Afyonkarahisar'ın eşsiz lezzeti: Çullama köfte
Gastronomi şehri Afyonkarahisar'ın eşsiz lezzeti: Çullama köfteUNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Afyonkarahisar'da, ailesiyle işlettiği restoranında müşterilerine yöresel lezzetler sunan Ayşe Safkurşun, geçmişi uzun yıllara dayanan kentin eşsiz damak tadı "çullama köfte"nin lezzetini geleceğe taşıyor.
Peyniri bağışıklığı güçlendiriyor: Göğermiş peynirli Kars ketesi
Peyniri bağışıklığı güçlendiriyor: Göğermiş peynirli Kars ketesiKars'ın Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünde yaşayan Menice Başkaya, göğermiş peynirli Kars ketesini tanıttı. Devlet adamlarına göğermiş peynirli Kars ketesi yemelerini öneren Başkaya, koronavirüs salgını sürecinde bağışıklığı destekleyeceğini söyledi.
Türk mutfağının lezzetleri tüm dünyanın ulaşabildiği sitede yer aldı!
Türk mutfağının lezzetleri tüm dünyanın ulaşabildiği sitede yer aldı!Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk mutfağının lezzetlerine, gastronomi rotalarına ve önde gelen restoranlarına ilişkin bilgileri GoTurkey sitesinden meraklılarının ilgisine sundu. Sitede "Türk Kahvaltısı", "Türk Sokak Gıdası", "Lokantalar", "Güzel Yemek", "Eşsiz Yiyecekler ve İçecekler", "Meze" Kültürü", "Hasat Günleri", "Sağlıklı Türk Mutfağı", "Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı", "Gastro Rotaları" ve "Yavaş Yemek" başlıkları altında bilgilere yer veriliyor.
6.07.2021Bilgi
Bu lezzet de tescillendi: "Safranbolu kıtırı"
Bu lezzet de tescillendi: "Safranbolu kıtırı"Safranbolu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezinde (SAKEM) hazırlanan Safranbolu kıtırının, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanmasının ardından tescile hak kazandığı belirtildi.
Sonbahar ve kışın üretilen lezzet: Manda kaymaklı lokum
Sonbahar ve kışın üretilen lezzet: Manda kaymaklı lokumSamsun denilince akla gelen ilk lezzetlerden olan manda kaymaklı lokum sadece sonbahar ve kış aylarında üretiliyor. Manda sütünden yapılan kaymağın özelliği nedeniyle yalnızca havaların soğuk olduğu dönemde üretilen lokum, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.
Amasya mutfağı gastronomide markalaşıyor
Amasya mutfağı gastronomide markalaşıyorAmasya Belediyesi'nin hayata geçireceği "Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor" adlı projenin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (OKA) hibe desteği almaya hak kazandığı bildirildi.
Kadının gücü Tokat’ın gücü
Kadının gücü Tokat’ın gücü“Kadının Gücü Tokat’ın Gücü” projesi çerçevesinde her ilçede kurulan 14 kadın kooperatifinin şehirde yarattığı heyecan büyük
14.11.2020Cumartesi
Yöresel yemekleri dünyaya açılacak
Yöresel yemekleri dünyaya açılacakTürkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkan Vekili Mustafa Erol, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i ziyaret etti.
11.11.2020Ege
Bereketli Hilal’in gözdesi Şanlıurfa
Bereketli Hilal’in gözdesi ŞanlıurfaUrfa mutfağında; Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Süryani, Ermeni, Yezidi, Türk, Arap, Kürt gibi her milletten ve her kültürden izler bulabilirsiniz. “Tirit”, “Çıkıfte”, “Keşkek”, “Yahudi köftesi”, “Şıllık”, “Kübü lebeni”, “Borani” bunların en güzel örnekleri
7.11.2020Cumartesi
Satışları patlatan onay verildi: Künefeden sonra kağıt kebabı da listede!
Satışları patlatan onay verildi: Künefeden sonra kağıt kebabı da listede!UNESCO tarafından gastronomi alanında 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na layık görülen Hatay mutfağı, birbirinden lezzetli yemekleri ile damak çatlatıyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından daha önce coğrafi işareti alınan künefenin ardından geçen günlerde de kağıt kebabının lezzeti tescillendi. Bu iki yöresel lezzet de yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yiyecekler arasında yer alıyor

Benzer Haber Etiketleri

yöresel lezzetlerhataytokatantakyaramazan

Yöresel Lezzetler. ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.