Geri Dön

Anzer Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Türkiye'nin en özel ve en çok ziyaret edilen yaylaları arasında Anzer Yaylası geliyor. Özellikle görsel açıdan muhteşem bir manzara sunan bölge, yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir. Peki Anzer Yaylası Rize ilinde nerededir ve nasıl gidilir? Rakım bilgileri ve özelliklerini sizler için derledik.

Anzer Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Gür ormanlık alanlara ve bol yeşilliği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken en özel yerlerinden biri olarak Anzer Yaylası öne çıkıyor. Karadeniz Bölgesi'nin iklimini en iyi şekilde yansıtan Yayla, Ayrıca Rize'nin de en meşhur alanlarından biridir.

Anzer Yaylası Rize İlinde Nerededir?

Rize'ye ulaşım sağlamak suretiyle Anzer yaylasına kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Rize'nin İkizdere ilçesinde yer alan Anzer Yaylası, bu ilçenin Ballıköy köyünde yer alıyor. Dağın eteklerinde kurulu olan bu muhteşem bölge, İkizdere ilçesine ulaşım sağlamak suretiyle ballıköy üzerinden erişim olanağı tanıyor.

Anzer Yaylası Rize İlinde Nasıl Gidilir?

Anzer yaylasına Rize üzerinden doğrudan ikizleri ilçesine ulaşmak suretiyle geçiş yapabilirsiniz. İlçe üzerinden dolmuşlar vasıtasıyla ballı köye gidebilir ve buradan Anzer yaylasına çıkabilirsiniz. Şahsi araçlarla gerçekleştirebileceğiniz gibi, aynı zamanda toplu taşıma araçları üzerinden de rahatlıkla ulaşmak mümkündür.

Anzer Yaylası Rakım Bilgileri

Türkiye'nin en yüksek rakımlarından birine sahip olarak Anzer Yaylası yaklaşık 2000 ile 3000 rakıma sahiptir. Bu yönüyle çevredeki tüm ormanlık alanları net olarak gözler önüne seren Anzer Yaylası, Karadeniz Bölgesi'nin yeşilliğini en iyi şekilde sunuyor. Yüksek bir yer olması ile beraber farklı rakamlara sahip olan alanları da bulunuyor. Bu yüzden dilediğiniz noktaya erişim sağlayabilir ve Anzer yaylasının bol oksijenli ve gür ormanlık alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Tabii kış aylarında daha zorlu bir ziyaret imkanı verirken, ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret tercih edilmelidir.

Anzer Yaylası Özellikleri

Anzer Yaylası'nın en önemli özelliklerinden biri zengin bitki örtüsüne sahip olmasıdır. Bu yönüyle ile özellikle İlkbahar ayları geldiği zaman, zengin bitki örtüsü ve çiçekleri harika bir görsel sunuyor. Özellikle bu bölgede üretilen bal Türkiye'nin en önemli üretimleri içerisinde yer almaktadır. Ayrıca buradaki balın pek çok hastalığa şifa olduğu da dile getiriliyor. Bu sebepten dolayı Türkiye'nin dört bir tarafına ulaşım sağlayan bal üretiminin yapıldığını söylemek gerekir. Zaten adı da bu yüzden diğer ismiyle Ballı Köyü olarak öne çıkmaktadır.

Anzer Yaylası konaklama açısından da farklı seçenekler sunuyor. Bölgede yer alan değişik pansiyonları değerlendirebilir ve Anzer yaylasını gezmek için daha geniş günlere yayabilirsiniz. Her açıdan mutlaka gelip görülmesi gereken en güzel yaylalar içerisinde bulunuyor.

Eşini çocuklarının gözü önünde vuran koca, 5 gün sonra teslim olduAksaray’da boşanma davası açan eşi Firdevs A.'yı (30), 5 gün önce, 3 çocuğunun gözleri önünde tabancayla vurarak yaralayan Ramazan A. (35) polise, teslim oldu. Susma hakkını kullanarak poliste ifade vermeyen Ramazan A., adliyeye sevk edildi. Vücuduna 6 mermi isabet eden Firdevs A. ise hastanede yaşam savaşı veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber