DualarLa İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Okunuşu ve Faziletleri Nelerdir?

La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Okunuşu ve Faziletleri Nelerdir?

06.07.2024 - 00:47 | Son Güncellenme:

Bazı dualar neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bu dualardan birisi de La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin duası olmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Okunuşu ve Faziletleri Nelerdir

Bu dua çok fazla okunmasına rağmen anlamı ve faziletleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmamaktadır.

Öneri:
Ayetel Kürsi


La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Nedir?

İnsanlar genellikle bir şeyi çok istediklerin ve dilediklerinde Allah'a bu dileklerinin gerçekleşmesi için dua ederler. Muratların gerçek olması için edilen dualardan birisi de La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası olmaktadır. Bunun sebebi ise Hz. Yunus'un balığın karnından kurtulmak için ettiği dua olmasıdır.

Hz. Yusuf'a tebliğ edilen dini ümmetine yaymak istemiş ve bunda başarılı olamamıştır. Daha sonrasında kavminin başına gelecek musibetlerden kendisini korumak için uzaklaşmıştır. Ancak Hz. Yusuf kavminden ayrıldıktan sonra ümmeti tebliğ ettiği dini kabul etmiş bu sebeple de vaad edilen felaketler kavmin başına gelmemiştir.

Bu olaydan sonra mahcup duruma düştüğünü düşünen Hz Yusuf bir gemiye atlayarak kavminden daha da uzağa gitmek istemiştir. Ne var ki gemi fazla yük aldığı için batma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış bu sebeple de fazla yüklerin atılması gerekmişti. Çekilen kura sonucunda ise Hz. Yunus'un denize atlaması gerekti. Denize atladığı sırada ise kocaman bir balık gelip Hz. Yunus'u yuttu. Hz Yunus balığın karnında iken ise Allah'tan bu dua ile yardım istedi. Kuran-ı Kerim'de de yer alan bu olay, Hz. Yunusun tespih etmesi sebebi ile balığın karnından ve içerisinde bulunduğu suçluluk duygusundan kurtulmasını sağladı.

La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Fazileti Nedir?

Her kim bu duayı Hz. Yunus gibi gönülden okursa, hissettiği sıkıntılardan ve kederden kurtulacağı düşünülmektedir. Aynı şekilde içinde bulunulan kötü durumlardan kurtulmak için de bu duaya başvurulabilir.

Bir hadise gör Hz Muhammed bu duayı 40 kere okuyup halini arz eden hastaların sağlıklarına kavuşacaklarına ve kendilerine şehit sevabı yazılacağını müjdelemiştir.

La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Duası Türkçe Anlamı

Edilecek dua ve tespihlerin anlamlarının bilinmesi, yapılacak ibadetin daha gönülden hissedilmesine aracı olmaktadır. Bu sebeple duaların yalnızca Arapça ezberlerinin yapılmaması, manalarının da bilinmesi gerekmektedir. Bu duanın manası ise; Allah'ın her türlü noksanlıktan uzak olduğunu, Onun eşi benzerinin bulunmadığını ve kişilerin ancak kendilerine yazık edileceğinden bahsedilmektedir. Bu dua Enbiya Suresinde yer almaktadır.